Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Studenci, uczniowie i przedszkolaki zostaną jeszcze co najmniej miesiąc w domach. Minister edukacji ogłosił, że placówki edukacyjne będą zamknięte do 24 maja. Podał także terminy matur i egzaminów ósmoklasisty.

Szkoła Słubice

Szkoły w Polsce pozostaną zamknięte co najmniej do 24 maja

- Niestety, obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na to, abyśmy odwiesili działalność szkół, przedszkoli i żłobków – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski na konferencji prasowej 24 kwietnia.

Dlatego rząd zdecydował, że zamknięte będą przez kolejny miesiąc – do 24 maja. Jednocześnie zadeklarował, że za kilka dni poinformuje, czy w części z nich będzie możliwość prowadzenia zajęć opiekuńczych. Cały czas uczniowie i nauczyciele będą pracować w trybie zdalnym.

Maturzyści będą tylko pisać

To dziś, 24 kwietnia, maturzyści formalnie kończą swoją edukację w szkołach średnich. Niestety, nie odbędą się uroczyste zakończenia, pożegnania i rozdania świadectw. Ale to właśnie dziś dowiedzieli się, kiedy będą pisać matury.

Minister Piontkowski ogłosił, że matury rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do 29 czerwca. I będą to tylko egzaminy pisemne, bez części ustnej. Wyniki matur będą znane około 11 sierpnia.

Zdążą z rekrutacją na studia

Ma to pozwolić na sprawne przeprowadzenie procesu rekrutacji na studia. Minister nauki szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek podkreślił, że przy tych terminach jest możliwe, aby przyszły rok akademicki rozpoczął się w terminie, ponieważ sam tryb rekrutacji na studia będzie przebiegał w sposób konstruktywny.

Uczelnie wyższe, tak jak pozostałe placówki edukacyjne, będą zamknięte do 24 maja. Na uczelniach prowadzone są wyłącznie prace badawcze, nie ma zajęć dydaktycznych.

Co z pozostałymi egzaminami?

Ósmoklasiści będą pisali egzaminy w dniach16-18 czerwca. Od 22 czerwca rozpoczną się egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe, a w połowie sierpnia egzaminy zawodowe dla uczniów szkół policealnych.

Kiedy kolejne „odmrożenia”

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że w przyszłym tygodniu rząd będzie informował o terminie kolejnego etapu odmrażania gospodarki.

Ale podkreślił, że prognozy i terminy zależą od tego, na ile będziemy jako społeczeństwo respektować obowiązujące obostrzenia – związane przede wszystkim z zachowywaniem dystansu i zakrywaniem nosa i ust.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.