Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Choć formalnie nie ma jeszcze podpisanego rozporządzenia, o którym wczoraj informowaliśmy, to premier Mateusz Morawiecki potwierdził ten fakt w mediach społecznościowych. Od 4 maja pracownicy transgraniczni i osoby uczące się za granicą nie będą trafiać do obowiązkowej kwarantanny.

Premier

Wczorajszy dzień był bardzo gorący, jeśli chodzi o sprawy dotyczące mieszkańców pogranicza. Najpierw ukazał się projekt nowego rozporządzenia, które wprowadził ważne zmiany dotyczące obostrzeń na granicach - ZOBACZ.

Kilka godzin później – o czym natychmiast informowaliśmy na profilu facebookowym Słubice24 – nowe zasady potwierdził sam premier Mateusz Morawiecki - ZOBACZ.

Mówiąc krótko – od 4 maja pracownicy transgraniczni oraz osoby uczące się za granicą, nie będą trafiać do przymusowej, 14-dniowej kwarantanny, po powrocie do kraju.

Poniżej pełna treść oświadczenia premiera Mateusza Morawieckiego umieszczonego 30 kwietnia na jego profilu na Facebooku. ŹRÓDŁO

-----

Mam bardzo dobre informacje dla wszystkich pracowników i uczniów, którzy pracują lub uczą się u naszych sąsiadów, czyli w Niemczech, na Litwie, na Słowacji i w Republice Czeskiej.

Od dnia 4 maja będą mogli wrócić do pracy i nauki. Nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny. Po analizach epidemiologicznych i we współpracy z rządami wspomnianych krajów oraz po konsultacjach z samorządami podjęliśmy wspólnie tę ważną decyzję, na którą czekali pracownicy transgraniczni i ich rodziny.

Przyrost nowych zakażeń jest relatywnie niski i stabilny. Nie wygraliśmy z epidemią, ale mamy ją w coraz większym stopniu pod kontrolą. Możemy więc działać bardziej zdecydowanie, aby życie gospodarcze mogło znowu zacząć nabierać tempa.

Jednocześnie musimy pamiętać, że przedwczesne otwarcie granic to duże ryzyko. Dlatego wyważenie interesu ekonomicznego pracowników transgranicznych i bezpieczeństwa waszych wspólnot samorządowych to spacer po linie. W żadnym wypadku nie możemy stracić równowagi. Priorytetem jest bezpieczeństwo ludzi. Jeśli dopuścimy do reaktywacji wirusa na terenach przygranicznych zaprzepaścimy to co udało się dotychczas osiągnąć.

Musimy nadal z żelazną konsekwencją przestrzegać zasad bezpieczeństwa sanitarnego i jednocześnie być w ciągłym dialogu z mieszkańcami - to pozwoli obniżyć napięcie. To kwestia odpowiedzialności za mieszkańców poszczególnych powiatów i moi rozmówcy świetnie to rozumieją.

Z serca dziękuję za dzisiejsze konsultacje przedstawicielom samorządów. Wzięli udział:

 • Andrzej Bednarek – Starosta Policki
 • Wojciech Konarski – Starosta Gryfiński
 • Michał Wasilewski – Starosta Gorzowski
 • Grzegorz Garczyński – Starosta Krośnieński
 • Józef Radzion – Starosta Żarski
 • Artur Bieliński – Starosta Zgorzelecki
 • Krzysztof Wiśniewski – Starosta Jelenio-górski
 • Jaroslaw Gęborys – Starosta Kamiennogórski
 • Piotr Soczyński – Starosta Głubczycki
 • Mieczysław Szczurek – Starosta Cieszyński
 • Grażyna Orczyk – Burmistrz Złotego Stoku
 • Tomasz Korczak – Burmistrz Międzylesia
 • Piotr Lewandowski – Burmistrz Dusznik Zdroju
 • Renata Surma – Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 cinek88 2020-05-02 19:35
Dla niecierpliwych którzy uważali i uważają że zamknięcie granic było błędem, polecam...

www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/200509936-Epidemia-Bruksela-mogla-doprowadzic-w-Polsce-do-tragedii.html#error=login_required&state=95b77ee7-c56e-41cc-93e7-525ee40e04da

Cytuje: Gdyby polskie władze posłuchały Komisji Europejskiej i wstrzymały się z zamknięciem granic, liczba ofiar pandemii w naszym kraju byłaby niepomiernie większa. Tak uważa Thomas Czypionka, szef dział polityki zdrowotnej w prestiżowym wiedeńskim Instytucie Studiów Zaawansowanych (IHS).

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.