W maju 2019 roku minie 15 lat odkąd Polska jest członkiem Unii Europejskiej. To dobra okazja by zapytać mieszkańców Słubic i regionu, jak oceniają ten okres i czy odczuwają korzyści z tego wynikające.
15 lat Polski w Unii Europejskiej to symboliczny okres. Wystarczająco długi, by przekonać się jak akcesja wpłynęła na nasze życie. I odpowiedzieć sobie na pytanie: jak przez ten czas rozwinęła się nie tylko nasza gmina, ale i cały kraj. I czy jako Polacy potrafiliśmy skutecznie korzystać z możliwości, jakie dawała nam integracja z UE.
Jeszcze przed Wielkanocą z przedstawicielami władz Słubic i Frankfurtu rozmawiali o tym akademicy - prezydentka Viadriny prof. dr Julia von Blumenthal oraz prorektor UAM ds. Collegium Polonicum prof. dr hab. Tadeusz Wallas. Oboje podkreślali korzyści płynące z integracji, a burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak określi 15 lat Polski w Unii Europejskim mianem „15 lat sukcesu”. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Kolejna okazja do ocen i dyskusji – już w szerszym gronie – będzie także w trakcie zbliżającego się Dnia Europy. Jego obchody, tradycyjnie zaplanowane na 9 maja, to stały element współpracy między Słubicami i Frankfurtem nad Odrą. W tym roku będą przebiegać pod hasłem „Europejskie spotkania w dwumieście” - ZOBACZ.
Organizator tego wydarzenia, czyli Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji, chciałby poznać także opinie mieszkańców Słubic o integracji europejskiej. Dlatego zapraszamy do ich wyrażania na naszych łamach. Można to zrobić m.in. głosując w sondzie internetowej dostępnej na stronie www.slubice24.pl oraz dodając komentarz. Zachęcamy do tego!
A więcej informacji na temat obchodów Dnia Europy przedstawimy już niebawem.
Komentarze
Niemcy też nie są dobrym liderem, popierają tylko to co im pasuje
Wady: 1.rozrastanie sie, chęć stworzenia jednego państwa
2.ciągłe propagowanie socjalizmu (bolszewik Altierro Spinelli, który jest podstawą unii, wyraźne ocieplanie wizerunku Marksa ojca rewolucji?)
3.powiększanie biurokracji, którzy zajmują się jakimiś głupotami jak np. czy ślimak jest rybą etc.
4.wydawanie pieniędzy podatników lekką ręką na rzeczy które często są nie potrzebne albo mało ważne
5.ewidentna niechęć do katolicyzmu i konserwatyzmu,
6.kontrola obywateli.
7.słabość unii, co pokazał kryzys migracyjny. Politycy ue zamiast zacząć wydalać nielegalnych imigrantów, w ironiczny sposób przez 2 lata debatowali jakby to naprawić?
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.