Słubice wczoraj i dziś
Ta dawna i nieco bardziej współczesna historia Słubic. Nieznane szerzej fakty, ciekawe opowieści, analizy dokumentów, rozmowy ze świadkami. Publikacje zawsze oparte na analizie materiałów źródłowych. Dział prowadzi Roland Semik, pasjonat historii i regionalista, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego.
- Kategoria: Słubice wczoraj i dziś
W 2011 roku Sejm RP ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żyli oni również wśród nas, na ziemi słubickiej. Oto przypomnienie życiorysów dwóch takich postaci.
- Kategoria: Słubice wczoraj i dziś
Luty to już tradycyjnie miesiąc, w którym wspomina się masowe zsyłki Polaków na Sybir (1940) oraz rozkaz Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową (1942). Kim byli łagiernicy, którzy należeli do Armii Krajowej, a w wolnej już Polsce spoczęli na cmentarzu komunalnym w Słubicach?
- Kategoria: Słubice wczoraj i dziś
Na terenie cmentarzy w Słubicach, Cybince, Ośnie i Rzepinie nie brak grobów wojennych weteranów. Aby nie zostały zapomniane i usunięte, mogą zostać ujęte w specjalnej ewidencji. Instytut Pamięci Narodowej właśnie wszczął postępowanie w tej sprawie.
- Kategoria: Słubice wczoraj i dziś
W minionym tygodniu społeczność Słubic i całego regionu mocno poruszyła śmierć ks. kan. Józefa Zadwornego - organizatora oraz wieloletniego proboszcza parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach. Skąd pochodził, czym zasłużył się dla kościoła i jak przebiegało jego życie? Poznajcie bliżej jego sylwetkę.
- Kategoria: Słubice wczoraj i dziś
Dział regionalny biblioteki miejskiej w Słubicach to kopalnia wiedzy na temat naszego pogranicza. Znajdziemy w nim szereg publikacji zawierających nie tylko historię lokalnej administracji i oficjalnych stosunków polsko-niemieckich, ale również osobiste wspomnienia zwykłych mieszkańców... Dziś przybliżymy część z nich.
- Kategoria: Słubice wczoraj i dziś
Gmina Słubice to nie tylko miasto, ale i pobliskie sołectwa, z czego pięć przez kilka stuleci funkcjonowało jako tzw. wsie rajcowskie podległe Frankfurtowi nad Odrą. Chodzi o Kunice, Rybocice, Świecko, Kunowice oraz Drzecin. I to o nich właśnie będzie ten artykuł...
- Kategoria: Słubice wczoraj i dziś
W związku z utrudnionym przekraczaniem granicy państwowej w okresie PRL to wcale nie przygraniczny handel dawał mieszkańcom Słubic najwięcej miejsc pracy. Chlubą miasta była przede wszystkim produkcja - m.in. Słubickie Fabryki Mebli. Poznajmy więc najważniejsze fakty z historii nieistniejącego już przedsiębiorstwa.
- Kategoria: Słubice wczoraj i dziś
Kiedy między Słubicami a Frankfurtem zostało uruchomione pierwsze połączenie telefoniczne? W którym roku w odrodzonym polskim mieście powstał pierwszy oddział pocztowy? Zapraszamy do poznania najważniejszych faktów z historii poczty i telekomunikacji w naszej małej ojczyźnie...
- Kategoria: Słubice wczoraj i dziś
Kim był tak naprawdę Ewald Christian von Kleist, od nazwiska którego nosiła nazwę przedwojenna wieża widokowa na wzgórzu za dzisiejszym Sosirem? Mało kto wie, że cały jego ród wywodzi się z... pomorskich Słowian. Jak żył, jaki był jego związek z naszym regionem i w jakich okolicznościach zginął?
- Kategoria: Słubice wczoraj i dziś