Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Dzięki finansowemu wsparciu fundacji Deutsche Stiftung Denkmalschutz gimnazjaliści ze Słubic i Frankfurtu nad Odrą mają okazję lepiej poznać lokalne zabytki. Pod koniec zeszłego tygodnia polsko-niemiecka delegacja odwiedziła urokliwy Quedlinburg.

wizyta denkmal

Do miasteczka leżącego na północnych obrzeżach Gór Harzu przybyły delegacje uczestniczących w projekcie szkół z terenu północnych Niemiec. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli Karl-Liebknecht-Gymnasium we Frankfurcie nad Odrą, które pełni wiodącą rolę w lokalnej edycji projektu, a także ze szkoły partnerskiej w Manschnow i gościnnie Gimnazjum nr 2 ze Słubic ze Słubic.

W programie trzydniowego spotkania znalazły się warsztaty praktyczne dla uczniów i ich opiekunów, zwiedzanie miasta i wystawa dotychczasowych efektów pracy nad badaniem lokalnych zabytków. Prezentacja przygotowana przez szkoły ze Frankfurtu, Słubic i Manschnow zyskała szczególne zainteresowanie, ponieważ była jedyną w wymiarze transgranicznym i dwujęzycznym.

Słubickie gimnazjum reprezentowały Martyna Krupowicz oraz Marta Zaporowska, zaś opiekunami byli nauczycielka Luiza Perlikiewicz-Wanago oraz partner merytoryczny Roland Semik, pełniący funkcję społecznego opiekuna zabytków powiatu słubickiego.

wizyta denkmal2

Wyjazd był kolejnym elementem projektu „Denkmal aktiv”, który ruszył w ubiegłym roku (informowaliśmy o tym na naszej stronie - LINK). Pierwsze spotkanie robocze odbyło się 12 listopada w dziale regionalnym biblioteki miejskiej w Słubicach. Wybór miejsca był nieprzypadkowy, bo głównym celem projektu jest dokumentacja wybranych zabytków znajdujących się na polsko-niemieckim pograniczu.

Projekt potrwa kilka miesięcy, a jego finał zaplanowano na 25 maja tego roku. Będzie to wspólna wycieczka autobusowa, podczas której uczniowie ze Słubic opowiedzą o zabytkach swojego miasta w języku niemieckim, zaś ich rówieśnicy z Frankfurtu o swoich zabytkach w języku polskim.

Po słubickiej stronie wytypowano stadion, cmentarz żydowski, kościół NMP Królowej Polski (dawniej dom strzelecki), deptak przy ul. Jedności Robotniczej oraz Collegium Polonicum i zabudowania stojące niegdyś na jego miejscu. Po frankfurckiej stronie będą to m.in. Rynek, Kościół Pokoju, park Kleista i Plac Anger.

Dodatkowo ukaże się dwujęzyczny kalendarz na rok 2017 ze zdjęciami i krótkimi opisami historycznych miejsc po obu brzegach dwumiasta.

[info/foto: Roland Semik]
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.