Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Słubice wczoraj i dziś

Ta dawna i nieco bardziej współczesna historia Słubic. Nieznane szerzej fakty, ciekawe opowieści, analizy dokumentów, rozmowy ze świadkami. Publikacje zawsze oparte na analizie materiałów źródłowych. Dział prowadzi Roland Semik, pasjonat historii i regionalista, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego.

Antoni MalczyńskiW 2011 roku Sejm RP ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żyli oni również wśród nas, na ziemi słubickiej. Oto przypomnienie życiorysów dwóch takich postaci.

Jadwiga PawlukowskaLuty to już tradycyjnie miesiąc, w którym wspomina się masowe zsyłki Polaków na Sybir (1940) oraz rozkaz Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową (1942). Kim byli łagiernicy, którzy należeli do Armii Krajowej, a w wolnej już Polsce spoczęli na cmentarzu komunalnym w Słubicach?

Grób wojennyNa terenie cmentarzy w Słubicach, Cybince, Ośnie i Rzepinie nie brak grobów wojennych weteranów. Aby nie zostały zapomniane i usunięte, mogą zostać ujęte w specjalnej ewidencji. Instytut Pamięci Narodowej właśnie wszczął postępowanie w tej sprawie.

Józef ZadwornyW minionym tygodniu społeczność Słubic i całego regionu mocno poruszyła śmierć ks. kan. Józefa Zadwornego - organizatora oraz wieloletniego proboszcza parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach. Skąd pochodził, czym zasłużył się dla kościoła i jak przebiegało jego życie? Poznajcie bliżej jego sylwetkę.

Świat wspomnieńDział regionalny biblioteki miejskiej w Słubicach to kopalnia wiedzy na temat naszego pogranicza. Znajdziemy w nim szereg publikacji zawierających nie tylko historię lokalnej administracji i oficjalnych stosunków polsko-niemieckich, ale również osobiste wspomnienia zwykłych mieszkańców... Dziś przybliżymy część z nich.

KunowiceGmina Słubice to nie tylko miasto, ale i pobliskie sołectwa, z czego pięć przez kilka stuleci funkcjonowało jako tzw. wsie rajcowskie podległe Frankfurtowi nad Odrą. Chodzi o Kunice, Rybocice, Świecko, Kunowice oraz Drzecin. I to o nich właśnie będzie ten artykuł...

Słubickie Fabryki MebliW związku z utrudnionym przekraczaniem granicy państwowej w okresie PRL to wcale nie przygraniczny handel dawał mieszkańcom Słubic najwięcej miejsc pracy. Chlubą miasta była przede wszystkim produkcja - m.in. Słubickie Fabryki Mebli. Poznajmy więc najważniejsze fakty z historii nieistniejącego już przedsiębiorstwa.

Poczta SłubiceKiedy między Słubicami a Frankfurtem zostało uruchomione pierwsze połączenie telefoniczne? W którym roku w odrodzonym polskim mieście powstał pierwszy oddział pocztowy? Zapraszamy do poznania najważniejszych faktów z historii poczty i telekomunikacji w naszej małej ojczyźnie...

Ewald Christian von KleistKim był tak naprawdę Ewald Christian von Kleist, od nazwiska którego nosiła nazwę przedwojenna wieża widokowa na wzgórzu za dzisiejszym Sosirem? Mało kto wie, że cały jego ród wywodzi się z... pomorskich Słowian. Jak żył, jaki był jego związek z naszym regionem i w jakich okolicznościach zginął?

Historyczny czas polskiego miasta Słubice rozpoczyna się dopiero w 1945 r. Przedtem była to część Frankfurtu nad Odrą. Dlatego chcielibyśmy dzisiaj zająć się 692-letnim okresem tej ówczesnej dzielnicy Frankfurtu. Zacznijmy od początków, ale w tym celu musimy spojrzeć daleko wstecz..