Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
W sierpniu wielu mieszkańców miasta zbulwersowała wycinka drzew przy ul. Jagiełły. Gmina zapowiedziała wtedy, że będzie nie tylko wycinać stare (i chore), ale również sadzić nowe drzewa. Za nami są już pierwsze nasadzenia.

sadzenie drzew_slubice_2

Dyskusję o wspomnianej wycince drzew przy ul. Jagiełły można prześledzić na naszym forum internetowym (ZOBACZ). We wrześniu podpisy pod petycją o to, aby Słubice nie stały się betonową dżunglą, zbierała inicjatywa „Cień Dobry Słubice” (ZOBACZ).

137 nowych drzew

Na te wszystkie głosy jest reakcja władz: gmina zleciła posadzenie 137 drzew, które trafią do ziemi jeszcze w tym roku. Na ich zakup przeznaczono blisko 50 tys. zł. Gdzie pojawiły się nowe drzewa?

- 14 ponad dwumetrowych robinii posadzono już przy Konstytucji 3 Maja, 20 czterometrowych platanów przy Jagiełły, 13 śliw wiśniowych przy ul. M. Konopnickiej, a 12 przy Sadowej. 9 dwumetrowych klonów rośnie już przy ul. Narutowicza, a 13 tego typu drzew posadzono przy ul. Sienkiewicza – wylicza Beata Bielecka, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego.

To nie koniec „zalesiania”. Dwumetrowe platany zostaną posadzone przy ul. Mickiewicza i alei Niepodległości, w parku przy placu Bohaterów pojawią się 4 platany klonolistne. Ul. Letnia zostanie obsadzona 30 akacjami, na placu Sybiraków pojawi się 9 klonów jaworów, a w parku przy pl. Wolności – 9 jarząbów szwedzkich. 2 nowe duże robinie będą rosły przy ul. Łokietka.

Będzie zielono

Burmistrz Mariusz Olejniczak zapowiada, że akcja zazieleniania Słubic będzie kontynuowana. - Każdego roku będziemy chcieli sadzić nowe drzewa. Zależy nam, aby takich zielonych miejsc było w naszym mieście jak najwięcej – zaznacza.

M. Olejniczak podkreśla, że czasami z powodu chorób drzew trzeba je usuwać. Zapewnia jednak, że w te miejsca będą sadzone nowe drzewa.

sadzenie drzew_slubice

Dzieci będą dbały

Do przedsięwzięcia przyłączyła się także słubicka Dental Clinica. Firma sfinansowała zakup 4 platanów i 4 klonów (za 3,2 tys. zł). 21 listopada jej pracownicy zasadzili je wspólnie z maluchami z przedszkola Miś Uszatek oraz uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 3. Drzewka rosną już na przedszkolnym placu zabaw. Dzieci zgodnie zadeklarowały, że będą o nie dbać!

Zależało nam, żeby te drzewa rosły właśnie w tych miejscach, gdzie przebywają dzieci. I bardzo nam zależy, żeby Słubice stały się bardziej zielonym miastem. Byłoby fajnie, gdyby inne firmy poszły w nasze ślady – mówi Jolanta Kopała z Dental Cliniki. Zachęca również inne słubickie firmy do włączenia się do akcji.

---

Do tematu zieleni w naszym mieście będziemy wracać.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 ja28rek 2019-11-22 07:27
Super że gmina sadzi nowe drzewa, ale stare drzewa które są chore przez grzyb Huba, wcale nie trzeba wycinać. Takie drzewa mogą jeszcze rosnąć nawet kilkanaście, kilkadziesiąt lat i nic im nie będzie. W Słubicach mamy co kilka lat wysoki poziom wód gruntowych i drzewa będą zawsze podatne na choroby, trzeba o tym pamiętać i np. dbać o meliorację rowów, które są zaniedbane prze ostatnie lata, choć główny rów jest czyszczony, ale nitki już nie.
#2 sabot 2019-11-22 12:43
Cieszy to, że przy nasadzeniach skorzystano z podpowiedzi i posadzono platany. Platany, zwłaszcza klonolistne, dość dobrze znoszą miejskie zanieczyszczenia, lekkie zasolenie podłoża, niską wilgotność powietrza oraz letnie upały. Powinnyśmy posadzić ich więcej. Również musimy wymagać by GDDKiA w miejsce powycinanych lip przy drodze krajowej, np. przy al.Młodzieży oraz ul. Wojska Polskiego uzupełniła nasadzenia.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.