Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Piotr Kiedrowicz, słubiczanin znany do tej pory głównie z działalności sportowej i samorządowej, wydał debiutancki tomik wierszy zatytułowany "Liryczne chwile i nie tylko...". We wtorek 30 czerwca księgarnia ABC (ul. Słowackiego - obok osiedla Słowiańskiego), która zajmuje się dystrybucją tomiku, organizuje spotkanie z autorem.

Odbędzie się ono w godzinach 14-18. Podczas spotkania będzie można porozmawiać z autorem na temat poezji, pisania wierszy oraz literackich inspiracji. Wydany tomik ilustrowany jest czarno-białymi rysunkami autorstwa znanego słubickiego rysownika Wojciecha Gładkiego, przyjaciela autora Wiktora Staszaka, córki Olgi Kiedrowicz, oraz Tomasza Piotra Świtalskiego, który zajął się również składem wydawnictwa i projektem okładki. Przy wyborze wierszy pomagała słubicka nauczycielka, polonistka Barbara Druć.

Jak mówi sam autor pisanie wierszy to jego ogromna pasja, która zaczęła się prawie 30 lat temu. Do tej pory pisałem głównie do szuflady i dla najbliższych - opowiada autor. - To właśnie oni namówili mnie do wydania wierszy i pokazaniu ich szerszemu gronu czytelników. Już teraz jestem mile zaskoczony pozytywną reakcją wielu ludzi, którzy do tej pory nie znali mnie od tej poetyckiej strony. Mam nadzieję, że moje wiersze spodobają się słubiczanom.

Ciekawostką jest fakt, że wydany tomik zawiera także tłumaczenie wierszy na język niemiecki. Tego trudnego zadania podjął się Maciej Rokita we współpracy z Krzysztofem Wojciechowskim, dyrektorem Collegrium Poloniucm w Słubicach. Jak tłumaczy Piotr Kiedrowicz, niemieckojęzyczne wersje wierszy powstały ze względu na wyjątkową lokalizację Słubic - położenie przy granicy i sąsiedztwo z Niemcami. Mam po drugiej stronie wielu dobrych znajomych, pozatym planuję przekazać kilka egzemplarzy tomiku niemieckim radnym podczas zbliżającej się wspólnej polsko-niemieckiej sesji rad miejskich Słubic i Frankfurtu - tłumaczy autor. Mam skromną nadzieję, że wiersze Polaka w języku niemieckim dołożą kolejną cegiełkę do polepszenia relacji polsko-niemieckich i współpracy między naszymi miastami. Słubice: Debiut literacki Piotra Kiedrowicza - spotkanie w księgarni ABC 

Wtorkowe spotkanie to pierwszy etap prezentacji wierszy Piotra Kiedrowicza. Pod koniec sierpnia autor planuje zorganizować wieczór literacko-muzyczny. Spektakl powstanie we współpracy z Tomaszem Pilarskim, dyrektorem SMOK-a, zespołem "W tanie wino zaplątani" oraz grupą teatralną Barbary Druć (która będzie reżyserem całego przedsięwzięcia).

Poniżej jeden z wierszy Piotra Kiedrowicz zatytułowany "Moje miasto" (obok ilustracja Wojciecha Gładkiego):

Moje miasto

Lubię powroty do mego miasta,
Choć nie poznaję twarzy wielu,
W miejsca, gdzie kiedyś człowiek wzrastał
I życiowego szukał celu.

Zanurzyć się w przeszłość,
Ujrzeć tamtą twarz,
Przenieść w teraźniejszość
Tamten mocny marsz.

Lubię odświeżyć tamte hasła,
Poszukać żaru tamtych chwil
Lubię te miejsca, tam nie zgasła
Żadna z nadziei mocnych dni.

Zanurzyć się w przeszłość,
Wrócić tamten blask,
Przenieść w teraźniejszość
Kroków pewność dnia.
 Słubice: Debiut literacki Piotra Kiedrowicza - spotkanie w księgarni ABC

Tomik to nie ostatnie literackie słowo Piotra Kiedrowicza, który oprócz wierszy pisze również... bajki dla dzieci! Autor nie ukrywa, że inspiracją do ich napisania było pojawienie się dwójki wnuków. Wydanie bajek planuje jeszcze jesienią tego roku. Ozdobą ich mają być również ręcznie wykonane rysunki, autorstwa m.in. dzieci z grupy artystycznej Anny Panek-Kusz, opiekunki Galerii Okno.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Kapiszon 2009-06-29 14:18
W pierwszej zwrotce autor wyraził głęboką tęsknotę do rodzinnego miasta. Patrząc na rysunek ( pomocna jest tu też nasza-klasa ) poznajemy, że jest to Stargard Szczeciński z malowniczo płynącą rzeką Iną. W dalszej części wiersza wspomina o życiowym celu, domyślamy się, że pasji, która miał wtedy, a dzis prawdopodobnie zagubił. Należy się zastanowić co było tą pasją i tym celem ? Czytając dalej tekst zaczynamy rozumieć. Takie zwroty jak cyt.\" Tamten mocny marsz\", a w czwartej zwrotce cyt. \" Kroków pewność dnia \" pozwalają nam stwierdzi, że tą pasją i tym celem jest chód sportowy !

Prosze ten tekst potraktować z humorem. Pozdrawiam Pana Piotra i życzę dalszej owocnej twórczości.
#2 Kapiszon 2009-06-29 14:18
W pierwszej zwrotce autor wyraził głęboką tęsknotę do rodzinnego miasta. Patrząc na rysunek ( pomocna jest tu też nasza-klasa ) poznajemy, że jest to Stargard Szczeciński z malowniczo płynącą rzeką Iną. W dalszej części wiersza wspomina o życiowym celu, domyślamy się, że pasji, która miał wtedy, a dzis prawdopodobnie zagubił. Należy się zastanowić co było tą pasją i tym celem ? Czytając dalej tekst zaczynamy rozumieć. Takie zwroty jak cyt." Tamten mocny marsz", a w czwartej zwrotce cyt. " Kroków pewność dnia " pozwalają nam stwierdzi, że tą pasją i tym celem jest chód sportowy !

Prosze ten tekst potraktować z humorem. Pozdrawiam Pana Piotra i życzę dalszej owocnej twórczości.
#3 Tomasz Lewandowski 2009-06-29 15:14
Ziścił się kolejny sen... 100% serca i duszy... Wędrówka ciepłym krajem ciągle trwa... Gratulacje!!
#4 Tomasz Lewandowski 2009-06-29 15:14
Ziścił się kolejny sen... 100% serca i duszy... Wędrówka ciepłym krajem ciągle trwa... Gratulacje!!

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.