Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
We wtorek, 30 czerwca, Słubice i Frankfurt na dwie godziny przeniosą się w rok 2020. Od godz. 13.00 do 15.00 w Collegium Polonicum podczas gremialnego posiedzenia Zespołów Roboczych projektu EGTC/URBACT zaprezentowane zostaną wyniki Słubicko-Frankfurckiej Konferencji Przyszłości 2020, która odbyła się w dniach 4-6 czerwca.

Około 200 mieszkańców Słubic i Frankfurtu - przedstawicieli administracji, polityki, oświaty, animatorów kultury i społeczeństwa obywatelskiego wspólnie tworzyło wizję przyszłości granicznego dwumiasta.

Powstało wówczas kilka wizji. Wyłoniło się z nich min. wspólne słubicko-frankfurckie centrum połączone mostem i deptakiem, z trzyjęzycznym oznakowaniem i oświetleniem, które sprawia, ze stanowi ono wspólną całość, przy równoczesnym zachowaniu własnego charakteru po każdej stronie.

Być może nie prędko znajdą się odpowiedzi na nasuwające się pytania:
  • Czy wystarczy jeden most, czy będzie drugi, może wyłącznie dla pieszych i rowerzystów?
  • Jak tramwaj przemieści się przez ulice obu miast?
  • Gdzie znajdą lokalizację „wspólne instytucje”, np „Biuro Koordynacyjne Urzędów Miejskich”, „Punkt informacyjny Frankfurtu & Słubic” lub „Słubfurckie Centrum Młodzieżowe”? Jakie funkcje będą wypełniać?  

Zapewne bardzo pomocne będą opracowania studentów planowania przestrzennego Uniwersytetu im A. Mickiewicza w Poznaniu wykonane pod kierownictwem prof. Jerzego Paryska, kierownika Zakładu Gospodarki Przestrzennej.

Od godz. 15.15 do 17.15 zbiorą się grupy robocze, aby dopracować wspólną wizję europejskiego dwumiasta Słubice-Frankfurt nad Odrą i zdefiniować cele strategiczne jego rozwoju i być może projekty konkretnych przedsięwzięć – podstawy Frankfurcko-Słubickiego Planu Działań 2010-2020, który do końca roku zostanie opracowany przez oba urzędy miejskie.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.