European New School of Digital Studies – taką nazwę nosi powołany właśnie projekt, w ramach którego w Collegium Polonicum powstanie wkrótce nowy kierunek studiów. Akademicy chcą w ten sposób podjąć wyzwania współczesnego, cyfrowego społeczeństwa.
ENS to wspólny projekt Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który będzie realizowany w Collegium Polonicum w Słubicach. 1 sierpnia jego powstanie zatwierdziła Rada Fundacji Viadriny.
Czym będzie się zajmował ENS? - Ekonomiści, prawnicy, socjologowie, humaniści i eksperci z zakresu techniki w dziedzinie sztucznej inteligencji i lingwistyki komputerowej będą w CP nauczać i prowadzić interdyscyplinarne oraz transgraniczne badania, których celem jest znalezienie odpowiedzi na wyzwania społeczeństwa cyfrowego – wyjaśnia Ewa Bielewicz-Polakowska z Collegium Polonicum.
Pierwszym krokiem będzie otwarcie kierunku studiów „Master of Digital Entrepreneurship” w semestrze zimowym 2020/21 (studia II stopnia, w jęz. angielskim). W tym celu planowane jest utworzenie czterech profesur: „Zarządzanie informacją i transformacja cyfrowa”, „Prawo i etyka społeczeństwa cyfrowego”, „Socjologia techniki” oraz „Teoria polityczna i demokracja cyfrowa”. Ponadto poznański UAM poprowadzi zajęcia z zakresu informatyki i komputeroznawstwa.
Prof. dr Jürgen Neyer, wiceprezydent i dziekan założyciel ENS, przekonuje, że tym projektem akademicy chcą pokazać jak połączyć europejskie wartości humanizmu i oświecenia z wyzwaniami i możliwościami świata cyfrowego. - European New School będzie kształcić studentów, aby aktywnie kształtować wyzwania przyszłego społeczeństwa cyfrowego – podkreśla.
Wtóruje mu prof. dr Klaus Dicke, przewodniczący Rady Fundacji Viadriny. - Utworzenie ENS to kontynuacja założycielskiej misji Viadriny. Nowe kierunki studiów pozwolą badaniom nad cyfryzacją, jej warunkami i konsekwencjami wpisać się w nowe profile edukacyjne i zawodowe – podsumowuje.
Czy nowy kierunek przyciągnie do Collegium Polonicum studentów? Taką nadzieję mają władze UAM i Viadriny. W planach jest też jeszcze inny kierunek - logistyka (studia licencjackie). O tym więcej już niebawem.
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.