Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa w szczególny sposób dotykają mieszkańców pogranicza, którzy pracują i mieszkają po obu stronach Odry. Jaką odpowiedź na ich problemy ma premier Mateusz Morawiecki? Zapowiedział wypracowanie nowych rozwiązań.

Premier Morawiecki

21 kwietnia Mateusz Morawiecki odpowiadał na żywo na pytania internautów. Transmisja odbyła się na oficjalnej stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Pytanie od mieszkanki Słubic

W trwającym blisko 1,5 godz. nagraniu pojawiły się również wątki dotyczące mieszkańców pogranicza. Autorką jednego z pytań była mieszkanka Słubic, która kilkaset metrów dalej w niemieckim Frankfurcie ma swoje biuro, w którym pracuje. Zapytała, czy jest możliwe zniesienie obowiązkowej kwarantanny dla wracających do kraju pracowników transgranicznych.

Jak do tej kwestii odniósł premier? - Wiem, że jesteście w bardzo ciężkiej sytuacji, ale tysiące ludzi boi się, że będą zakażani przez osoby wracające do kraju z zagranicy - powiedział M. Morawiecki.

Podkreślił, że w Czechach i Niemczech jest kilkukrotnie więcej osób zakażonych koronawirusem i decyzja o zamknięciu granic była podyktowana "chęcią uniknięcia podnoszenia ryzyka zakażeń".

Złoty środek dla mieszkańców pogranicza

Zapowiedział jednak próbę znalezienia "złotego środka". Z jego ust padła deklaracja.

- Zobowiążę wojewodów, aby w trybie pilnym postarali się wypracować kolejne rozwiązania dla takich osób. Żeby to zarobkowanie zagranicą było możliwe bez konieczności kwarantanny, ale z koniecznością izolacji. Do takiego stopnia, żeby pozostali mieszkańcy też czuli się zaopiekowani - zaznaczył M. Morawiecki.

Zapytamy wojewodę

Co konkretnie premier miał na myśli? Tego już nie doprecyzował w swojej wypowiedzi. Będziemy o to pytać wojewodę lubuskiego Władysława Dajczaka.

Odpowiedzi premiera

Odpowiedzi M. Morawieckiego na pytania związane z pograniczem znajdziecie w poniższym filmie. Całe nagranie dostępne jest na stronie kancelarii premiera- KLIKNIJ.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 andziamw 2020-04-23 12:19
Daje to trochę do myślenia, ale żadnych większych nadzieji pan Morawiecki robi.
#2 andziamw 2020-04-23 12:20
Nie robi. :o
#3 cinek88 2020-04-23 12:56
Wydaje się że Morawiecki jest między młotem a kowadłem bo nie ma na ten czas dobrych rozwiązań które by wszystkich zadowoliły... ps. zawsze można (czy też można było) skorzystać z pomocy oferty Landu Brandenburg i na czas zamkniętych granic zamieszkać po niemieckiej stronie korzystając z dopłaty, za każdy dzień 65 Euro plus 20 za każdego członka rodziny. Z tego co wiem część osób skorzystała z tej formy pomocy
#4 Bogdano 2020-04-23 14:20
@cinek88
Z tego co wiem, to 20 euro za każdego członka rodziny otrzymują pracownicy, z którymi członkowie rodziny mieszkają przez ten czas w Niemczech. Natomiast pracownicy, którzy przez ten czas mieszkają i pracują w Niemczech a ich członkowie rodziny mieszkają w tym czasie w Polsce, nie otrzymują 20 euro na każdego członka rodziny. Jeżeli masz jakieś wiarygodne źródło w tej kwestii, to podziel się nim na forum.
#5 NowyN 2020-04-23 21:35
No i pinokio powiedział, że wypracuję jakieś rozwiązanie, a 30 da wystąpienie w którym powie:

Ludzie niestety ale musimy znowu zamknąć lasy.
:lol:
Wystąpienie uspokoiło ludzi na tydzień bo mają poczucie, że rząd coś robi.
#6 cinek88 2020-04-23 21:53
Przed czwartkową (23.04.2020) telekonferencją unijnych przywódców na temat walki z koronakryzysem Angela Merkel przedstawiła w Bundestagu stanowisko niemieckiego rządu.

To nie spodoba się nikomu, ale jest prawdą: Nie jesteśmy w końcowej fazie pandemii, ale ciągle na jej początku. Będziemy musieli jeszcze długo żyć z tym wirusem - podkreśliła

źródło: Deutsche Welle
#7 Alfred 2020-04-23 22:53
@cinek88
No nie ma jak mądrego poczytać. Hmm.. Tyle mądrości na mnie spłynęło że aż sobie powtórzyłem i powtórnie przeczytałem, żeby mądrości nadal spływały.. :zzz
#8 cinek88 2020-04-23 23:28

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.