Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
E-sport zdobywa w ostatnich latach coraz większe uznanie na całym świecie. Okazuje się, że w naszym mieście również nie brakuje pasjonatów tej formy rywalizacji. Za nami pierwszy w historii Słubic oficjalny turniej e-sportowy.

E-sport
Michał Gołębiowski i Robert Kubica

Impreza odbyła się w ostatni weekend marca w sali kinowej Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury. Za całe „zamieszanie” odpowiada dwójka młodych słubiczan: Robert Kubica i Michał Gołębiowski. Ten ostatni już od jakiegoś czasu organizował podobne turnieje dla znajomych, ale w mniej oficjalnej formie. Postanowili połączyć siły i wyjść do szerszej publiczności.

Udało im się pozyskać wsparcie burmistrza Słubic Mariusza Olejniczaka, w nagłośnieniu przedsięwzięcia pomogły media (m.in. portal Słubice24, który był oficjalnym patronem), a swoją cegiełkę dołożyli sponsorzy: Hydrodesign, Nieruchomości Home Partner oraz Klub Prowincja.

A na czym polegał sam turniej? Platformą rywalizacji była gra Pro Evolution Soccer 2019, czyli symulator piłki nożnej. Formuła była identyczna jak na mistrzostwach świata. 32 zawodników najpierw rozgrywało eliminacje (8 grup po 4 zespoły), a następnie fazę pucharową aż do wielkiego finału. Grano z użyciem konsoli Play Station 4.

PES 2019
Rywalizacja odbywała się na grze PES 2019

- Poziom rozgrywek był bardzo wysoki jak na nasze lokalne e-boisko – podkreśla R. Kubica. – Mieliśmy niespodzianki, zmiany wyników w ostatnich sekundach, faworyci odpadali, wszystko jak na prawdziwym turnieju – opowiada.

Prawdziwe były także emocje. Publiczność dopisała i przeżywała sytuacje podbramkowe niemniej serio niż podczas prawdziwego meczu. A na finale były pełne trybuny. – Przyznam, że jestem pierwszy raz na tego typu wydarzeniu. Namówił mnie chłopak, którego kolega dzisiaj grał. Mecze obserwowałam z dużym zaciekawieniem – powiedziała nam Agnieszka, którą spotkaliśmy na widowni.

Z wypiekami na twarzy rywalizację śledził także burmistrz M. Olejniczak. I to nie tylko z racji swojej funkcji (dokonał uroczystego otwarcia i wręczał nagrody), ale również dlatego, że w turnieju uczestniczył jego syn Maciej, notabene uprawiający piłkę nożną również w „realu”.

- Patrząc jak młodzi są w to zaangażowani, nie mogliśmy nie zorganizować takiej imprezy. Wiem, że gry komputerowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Mam nadzieję, że będą kolejne turnieje w przyszłości, niewykluczone, że na większą skalę – mówił do zgromadzonych.

Jego słowa potwierdza R. Kubica. – Ludziom bardzo się podobało. Już myślimy o następnym turnieju. Gracze zaczynają się o niego dopytywać i nie chcą czekać aż roku do kolejnej edycji – mówi z radością. – Mamy nawet pomysł, aby stworzyć w Słubicach regularne rozgrywki, ale to jeszcze temat do dyskusji – dodaje.

PES 2019
Zwycięska trójka z pucharami

I na koniec najważniejsze – kto zajął miejsca na podium. Najlepszy okazał się Przemysław Karczewski grający drużyną PSG, który w finale pokonał Mateusza Olejniczaka (Włochy). Trzecie miejsce zajął Paweł Kołosowski (Liverpool). A specjalną nagrodę (koszulkę Borussi Dortmund z autografem Ł. Piszczka) za najszybciej strzeloną bramkę otrzymał Ariel Tyszkiewicz (Argentyna). Komplet wyników poniżej.

POBIERZ WYNIKI

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 cinek88 2019-04-03 18:15
ŚWIETNIE!

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.