Z tego powodu gmina chce poznać opinię mieszkańców na temat rozważanych możliwości rozwiązania tego problemu. Podczas konsultacji, które potrwają do 29 lutego, mieszkańcy będą mogli określić czy należy powiększyć cmentarz o część sąsiedniego parku, czy może chować zmarłych na wiejskich cmentarzach?
- Interesuje nas też, co mieszkańcy sądzą na temat alternatywnych form pochówku, na przykład w formie kolumbarium, gdzie można by składać urny z prochami zmarłych - wyjaśnia Beata Bielecka, rzecznika UM Słubice.
Lapidarium na cmentarzu w Słubicach (fot. Roland Semik)
Obecnie cmentarz w Słubicach zajmuje powierzchnię 6,5 ha, ale wolnej przestrzeni jest już tylko 0,25 ha. Urzędnicy szacują, że to wystarczy na 720 grobów, bo rocznie w Słubicach umiera średnio 150 osób (dane za lata 2009-2014). Gdyby wszyscy zmarli zostali pochowani na tym wolnym jeszcze terenie, za ok. pięć lat na cmentarzu nie mielibyśmy kwater.
Ponadto z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że społeczeństwo Słubic się starzeje ( liczba osób w przedziale wiekowym 65-79 lat w roku 2005 wynosiła 8 %, zaś w roku 2011 - 8,6 %, a osób w wieku powyżej 80 lat w roku 2005 było 1,4 %, a w roku 2011 już 2,2 %). Z roku na rok problem może być więc coraz większy.
Jest kilka rozwiązań
Dlatego gmina myśli m.in. o powiększeniu cmentarza. W grę wchodzi teren parku SOSiR o powierzchni ok. 3 ha, który sąsiaduje ze wschodnim krańcem obecnej nekropolii. Z wyliczeń wynika, że gdyby przeznaczyć ten teren na nowe kwatery udałoby się pozyskać ok. 7 tys. miejsc. Zakładając, że wszystkie pochówki byłyby dokonywane właśnie tam, teren ten wystarczyłby na ok. 45 lat. Przypuszczalnie okres ten byłby jeszcze dłuższy, bo część osób ma już zarezerwowane miejsca na obecnym cmentarzu.
Alternatywnym rozwiązaniem mogłoby też być chowanie zmarłych na cmentarzach komunalnych w sołectwach, stosowanie na szerszą skalę pochówku zwłok piętrowo w grobach ziemnych lub murowanych, wprowadzenie zakazu rezerwacji miejsc oraz budowa kolumbarium, gdzie trafiałyby urny z prochami zmarłych.
Czym jest kolumbarium?
Jest co coraz bardziej popularne w Polsce rozwiązanie, głównie z powodu brakuj wolnych przestrzeni. Ale nie jedyny powód. Urzędnicy przekonują, że przechowywanie urn jest łatwiejsze i tańsze niż utrzymanie nagrobków. Na terenie województwa lubuskiego funkcjonuje kilka spalarni zwłok (w Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze, Skwierzynie i Nowej Soli). Z badań opinii publicznej wynika, że coraz więcej Polaków akceptuje kremację jako alternatywną formę grzebania ludzkiego ciała. Gdy w 2010 roku TNS OBOP zapytało Polaków o kremację okazało się, że akceptuje ją 59 % badanych, podczas, gdy w roku 2002 było to 44 %, a 1997 roku tylko 37 %.
Czy są inne lokalizacje?
Urzędnicy przekonują, że z uwagi na wysoki poziom wód gruntowych w Słubicach nie ma odpowiednich terenów na cmentarz. Inna lokalizacja nie spełniłaby wymogów prawnych. Teren cmentarza powinien znajdować się na wzniesieniu, na terenach niezalewowych, posiadać ukształtowanie umożliwiające łatwy spływ wód deszczowych, a zwierciadło wody gruntowej powinno znajdować się na głębokości nie wyższej niż 2,5 m poniżej powierzchni terenu.
Z badań podłoża gruntu wynika, że zwierciadło wód gruntowych (swobodne) występuje na terenie Słubic na głębokościach 2,10-2,60 m. W pobliżu ul. Wałowej oraz jej zbiegu z ulicą Kopernika i Chopina zwierciadło wód gruntowych swobodne odnotowano na głębokości 2,00-2,40 m, na placu Wolności na głębokości 2,3 m, na odcinku ul. Żwirki i Wigury i Sienkiewicza na głębokości 2,80 m, a u zbiegu ulic Chopina i Żwirki i Wigury na głębokości 1,80 m.
- Korzystne warunki gruntowo-wodne ma teren przyległy do obecnego cmentarza, dlatego właśnie o te grunty chcielibyśmy powiększyć nekropolię. Zgodę na to wyraził już sanepid w oparciu o wykonana przez gminę dokumentację - informuje B. Bielecka.
Kto zadecyduje?
Przed podjęciem ostatecznej decyzji, władze gminy Słubice chcą poznać zdanie samych mieszkańców. Stąd pomysł na konsultacje, które potrwają od 19 stycznia do 29 lutego 2016 roku. Jak można wyrazić swoje zdanie? Za pomocą specjalnie przygotowanie ankiety.
Ankieta jest dostępna w Urzędzie Miejskim w Słubicach lub do pobrania u nas na stronie. Wypełnioną ankietę będzie można od 1 lutego wrzucać do urn znajdujących się w Urzędzie Miejskim w Słubicach, Fundacji na rzecz Collegium Polonicum, SMOK-u, OPS, bibliotece miejskiej, ZAMK, PUK, ZUWŚ, kościołach na terenie Słubic, świetlicach wiejskich (ankiety będą też dostępne w wymienionych miejscach).
Urzędnicy planują też otwarty dla wszystkich mieszkańców spacer, aby dokładnie zaprezentować teren, o który planowane jest powiększenie cmentarza. Spacer odbędzie się 13 lutego o 12.00. Zwieńczeniem konsultacji będzie debata z udziałem mieszkańców, którą zaplanowano 19 lutego o godz. 17.00 w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury.
Do wypowiadania się na temat rozbudowy cmentarza zachęcamy także czytelników portalu Słubice24. Co sądzicie o powyższych propozycjach?
Komentarze
Zieleń na górce warto zostawić, zwłaszcza że to miejsce występowania chronionego prawem zaskrońca.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.