Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Papcio Chmiel

Mamy nowe ulice w Słubicach. Radni gminy Słubice zdecydowali, że rondo przy skrzyżowaniu ulic Kunowickiej i Obozowej nosić będzie nazwę „Rondo Tajnej Organizacji Nauczycielskiej”. Słubice będą miały też pierwszą w Polsce ulicę Papcia Chmiela.

Dla uczczenia twórcy komiksów

O akcji zbierania podpisów pod wnioskiem w sprawie nazwania jednej z ulic imieniem zmarłego niedawno twórcy serii komiksów o Tytusie, Romku i A’Tomku, pisaliśmy na początku lutego (ZOBACZ). Udało się! Podczas sesji 25 marca radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, zgodnie z którą jedna z ulic zyskała nowego patrona.

Pod wnioskiem podpisało się 385 mieszkańców. Pierwotnie ulica miała nazywać się Henryka Jerzego Chmielewskiego, ale ostatecznie nazwa została zmieniona na ul. Papcia Chmiela. Chodzi o odcinek drogi, która prowadzi od ul. Sienkiewicz do placu Czerwona Torebka.

Pomysłodawcą całej inicjatywy był Wojciech Obremski, rzecznik prasowy słubickiego starostwa, a prywatnie fan i znawca komiksów. Po sesji nie krył radości z tego, że się udało.

- Bardzo dziękuję nie tylko radnym, ale i mieszkańcom, którzy wsparli projekt. Mojej radości nie zmąci nawet fakt, że nie zostałem zaproszony na sesję, mimo wcześniejszych zapewnień pana przewodniczącego, iż tak się stanie - napisał w komentarzu do informacji o decyzji radnych.

Ku pamięci nauczycieli

Ale to nie jedyna nowa nazwa, która pojawi się na mapie Słubic. Rondo przy skrzyżowaniu ulic Kunowickiej i Obozowej będzie się nazywać “Rondem Tajnej Organizacji Nauczycielskiej”. Z taką inicjatywą wystąpił zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Słubicach, któremu szefuje Weronika Bursztynowicz. Skąd ten pomysł?

Wnioskodawcy przypominają, że w 2019 roku przypadła 80. rocznica powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, która w trakcie okupacji organizowała tajne nauczanie, pomoc dla nauczycieli, ukrywała poszukiwanych przedstawicieli inteligencji, pomagała osadzonych w obozach i więzieniach.

- Pragniemy oddać cześć wszystkim, którzy poświęcili się dla dobra naszego społeczeństwa, narażając życie własne i swoich rodzin – czytamy w uzasadnieniu uchwały. Za tą uchwała głosowało 12 radnych (3 się wstrzymało).

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Bogdano 2021-03-26 20:29
1) Świetna decyzja słubickich radnych dotycząca nazwy ulicy Papcia Chmiela. Szkoda tylko, że nikt nie będzie mógł się pochwalić, że jego adres zamieszkania, to ulica Papcia Chmiela. Jeżeli Słubice są pierwszym miastem, w którym będzie ulica Papcia Chmiela, to niech będą też ulice jego głównych bohaterów - Tytusa, Romka i A`Tomka. Np. na terenie nowo budowanych bloków mieszkalnych (dawne boisko szkolne przy alei Niepodległości, dawny Komes). 2) Mam pytanie dotyczące ulicy Kunowickiej. Może ktoś posiada wiedzę, od kiedy nastąpiła zmiana nazwy ulicy na obecną? O ile dobrze pamiętam, to poprzednia nazwa tej ulicy, to Szosa Rzepińska.
#2 Lechita 2021-03-27 13:47
@Bogdano - Nigdzie nie ma informacji o zmianie nazwy co ciekawe, a skoro nie ma, to dalej obowiązuję Szosa Rzepińska (zresztą nadal pokazują tak mapy). Grunt, że na planowanym Osiedlu Północnym (dawne sady PGR Białe) będą takie ulice jak Owocowa, Agrestowa itd., co tam Skłodowskiej-Curie, Prusa, Reymonta, Dmowskiego czy Henryka I Brodatego (założyciela Frankfurtu).
#3 Bogdano 2021-03-28 10:49
@ Lechita
Masz rację. Ja również nie natrafiłem na informację o zmianie ulicy Szosa Rzepińska na ulicę Kunowicką. Jednak np. na przeglądarce: mapy.e-turysta.pl lub mapa.szukacz.pl widnieje już ul. Kunowicka od zbiegu ulic 1 Maja - Transportowa poprzez Rondo Tajnej Organizacji Nauczycielskiej aż do Kunowic (do ul.Słubickiej).
Co do planowanego Osiedla Północnego i przyszłych nazw ulic, zapewne sugerowano się tym, że dawniej były tam pola, sady i ogrody. Natomiast co do pozostałych nazw ulic to nie wiem, dlaczego nie ma jeszcze nazw tych ulic w Słubicach. Może w tej kwestii zabrałaby głos Redakcja Słubice24.pl poprzez swoje kontakty w słubickich urzędach?
#4 Daro33 2021-03-29 22:29
Jeśli ulica Papcia Chmiela to ta ulica przy Czerwonej Torebce to ja.. hmm.. skomentuję to tak. Równie dobrze mogliby nazwać tak wybitnym pseudo jakiś przydrożny rów i się tym pochwalić.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.