Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Gmina Słubice nie zmieniła planów co do kontrowersyjnej wieży Kleista. W grudniu została podpisana umowa z wyłonionym w przetargu wykonawcą, a w maju mają rozpocząć się pierwsze prace budowlane. Policzyliśmy, ile inwestycja będzie kosztować budżet gminy.

Wieża Kleista

Umowę podpisali w grudniu

Ostatni raz o tzw. wieży Kleista pisaliśmy w listopadzie 2019 roku, po rozstrzygnięciu przetargu na jej budowę (ZOBACZ). Wygrała go spółka Open Mind ze Szczecina. Gmina podpisała umowę z wykonawcą w kolejnym miesiącu, ale o tym fakcie nie informowała już opinii publicznej ani mediów.

Wczoraj od jednego z internautów otrzymaliśmy zdjęcie tablicy, która stanęła na wzgórzu za Słubickim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, gdzie ma powstać wieża. Informuje ona o szczegółach rozpoczynającej się wkrótce budowy (ZOBACZ). Teren jest ogrodzony taśmą.

W maju ruszą prace

Po więcej informacji zgłosiliśmy się do Urzędu Miejskiego w Słubicach. Okazuje się, że to działanie zgodne z harmonogramem przyjętym w grudniu 2019 roku przy podpisywaniu umowy na budowę wieży.

- W maju tego roku mają ruszyć pierwsze prace budowlane, a cała inwestycja zakończy się w czerwcu 2021 roku – przekazała nam Beata Bielecka, rzecznik prasowy gminy Słubice.

Szczegóły inwestycji

Przypomnijmy, inwestycja polega nie tylko na wybudowaniu wieży widokowej, ale także zagospodarowaniu sąsiedniego terenu. W parku wokół wieży mają powstać miejsca parkingowe, wiaty piknikowe, ciąg pieszo-rowerowy oraz duży plac zabaw.

ZOBACZ PROJEKT

Budowa wieży to część szerszego projektu transgranicznego, realizowanego wspólnie z Frankfurtem nad Odrą. Zadaniem niemieckiej strony jest wykonanie podświetlenie mostu granicznego łączącego oba miasta.

Wieża Kleista

Ile tak naprawdę kosztuje wieża? Wyliczamy

Pierwotnie koszt całej inwestycji był skalkulowany na poziomie 4 mln 820 tys. zł z czego 85% miało być sfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Jednak nie znalazła się żadna firma, która wybudowałaby wieżę w tej kwocie. Dlatego władze Słubic zdecydowały się zabezpieczyć w budżecie na ten cel więcej pieniędzy.

W listopadowym przetargu zgłosiła się firma, która zaoferowała 7 mln 11 tys. zł i go wygrała. Unijne dofinansowanie będzie jednak dotyczyć tylko pierwotnie założonej kwoty (4,82 mln), więc gmina musi dopłacić różnicę z własnych środków. Ostatecznie budowa wieży będzie kosztować słubickich podatników 2 mln 914 tys. zł. Wkład UE to 4 mln 97 tys. zł.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 jkn51 2020-04-24 15:17
I bardzo dobrze.
#2 Lechita 2020-04-24 15:28
I bardzo niedobrze.
#3 Dr. Sommer 2020-04-24 15:51
Wreszcie jakaś normalna dobra wiadomość


...a nie ciągle te maski zarazki.
#4 roman 2020-04-24 17:26
Nie mają na co pieniędzy wydawać, może wreszcie się wezmą za obwodnice, ewentualnie za sygnalizacje świetlną przy bazarze na ul.Sportowej ,bo tamte światła to kpina. NIECH GRANICE OTWORZĄ I DADZĄ LUDZIOM PRACOWAĆ!!!
#5 cinek88 2020-04-24 17:29
Taka inwestycja w tak niepewnych czasach!?
Czy ze względu na coraz gorszą sytuację gospodarczą nie powinna zostać tymczasowo wstrzymana a środki zabezpieczone na inne nieprzewidziane pilne potrzeby?
#6 jurek 2020-04-24 17:34
Nie to żebym bronił burmistrza, ale wystarczy czytać ze zrozumieniem. Umowa podpisana w grudniu, wiec obecna sytuacja nie ma nic do rzeczy. A kara za jej zerwanie to pewnie nie 10 zł.
#7 Pirlo 2020-04-24 17:46
@jurek. Nie byłoby żadnej kary za jej zerwanie. To zostało już dawno wyjaśnione. Niemcy również nie płacili "kar", gdy zrywali umowy transgraniczne, które im się nie kalkulowały. Powiedzmy sobie szczerze, że inwestycja jest realizowana po trupach, byleby tylko ratusz we Frankfurcie był zadowolony i mógł odzyskać pieniądze za budowę domu Bolfrasa. O to tutaj głównie chodzi.
#8 jurek 2020-04-24 18:06
Pirlo, nie rozumiesz mnie. Chodzi o umowę z polskim wykonawcą podpisaną jak podaje portal w grudniu. Takiej firmy nie obchodzi korona i Dom Bolfasa. Podpisali, trzeba realizować. A jak ktoś zerwie to kara. To oczywiste.
#9 Pirlo 2020-04-24 18:17
@jurek. Źle zatem Ciebie zrozumiałem, ale czy widziałeś tę wspomnianą umowę i jej konkretne zapisy? W ogóle małym skandalem jest, że gmina nie poinformowała opinii publicznej o jej parafowaniu, o czym wspomina powyższy tekst. W każdym razie trzeba było niczego nie podpisywać i nie realizować tego przedsięwzięcia o co mieszkańcy wielokrotnie bardzo prosili.
#10 mikado 174 2020-04-24 19:41
z uwagi na pandemię można rozwiązać umowę z przyczyn nie zależnych od stron bez żadnych konsekwencji. ponad 2 mln złoty można w obecnym czasie wykorzystać na lepsze rzeczy. tym bardziej, że turystyka będzie leżeć więc na wieżę nikt nie będzie wchodził o ile wgl będzie to dopuszczone do użytku ze względu na koronawirusa.
#11 fizyczny 2020-04-24 22:23
W ubiegłym roku, chyba jakoś tak przed lub po dniach Hanzy po niemieckiej było próbnie podświetlonych kolorowo kilka filarów mostu i jego górna część konstrukcji. Jakie było moje zaskoczenie, kiedy wracając pod mostem przekonałem się, że ten projekt i realizację oprawy świetlnej wykonują nasi rodacy. Miałem nawet okazję chwile z kilkoma z nich porozmawiać.
Stąd moje dzisiejsze zaskoczenie po przeczytaniu artykułu my budujemy wieżę, a Niemcy podświetlą most. Wydaje mi się, żę trudność i koszty budowy wieży są znacznie większe niż luminacja świetlna mostu. Może jestem w błędzie.
#12 Grzegorz959 2020-04-25 09:47
O ile mi wiadomo wszystkie nowe budowle użyteczności publicznej muszą spełniać wymóg dostosowania dla osób niepełnosprawnych.
To ja chciał bym się dowiedzieć od UM czy takowy budynek spełnia te warunki
#13 Grzegorz959 2020-04-25 09:55
Proszę o wyjaśnienie pani rzecznik Urzędu Miasta w Słubicach jak osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim będzie mogła korzystać z uroków tej wieży ?
#14 Dr. Sommer 2020-04-25 10:03
Na placu budowy wieży był też widziany chroniony płaz ogoniasty! Blokujmy budowę!
#15 sabot 2020-04-25 16:21
To jest niesłychane. W czasie kiedy przedsiębiorcy i mieszkańcy tracą pracę, miasto postanawia budować nikomu niepotrzebną wieżę, wykładając dodatkowo 2 mln zł, a w sumie prawie 3 mln zł z budżetu. Władza nie myśli o ulgach dla mieszkanców, np. zwolnieniu z czynszów, z podatków osób, które utraciły dochody. Trzeba myśleć perspektywicznie, gdyż niepomagając obecnie mieszkańcom i przedsiębiorcom, w przyszłości odbije się to na spadku wpływów z podatków i czynszów do budżetu gminy.
Dlaczego nie dezynfekuje się ulic, przystanków i innych miejsc publicznych? Dlaczego nie są podawane statystyki na temat zachorowań w gminie?
Zamiast budować wieżę, lepiej nasadzić drzewa ostatnio tak chętnie wycinane. To zadanie można nazwać "Las Kleista". Unia Europejska napewno nie będzie karać, jeżeli miasto przeznaczy środki przewidziane na budowę na walkę z pandemią. W obecnej sytuacji, rozwiązanie umowy jest w pełni uzasadnione.
#16 Graendail 2020-04-25 20:34
Uważam, że zamiast wydawać pieniądze z własnego budżetu na nikomu nie potrzebną wieżę, którą można było zrealizować za mniej jak 2 mln zł, a która w perspektywie prawdopodobnie wyniesie nas znacznie, znacznie więcej; lepiej byłoby np. gdyby władze miejskie z tych marnowanych w gruncie rzeczy pieniędzy, sfinansowały badania na COVID-19 dla pracowników słubickiej służby zdrowia.

Częste i szybkie testowanie jest obecnie najlepszym sposobem na zatrzymanie epidemii. W słubickim laboratorium można prywatnie zakupić takie testy, chyba za 130 zł. Gdyby Gmina zawarła z nimi umowę, to pewnie mogłaby też stargować część tej kwoty. Pieniędzy w budżecie miejskim, jak widać, nie brakuje.

Niezrozumiałe jest dla mnie zupełnie, że w tak trudnym czasie, gdy potrzeba silnego i dobrze skoordynowanego działania i mobilizacji wszystkich możliwych sił do przeciwdziałania rozwojowi pandemii, u nas najistotniejsze jest, aby wydać w ciężkim finansowo i gospodarczo okresie 7 mln złotych na puste fanfary jaką jest budowa tej wieży. Czy ktoś z władz miejskich potrafi wytłumaczyć mieszkańcom, z których wielu na pewno będzie po zakończeniu pandemii potrzebować pomocy finansowej ze strony Gminy w celu powrotu do normalnego życia, dlaczego ta inwestycja jest dla nich teraz ważniejsza od zdrowia i pomocy mieszkańcom Gminy?
#17 Graendail 2020-04-25 20:45
*W dodatku, tak na marginesie, wieża, jeśli powstanie w takim kształcie, będzie skrajnie paskudna. Strata czasu i pieniędzy, do tego marnowanie przestrzeni.
#18 jadziahej 2020-04-26 00:27
DRAMAT Panie burmistrzu !!! A gdzie pomoc dla słubickich Przedsiębiorców??? Pieniądze są potrzebne gdzie indziej!!! :-x
#19 Dr. Sommer 2020-04-26 10:45
Przestańcie marudzić. Znaleźli się specjaliści od wydawania pieniędzy. Jeden chce spirytusem dworzec opryskiwać, drugi testować zdrowych ludzi na choroby a trzecia sie martwi o opłaty za te zbyt wielkie auta osobowe, co to sobie musieli przedsiębiorcy kupić.
#20 lbaczynska 2020-04-26 14:17
Raczej nie prawnych możliwości aby teraz rozwiązać umowę z wykonawcą gdy ten jest gotowy umowę wykonać a miasto ma na to pieniądze.Zerwanie umowy wiązałoby się z wypłatą wykonawcy zysku jaki osiągnąłby na budowie. To wynika wprost z przepisów kodeksu cywilnego dotyczących umowy o dzieło i o roboty budowlane. Jeśli ktoś zna prawne możliwości Zerwania umowy to proszę podać może urzędasy skorzystają
#21 sabot 2020-04-26 22:29
Wszystko zależy od zapisów w umowie, ale można spróbować powołać sie na "siłę wyższą" lub np. na art. 145 Prawa zamówień publicznych, że w przypadku zaistnienia istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili jej zawarcia, zamawiający może odstąpić od umowy. Jednak myślę, że do naszych decydentów nie dociera, jakie pandemia może wywołać skutki.
Dr. Sommer. Same złośliwości i bez żadnych argumentów merytorycznych, no i po co to?
#22 cinek88 2020-06-22 15:23
www.moz.de/landkreise/oder-spree/frankfurt-oder/artikel9/dg/0/1/1810159/

Ciekawy wywiad Pana Burmistrza Mariusza Olejniczaka z 21.06.2020 dla niemieckiego Märkische Oderzeitung. Pytany jest m.in. o budowę Wieży Kleista w związku z dużo wyższymi kosztami budowy niż pierwotnie zakładano...

ps. Odsyłam do wywiadu i pytam dlaczego Słubice na siłę chcą wydać 3 miliony zł (dot. wieży Kleista), projekt który skończy podobnie jak zniszczone zdewastowane pomosty w parku za bazarem.

Czy w obliczu zmniejszonych dochodów do budżetu miasta i nie pewniej sytuacji finansowej takie inwestycje są nam naprawdę potrzebne? Czy nie lepiej by było w inny sposób wykorzystać te pieniądze? Np. Remont szkół czy przedszkoli!?!?
#23 Dr. Sommer 2020-06-26 21:30
Maj już był. Ruszyła budowa?

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.