Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Zmiany w obostrzeniach związanych z koronawirusem czekają nas nie tylko w Polsce. Również Niemcy łagodzą pewne zasady. Nadal jednak będzie podtrzymany obowiązek kwarantanny dla osób wjeżdżających do Niemiec.

Niemcy

Sąsiedzi zza Odry również łagodzą koronawirusowe obostrzenia. Nadal, do 3 maja, będą obowiązywać graniczenia związane z kontaktem, czyli np. zakaz gromadzenia się w parkach. Rząd Brandenburgii odradza także wyjazdy i odwiedziny krewnych.

Będą otwierać kolejne miejsca

Ale luzuje niektóre zakazy. 20 kwietnia otwarte zostaną salony i komisy samochodowe, a także m.in. sklepy rowerowe, biblioteki, księgarnie oraz sklepy o pow. do 800 mkw.

W dalszej kolejności, 4 maja Niemcy planują otworzyć salony fryzjerskie i sklepy o pow. do 2500 mkw. Tego dnia również do szkół wrócą uczniowie – ale tylko ostatnich klas. Nadal zamknięte będą hotele, restauracje, kina, teatry, sale koncertowe.

Kwarantanna dla wjeżdżających

Tu bez zmian. W Brandenburgii wciąż obowiązuje rozporządzenie w sprawie kwarantanny dla wjeżdżających i powracających do Niemiec w związku ze zwalczaniem koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19. Obowiązek ten zostanie przedłużony do 3 maja.

Co to oznacza? Nadal osoby, które wjeżdżają do Brandenburgii z innego kraju są zobowiązane do izolowania się przez 14 dni w swoim miejscu zamieszkania oraz do zgłoszenia się do właściwego urzędu ds. zdrowia (Gesundheitsamt).

Kto jest zwolniony z kwarantanny?

Wyjaśnia to prawnik, dr Marcin Krzymuski ze Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji.

Polscy pracownicy i przedsiębiorcy prowadzący własną działalność (tzw. Gewerbe) są zwolnieni z obowiązku odbycia kwarantanny, jeżeli przyjeżdżają do Brandenburgii z powodów zawodowych lub medycznych na ograniczony czas, a ich przyjazd jest bezwzględnie konieczny i nie może być odłożony na później.

Przyjazd jest bezwzględnie konieczny i nie może być odłożony na później, jeżeli niezbędne jest zachowanie danego terminu i odmowa lub odłożenie w czasie związane byłoby z poważnymi skutkami dla wykonywanego zawodu lub zdrowia. W przypadkach związanych z pracą chodzi o sytuacje, gdy danej osobie grozi np. zapłata kar umownych (z tytułu niewykonania prac w terminie) lub poważny uszczerbek finansowy; z kolei w przypadkach związanych z zabiegami medycznymi, gdy musi być przeprowadzony pilny zabieg medyczny, jak np. chemoterapia.

Jakie dokumenty należy posiadać?

Dla pracowników pracodawca może np. wystawić zaświadczenie na formularzach przeznaczonych dla tzw. pracowników przygranicznych. Wzór zaświadczenia znajduje się na stronie Policji Federalnej - POBIERZ.

Przedsiębiorcom prowadzącym własną działalność (Gewerbe) zaleca się posiadanie ze sobą kopii konkretnych zleceń, z których wynika konieczność wykonania prac w określonym terminie. Warto posiadać także kopię aktualnego zgłoszenia do rejestru działalności gospodarczej (Gewerbeanmeldung) lub inny podobny dokument (np. podatkowy), z którego jasno wynika fakt prowadzenia działalności w Niemczech.

Osoby zwolnione z kwarantanny z powyższych powodów nie muszą zgłaszać się po przyjeździe do Niemiec w urzędach ds. zdrowia.

Masz wątpliwości? Zadzwoń!

Przypominamy, że informacji odnoście sytuacji w Brandenburgii udzielają pracownicy Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji. Infolinia w jęz. polskim czynna jest w dni robocze (zgodne z niemieckim kalendarzem świąt i dni wolnych) w godz. 8-14.

  • tel. +49 335 552 1234
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Witja 2020-04-18 12:38
Tylko drobna uwaga: w Brandenburgii obostrzenia związane z kwarantanną obowiązują co najmniej do 8 maja (nie 3 maja - jak zakładano wstępnie).
Sugerujemy też, aby dla każdego landu sprawdzać odpowiednie regulacje.
Berlin opublikował informacje również w języku polskim (wyjątki znajdują się w § 18): www.berlin.de/corona/massnahmen/verordnung/artikel.920305.pl.php.
#2 cinek88 2020-04-18 13:39
@Witja, No i to są konkretne informacje! Dzięki za link))
#3 Witja 2020-04-18 15:52
Z kolei tłumaczenie rozporządzenia obowiązującego w Brandenburgii (w sprawie kwarantanny) na język polski jest dostępne tutaj:
mdfe.brandenburg.de/media_fast/4055/2020.04.09_Quarantäneverordnung_pol_final%2017%20Uhr.pdf
#4 Mala Nokia 2020-04-20 11:27
Ciekawa inicjatywa
#5 Mala Nokia 2020-04-20 11:29
Jedne wpisy wchodzą a drugie nie
#6 Mala Nokia 2020-04-20 11:35
Ktoś wie na temat dofinansowania dla pracowników z Polski

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.