Władze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, razem z przedstawicielkami Słubic i Frankfurtu, wspólnym spacerem po granicznym moście uczciły 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wspólnie przypomnieli o tym, jak ważne było to, co stało się 1 maja 2004 roku.
„Nie możemy zakładać, że pokój i wolność są nam dane na zawsze i nie musimy się o nie starać” – m.in. o tym właśnie rozmawiali przedstawiciele obu uniwersytetów, które stworzyły Collegium Polonicum, oraz reprezentanci Słubic i Frankfurtu. A okazją do rozmowy był spacer po moście łączącym oba miasta.
18 kwietnia spotkali się na nim: prof. dr Julia von Blumenthal (prezydentka Viadriny), prof. dr hab. Tadeusz Wallas (prorektor UAM ds. Collegium Polonicum) i w zastępstwie burmistrza Słubic i nadburmistrza Frankfurtu - Katarzyna Mintus-Trojan oraz Corinna Schubert.
- To wspaniałe, że mogę dziś razem z moim polskim kolegą i przedstawicielkami Słubic i Frankfurtu świętować 15-lecie wspólnego członkostwa Polski i Niemiec w Unii Europejskiej – mówiła J. von Blumenthal. Dodała, że jako młoda dziewczyna osobiście doświadczyła granic w Europie i konfrontacji dwóch bloków politycznych – dlatego teraz wciąż należy starać się o pokój i wolność, ponieważ nie są dane raz na zawsze.
Z kolei T. Wallas przypomniał, że Collegium Polonicum jeszcze przed 2004 rokiem realizowało projekty które miały przygotować polskie społeczeństwo, administrację publiczną oraz szkolnictwo wyższe do członkostwa w Unii Europejskiej. - Już w latach 90-tych uruchomiliśmy kształcenie w ramach studiów podyplomowych oraz studiów licencjackich i magisterskich, dzięki któremu wielu Polaków poznało unijne standardy, zanim Polska uzyskała status pełnoprawnego członka Unii Europejskiej – zaznaczył. Nie ukrywał radości, że tego dnia mogli wspólnie spotkać się na moście, na którym 1 maja 2004 roku witano akcesję Polski do struktur europejskich.
A co sądzą o historycznym jubileuszu włodarze obu miast? - 15 lat Polski w Unii Europejskiej to 15 lat sukcesu - przyznaje M. Olejniczak. - Również Słubice, które dawniej były głęboką polską prowincją, stały się miastem kultury, nauki, miastem ludzi myślących i czujących po europejsku – podkreśla. W jego opinii współpraca z Frankfurtem jest tego najlepszym dowodem. - Jako burmistrz pewnie tego nie przeżyję, ale jako człowiek mam szansę przeżyć 50-lecie członkostwa Polski w Unii. Oby się ono ziściło – dodaje.
Z kolei René Wilke, nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą, przyznaje, że współpraca między dwoma uniwersytetami jest dobrym przykładem tego, jak istotną wartością dodaną jest nasze wspólne życie w UE. - W tym kontekście także ważne jest konsekwentne zaangażowanie w rozwój dwumiasta Słubice i Frankfurt nad Odrą. To właśnie długofalowe partnerstwa, jak nasze, które każdego dnia nas umacniają w realizowaniu myśli unii europejskiej – dla wspólnego dziś, jutra i pojutrza – uważa.
Oprócz symbolicznego spaceru władze obu uczelni wzięły również udział we wspólnym posiedzeniu. Była też okazja do uroczystego obiadu, oczywiście w gościnnych murach Collegium Polonicum i w towarzystwie przedstawicieli Frankfurtu nad Odrą i Słubic.
A kolejna okazja do świętowania europejskich wartości czeka Slubic i Frankfurt już za niespełna trzy tygodnie. 9 maja oba miasta wspólnie będą obchodzić Dzień Europy. Więcej informacji już niebawem.