Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Po tym jak premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 6 maja mogą być otwierane przedszkola i żłobki, wielu rodziców zastanawiało się, czy i na jakich zasadach dzieci będą mogły wrócić do placówek. Pytania wysyłali również do naszej redakcji. Sprawdziliśmy w Urzędzie Miejskim w Słubicach.

przedszkole Słubice

Zielone światło dla żłobków i przeszkoli

Zgodnie z kolejnym etapem odmrażania gospodarki i życia społecznego, od 6 maja mogą być otwarte żłobki i przedszkola. Jednak o tym, czy będą przyjmować dzieci i na jakich zasadach, ma zdecydować organ prowadzący, w przypadku przedszkoli samorządowych na terenie Słubic jest to gmina.

Minister Łukasz Szumowski wyjaśniając zasady, na jakich rząd dopuszcza otwieranie placówek dla najmłodszych podkreślił, że dla rodziców, którzy nie wyślą dzieci do żłobka czy przedszkola wciąż pozostaje możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego na dzieci do ósmego roku życia. Zasiłek na razie obowiązuje do 24 maja.

Rodzice pytają

Rodzice z gminy Słubice zastanawiają się nad tym, czy nasza gmina, czyli organ prowadzący publiczne przedszkola i żłobek, zdecyduje o ich otwarciu. Niektórzy włodarze miast, jak prezydent Warszawy czy Katowic zapowiedzieli, że 6 maja przedszkoli nie uruchomią.

- Czy Jarzębinka będzie działać od 6 maja? Słyszałam, że rodzice powinni zgłosić do dyrektora chęć pozostawienia dziecka pod opieką. Wtedy dyrektor musi to zorganizować. Dajcie znać, czy to prawda – napisała do nas jedna z mam. - Wyczytałam, że w grupie przedszkolnej będzie mogło być tylko 12 dzieci, a co z pozostałymi, jeśli chętnych będzie więcej? – zapytała inna.

Gmina opracowuje zasady

O szczegóły zapytaliśmy Beatę Bielecką, rzecznika Urzędu Miejskiego w Słubicach. – Gmina obecnie pracuje nad tym, żeby wypracować zasady pozwalające na to, żeby w bezpieczny sposób dzieci mogły wrócić do swoich placówek – wyjaśnia B. Bielecka. Obiecała, że jak tylko te rozwiązania zostaną wypracowane, to gmina będzie o nich informować.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że więcej będzie wiadomo w poniedziałek, 4 maja.

---

Z wytycznymi dla przedszkoli GIS, MZ i MEN można zapoznać się na stronie:

www.gov.pl/web/edukacja/wytyczne-dla-przedszkoli

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.