1 maja 2004 to dla naszego kraju ważna data - to właśnie tego dnia Polska oficjalnie wstąpiła do Unii Europejskiej. Wtedy w Słubicach odbyły się całodniowe uroczystości, zwieńczone historycznym spotkaniem mieszkańców i polityków na moście. Mamy materiał filmowy z tamtego dnia!
Po tym jak premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 6 maja mogą być otwierane przedszkola i żłobki, wielu rodziców zastanawiało się, czy i na jakich zasadach dzieci będą mogły wrócić do placówek. Pytania wysyłali również do naszej redakcji. Szczegółów dowiew Urzędzie Miejskim w Słubicach.
Choć formalnie nie ma jeszcze podpisanego rozporządzenia, o którym wczoraj informowaliśmy, to premier Mateusz Morawiecki potwierdził ten fakt w mediach społecznościowych. Od 4 maja pracownicy transgraniczni i osoby uczące się za granicą nie będą trafiać do obowiązkowej kwarantanny.

Uwaga – ważna zmiana w zakresie funkcjonowania Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego, który działał w budynku Słubickiego Centrum Organizacji Pozarządowych. Instruktor terapii uzależnień w maju będzie dostępny tylko przez telefon.
Kolejna ważna instytucja zabiera głos w sprawie problemów mieszkańców pogranicza. Rzecznik Praw Obywatelskich przesłał do ministra zdrowia list, w którym zwraca uwagę na kłopoty, jakie pracującym za granicą stwarza przymusowa kwarantanna. Kopię listu przekazał także burmistrzowi Słubic.
30 kwietnia na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowany został projekt rozporządzenia „w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”. Jeden z punktów mówi o zwolnieniu z kwarantanny transgranicznych pracowników, uczniów i studentów.
Jednym z punktów obrad posiedzenia sejmu, które odbyło się 29 kwietnia, było przedstawienie przez rząd informacji nt. działań podejmowanych w sprawie sytuacji pracowników transgranicznych. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej obiecała, że w przyszłym tygodniu zostaną przedstawione konkretne rozwiązania.
Jest decyzja ministra spraw wewnętrznych i administracji. Mariusz Kamiński podpisał nowelizację rozporządzenia dotyczącego kontroli na granicach Polski. Zostaną one przedłużone do 13 maja.
W Słubicach są aż trzy, ale swój własny chcieliby mieć także mieszkańcy Kunowic. A mowa o paczkomacie. Aby przekonać firmę Inpost do jego montażu potrzebne są głosy internautów. Kto jest za?
Reporterzy TVN Uwaga! zajęli się sprawą kierowców busów, którzy wożą Polaków pracujących na zachodzie Europy. Ci znaleźli sposób, aby ominąć przepisy związane z kwarantanną. Taki proceder odbywa się m.in. na przejściach w Świecku i Słubicach.
Więcej…