Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Słubickie zabytki, choć nie ma ich za wiele, to mają w ostatnim czasie dobrą passę. Od czerwca dla zwiedzających dostępny będzie cmentarz żydowski, szykuje się także remont stadionowych arkad. Nasze „perełki” przyjechała osobiście obejrzeć dr Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. 

Pani konserwator towarzyszył Błażej Skaziński, kierownik Delegatury WUOZ w Gorzowie Wielkopolskim. W towarzystwie Rolanda Semika, społecznego opiekuna zabytków powiatu słubickiego, udali się najpierw na żydowski cmentarz.

- Oboje byli żywo zainteresowani historią słubickiego kirkutu, oglądali aktualny stan zachowania nieruchomości, macewy miejscowych rabinów, fundamenty domu ogrodnika Otto Billerbecka, fundamenty neoromańskiego domu przedpogrzebowego przypadkowo zbombardowanego przez RAF w 1944 r. i kilkadziesiąt zachowanych oryginalnie płyt nagrobnych – opowiada R. Semik.

B. Bielinis-Kopeć zachęca mieszkańców Słubic do zainteresowania się historią cmentarza i korzystania z możliwości zwiedzania (więcej pisaliśmy o tym TUTAJ). – To wyjątkowy zabytek, uznawany za jeden z najstarszych w Europie. W ostatnich latach pozostawał zamknięty, ale teraz się to zmieni dzięki zaangażowaniu R. Semika. Dziękujemy za opiekę nad zabytkiem i upamiętnianie wyjątkowego świadka przeszłości tych ziem – powiedziała po wizycie na cmentarzu.

Prosto z niego udała się na teren Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie trwają przygotowania do remontu zabytkowych arkad i basenu – niedawno zakończono tam badania techniczne i ekspertyzy (ZOBACZ). Ośrodek otrzymał także dofinansowanie na ich remont (ZOBACZ).

Gości oprowadzili po obiekcie dyrektor ds. sportu SOSIR Ryszard Chustecki oraz radny Piotr Zalisz. Rozmawiano m.in. o planowanych działaniach i możliwości pozyskania na nie środków zewnętrznych. - Konsultacje w sprawie arkad i basenu idą w dobrym kierunku – cieszy się Krzysztof Murdza, prezes ośrodka.

Ostatnim punktem wizyty lubuskiej konserwator było spotkanie w Urzędzie Miejskim w Słubicach.

Poniżej zdjęcia z wizyty udostępnione przez Rolanda Semika, SOSiR oraz Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Rob 2021-05-12 09:02
Super, to może pani konserwator pomoże mieszkańcom w likwidacji największego wsytdu dla miasta Słubice jakim jest fasada nieistniejącego kina "PIAST" :-x
#2 jkn51 2021-05-12 09:55
Fasada kina Piast pozostanie w niezmienionym stanie jako pomnik zwyrodnieia idei ochrony zabytkow i głupoty.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.