Za nami ćwiczenia obronne „Nadodrze 2023”, w których wzięły udział różne jednostki z terenu całego woj. lubuskiego, w tym strażacy, wojsko i samorządy. W Słubicach realizowano m.in. scenariusz przyjęcia transportu uchodźców.
Na czym polegało to zadanie? Na przygotowaniu Słubic do odebrania i przyjęcia 486 uchodźców, którzy dotarli na słubicką stację PKP. W grupie tej znajdowały się głównie dzieci w wieku do 18 lat – 296 osób, 125 kobiet i 65 osób starszych, w tym 11 rodzin.
W trakcie ćwiczeń burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak uruchomił również stały dyżur, który trwał od 20 do 23 listopada. Co dał taki dyżur?
- Celem dyżuru było zapewnienie ciągłości przekazywania decyzji organów uprawnionych do uruchamiania realizacji zadań związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa – wyjaśnia Roman Filończuk, kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Słubicach.
To ważne, bo ćwiczenia „Nadodrze 2023” miały sprawdzić funkcjonowanie systemu kierowania obroną państwa oraz współpracę lubuskich samorządów z administracjami wojewódzkimi, wojskiem czy służbami ratowniczymi.
Ale ćwiczono nie tylko w Słubicach. W innych miastach realizowano scenariusze m.in. ataku terrorystycznego z udziałem urzędników czy wypadku samochodu osobowego i kolumny transportującej żołnierzy, w którym doszło do pożaru jednego z pojazdów wojskowych. Łącznie, na terenie całego woj. lubuskiego, przeprowadzono aż 27 takich zadań.
Poniżej przedstawiamy zdjęcia z ćwiczeń udostępnione przez Gminę Słubice.
https://slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/21106-slubice-przyjely-500-uchodzcow-tak-wygladaly-wojewodzkie-cwiczenia-obronne-nadodrze-2023-foto#sigProId47639719d7