Nie tak dawno, o tym, że wśród nas są osoby z zespołem Downa, przypominały na pl. Przyjaźni rozwieszone na sznurkach kolorowe skarpetki. 2 kwietnia odbył się tam kolejny happening, tym razem wyjaśniający temat autyzmu i przypominający, że osoby dotknięte tym zaburzeniem są również między nami.
Niebieski świat
- Przygotowaliśmy dziś na placu wiele atrakcji. Najważniejszym punktem było udekorowanie parku na niebiesko. Zajęły się tym nauczycielki i przedszkolaki ze słubickich placówek – opowiada Joanna Sierżant-Rekret, prezes Stowarzyszenia po PROstu.
Jak wyjaśnia, wśród podopiecznych stowarzyszenia najwięcej jest właśnie dzieci z autyzmem. – Akurat zakończył się nabór do drugiej części projektu i spośród 12 nowych podopiecznych aż 8 to właśnie dzieci autystyczne, są to malutkie dzieci. Zostały wcześnie zdiagnozowane, co jest bardzo dobre, ponieważ szybciej wejdą w proces terapeutyczny i więcej będzie można z nimi wypracować – opowiada prezes.
Oszukane zmysły
Jak osoby z autyzmem odbierają świat? Mówi się, że autyzm wprowadza zmysły w błąd. Na własnej skórze mogli tego doświadczyć uczestnicy happeningu. W kąciku terapeutycznym czekały na nich zadania takie jak sortowane lub dopasowywanie przedmiotów. Ale zadania wykonywali z zasłoniętymi oczami i w rękawiczkach.
– Było mi trudno, ponieważ nic nie widziałam – powiedziała jedna z dziewczynek po wykonaniu zadnia. Przyznała, że wymagało ono od niej wyostrzenia wszystkich zmysłów.
Temu, co działo się w parku, z zaciekawieniem przyglądał się burmistrz Mariusz Olejniczak. - Cieszę się, że Stowarzyszenie po PROstu organizuje w naszym mieście takie inicjatywy. Uczą one wrażliwości na drugiego człowieka, uzmysławia, z jakimi problemami borykają się te osoby, co czują – powiedział. Dodał, że cieszy go również to, że tak wiele osób przyszło dziś na plac Przyjaźni, tak jak na podobny happening, który odbył się z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa (o którym również pisaliśmy).
– Osoby z autyzmem czy zespołem Downa były wcześniej owiane takim tabu, niechętnie o nich mówiliśmy, a dziś uświadamiamy sobie nawzajem i wiemy, że są wśród nas, należy je traktować normalnie i pomagać im w codziennym życiu – podkreśla burmistrz.
Warto wiedzieć więcej
Dzieci i dorośli chętnie częstowali się smacznym ciastem, które upiekły mamy podopiecznych stowarzyszenia. Wszyscy chętni mogli spróbować swoich sil w malarstwie i stworzyć własne obrazy – oczywiście niebieskie.
Na sztalugach znalazły się również najważniejsze informacje na temat autyzmu. Jest to zaburzenie (nie choroba!), której na pierwszy rzut oka nie widać. - To czasami jest trudne dla rodziców lub opiekunów, bo niektóre osoby z autyzmem mają trudne zachowania, często w miejscach publicznych są traktowane jako osoby niegrzeczne czy złośliwe. Rodzice słyszą uwagi, że powinni je lepiej wychować, a te problemy nie wynikają wcale z procesu wychowania – podkreśla J. Sierżant-Rekret. I właśnie temu, żeby wiedzieć więcej o autyzmie, służą takie akcje, jak ten happening.
Kiedy bodźce przeszkadzają
– My tu sobie dziś rozmawiamy, a dookoła nas jest milion bodźców, za dużo światła, ponieważ mocno świeci słońce, jest hałas… to nam nie przeszkadza, ale osoby z autyzmem mogą mieć z tym wszystkim problem, wtedy mogą pojawiać się zachowania trudne do zrozumienia dla osób zdrowych. Dlatego powinniśmy wiedzieć więcej o autyzmie – zaznacza prezes.
W tym celu każdy mógł wylosować z koszyka kartki z ciekawymi informacjami na temat autyzmu. Np. o tym, że takie osoby z w inny sposób odbierają bodźce. Niektóre kolory mogą je… boleć. A dźwięki bardzo przeszkadzać.
Wśród przybyłych na plac Przyjaźni byli też podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy oraz członkowie grupy cyrkowej FUNatycy – jak zwykle, zachęcali do próbowania swoich sił w różnych cyrkowych sztuczkach.
Niebieskie okna i drzewa
Wieczorem na drzewach na placu Przyjaźni do niebieskich kwiatów dołączyły niebieskie światełka – po to, aby również po zmroku podkreślić znaczenie dzisiejszego dnia.
Również Urząd Miejski zapowiedział przyłączenie się do akcji i rozświetlenie okien na niebiesko – i faktycznie, w kilku oknach zaświeciły się żarówki w tym kolorze.
To jednak również nie koniec. Różne wydarzenia związane z autyzmem, przygotowane przez Stowarzyszenie Po PROstu, będą odbywały się przez cały kwiecień (ZOBACZ).
View the embedded image gallery online at:
https://slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/14076-niebieski-happening-na-placu-przyjazni#sigProId343981f1ec
https://slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/14076-niebieski-happening-na-placu-przyjazni#sigProId343981f1ec