Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Słubice wczoraj i dziś

Ta dawna i nieco bardziej współczesna historia Słubic. Nieznane szerzej fakty, ciekawe opowieści, analizy dokumentów, rozmowy ze świadkami. Publikacje zawsze oparte na analizie materiałów źródłowych. Dział prowadzi Roland Semik, pasjonat historii i regionalista, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego.

thumb kamien4W ostatnim czasie do lapidarium przedwojennych kamieni i tablic nagrobnych na cmentarzu komunalnym w Słubicach trafiło kolejne znalezisko, czyli kamień nagrobny fabrykantki cygar Marie Kanzius z domu Bärenstrauch. Co o niej dokładnie wiemy?

thumb misterium slubice 0225 lat temu w Słubicach powstała inicjatywa, aby z okazji świąt Wielkanocy zaprezentować mieszkańcom „Misterium Męki Pańskiej”. W ten sposób 50 współczesnych „uczniów” Jezusa Chrystusa upamiętniło ostatnie 3 dni z jego życia.

thumb henryk kraszulaW dzisiejszej publikacji chcielibyśmy przybliżyć postać podpułkownika Wojsk Ochrony Pogranicza Henryka Kraszuli, który odszedł w minionym roku. Przez 30 lat jego kariera wojskowa i samorządowa była ściśle związana z ziemią słubicką.

thumb odznaki 211 grudnia w Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyło się wręczenie wyróżnień przyznanych przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Za zasługi w upowszechnianiu wiedzy i pamięci o powstaniu wielkopolskim odznaki otrzymali m.in. Roland Semik i prof. Andrzej Stelmach.

thumb kosciol cybinkaZnamy wyniki naboru w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dofinansowanie na remonty i modernizację otrzymało siedem zabytków z terenu powiatu słubickiego. Łączna kwota wsparcia wyniosła ponad 7,5 mln zł.

thumb kapsula3Wracamy do tematu kapsuły czasu w Cybince. W kwietniu informowaliśmy, że natrafiono na takie znalezisko w trakcie remontu dachu Zespołu Szkół w Cybince. Władze gminy postanowiły umieścić podobną kapsułę dla przyszłych pokoleń w tym samym miejscu.

thumb zjazd 02Wracamy do tematu Dni Przyjaźni Młodzieży Polski i NRD z 1977 roku. Pisaliśmy o tym niedawno w kontekście zdjęcia, które odtwarzali uczniowie ze słubickiego ULO. Ślady po tym wydarzeniu znajdziemy także w jednym z numerów czasopisma „Świat Młodych”.

thumb kapsula3Ale znalezisko w Cybince. Podczas remontu dachu w miejscowej szkole znaleziono kapsułę czasu. W środku były dokumenty w języku niemieckim pochodzące z 1913 roku.

thumb 20230324 174017Do ciekawego odkrycia doszło podczas prac modernizacyjnych przy ostrogach na Odrze w rejonie Słubic. Pracownicy firmy Budimex natrafili na poniemieckie kamienie nagrobne.

thumb film okladkaCiekawostka sprzed pół wieku! Jeden z naszych czytelników, Wojciech Obremski, przesłał do naszej redakcji skan archiwalnego numeru magazynu „Film” z 1973 roku. Było w nim rozstrzygnięcie konkursu, w którym dwie z nagród powędrowały w ręce… mieszkańców Słubic!