Brandenburgia wesprze Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie kwotą 4,16 mln euro. Pieniądze pójdą na rozwój European New School of Digital Studies – nowego przedsięwzięcia akademickiego na polsko-niemieckim pograniczu.
Stosowną porozumienie podpisano 29 sierpnia w Poczdamie. Jej sygnatariuszkami były Minister Nauki landu Brandenburgia dr Martina Münch i prezydentka Viadriny prof. dr Julia von Blumenthal.
Szefowa ministerstwa cieszy się, że frankfurcki uniwersytet tworzy kolejny filar naukowy obok wydziałów prawa, kulturoznawstwa i ekonomii. A prezydentka Viadriny już zapowiada kolejny krok - ogłoszenie konkursu na cztery profesury: „Zarządzanie informacją i cyfrowa transformacja”, „Prawo i etyka społeczeństwa cyfrowego”, „Socjologia technologii” oraz „Teoria polityczna i cyfrowa demokracja
Zadowolenia z takiej decyzji nie kryje dr Dietmar Woidke, premier Brandenburgii, i koordynator rządu Niemiec ds. współpracy z Polską. - Ten krok jest wynikiem pogłębionej i dobrej współpracy pomiędzy uniwersytetami w Poznaniu i we Frankfurcie nad Odrą. Cieszy mnie wynikające z tego wzmocnienie polsko-niemieckiej współpracy naukowej, która będzie miała pozytywny wpływ na region – powiedział po podpisaniu umowy.
Dzieje się także w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który jest partnerem projektu. - W UAM trwają prace nad zgłoszeniem wniosku do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczącego powołania wspólnego kierunku „Master of Digital Entrepreneurship”. Uzyskanie takiej zgody jest warunkiem niezbędnym do uruchomienia nowego kierunku – wyjaśnia prof. UAM dr hab. Tadeusz Wallas, prorektor UAM ds. Collegium Polonicum.
Czy jest European New School of Digital Studies? To projekt współpracy Uniwersytetu Europejskiego Viadrina i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Planowany jest jako miejsce innowacyjnych badań i nauki, w którym wykładowcy i studenci będą analizować społeczne, polityczne i etyczne konsekwencje cyfryzacji oraz zajmą się wyzwaniami i możliwościami europejskiego społeczeństwa cyfrowego. Zajęcia dydaktyczne mają rozpocząć się w semestrze zimowym 2020/21. Będą to studia II stopnia.
Więcej o projekcie pisaliśmy na początku sierpnia – KLIKNIJ.