Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
12 listopada odbyło się pierwsze spotkanie robocze projektu "Denkmal aktiv". W ramach przedsięwzięcia młodzież z Gimnazjum nr 2 w Słubicach oraz Karl-Liebknecht-Gymnasium we Frankfurcie nad Odrą poznaje lokalne zabytki i historię.

gimnazjum projekt

Młodzi pasjonaci historii swoje inauguracyjne spotkanie mieli w bibliotece miejskiej w Słubicach, a konkretnie w sali działu regionalnego. To tu zgromadzonych jest wiele pamiątek i ciekawostek historycznych, także dotyczących lokalnych zabytków. Wybór miejsca był nieprzypadkowy, bo głównym celem projektu jest właśnie dokumentacja wybranych zabytków znajdujących się na polsko-niemieckim pograniczu.

Podczas pierwszego spotkania wspólnie wytypowano takie miejsca. Po słubickiej stronie będą to stadion, cmentarz żydowski, kościół NMP Królowej Polski (dawniej dom strzelecki), deptak przy ul. Jedności Robotniczej oraz Collegium Polonicum i zabudowania stojące niegdyś na jego miejscu. Po frankfurckiej stronie będą to m.in. rynek, Kościół Pokoju, park Kleista i plac Anger.

Projekt potrwa kilka miesięcy. Jego finał zaplanowano na wiosnę przyszłego roku. Będzie to wspólna wycieczka autobusowa, podczas której uczniowie ze Słubic opowiedzą o zabytkach swojego miasta w języku niemieckim, zaś ich rówieśnicy z Frankfurtu o swoich zabytkach w języku polskim. Co ważne, wycieczka będzie otwarta dla wszystkich chętnych.

gimnazjum projekt2

W realizacji projektu pomagają społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego Roland Semik, architekt dr Dieter Freudenberg i restaurator zabytków Bernhard Klemm (Frankfurt nad Odrą). Uczniami opiekują się m.in. Luiza Perlikiewicz-Wanago oraz Katarzyna Leśniak-Werwińska. Finansowanie projektu zapewnia niemiecka fundacja Deutsche Stiftung Denkmalschutz z Bonn.

[info/foto: Roland Semik]
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.