Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Rondo Tajnej Organizacji Nauczycielskiej

W marcu br. informowaliśmy o powstaniu w Słubicach Ronda Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Po kilku miesiącach nowe miejsce doczekało się odpowiedniego oznaczenia. 7 października odbyło się oficjalne otwarcie, a gościem honorowym był Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. 

Przypomnimy, chodzi o rondo obok Hotelu Horda, przy zbiegu ulic Obozowej i Kunowickiej. Inicjatywa nadania temu miejsce imienia Tajnej Organizacji Nauczycielskiej wyszła od słubickiego oddziału ZNP.

Jego szefowa Weronika Bursztynowicz tłumaczyła, że warto w ten sposób docenić wysiłek członków TON, którzy tajnym nauczaniem w trakcie II wojny światowej objęli około 1,5 mln uczniów, a za swoją działalność byli karani śmiercią, trafiali również do obozów koncentracyjnych. Więcej o tym pisała na naszych łamach TUTAJ.

W marcu Rada Miejska w Słubicach podjęła stosowną uchwałę (ZOBACZ), a 7 października na rondzie stanęła okazała tablica z nową nazwą. Na uroczystości jej odsłonięcia byli przedstawiciele lokalnych władz z burmistrzem Mariuszem Olejniczakiem na czele, nauczyciele, członkowie ZNP, harcerze, Sybiracy, a gościem specjalnym był obecny prezes tej organizacji Sławomir Broniarz.

W. Bursztynowicz przypomniała, że w trakcie wojny TON nie tylko zajmowała się nauczaniem. - Organizowała siatkę konspiracyjną, otaczała opieką i pomocą nauczycieli i ich rodziny, ukrywała poszukiwanych przedstawicieli inteligencji, pomagała osadzonym w więzieniach i obozach koncentracyjnych – mówiła podczas uroczystości.

Oficjalne otwarcie nowego ronda było też dobrą okazją do przypomnienia tych członków TON, którzy po wojnie osiedlili się na ziemiach zachodnich. Byli to: Józefa Doniec, więźniarka obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, i Eugenia Degórska, uczestniczka Powstania Warszawskiego, które uczyły w Szkole Podstawowej nr 1 w Słubicach, Marian Szatkowski, nauczyciel Technikum Leśnego w Rzepinie, który w czasie wojny, w województwie podkarpackim, zajmował się tajnym nauczaniem, Maria Bajko i Maria Kwaśniewska ze Szkoły Podstawowej w Górzycy oraz Zygmunt Kownas, pedagog z Liceum Ogólnokształcącego w Rzepinie. W. Bursztynowicz dodała, że lista jest wciąż uzupełniania, bo takich osób w naszym regionie było więcej.

Po otwarciu ronda słubicki ZNP zaprosił gości do Hotelu Cargo, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Był poczęstunek, historyczna prezentacja, a zasłużonym nauczycielom wręczono wyróżnienia. Wystąpili dla nich także młodzi artyści – śpiewające dziewczęta z zespołu Rytmos oraz pianista Maciej Smoląg.

Poniżej zdjęcia z uroczystości.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Dr. Sommer 2021-10-08 15:52
Mogli dedydenci nazwać RTZKG - Rondo tajnego zniknięcia kostki granitowej, bo ta nie była fachowo położona jak na przykład prawidłowo jest na rondach w Rzepinie przy autostradzie.
#2 Dr. Sommer 2021-10-08 15:53
..decydenci..
#3 damcio 2021-10-08 18:45
od znikających kostek granitowych to w Słubicach chyba jest niejaki pan Robert T. ???? 8) 8) 8)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.