Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Jeśli lubisz rozmawiać z ludźmi i interesują cię ciekawe opowieści, szczególnie historyczne, a przy tym czujesz w sobie dziennikarskiego ducha, koniecznie weź udział w konkursie na najciekawszy wywiad.

Plac Sybiraków Slubice

Organizatorem akcji jest Społeczny Komitet Budowy Pomnika Zesłańców Sybiru i Niepodległości w Słubicach, który zaprasza do niej młodzież w dwóch grupach wiekowych: I - uczniowie klas I-III gimnazjum, II - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

- Takiego konkursu w Słubicach jeszcze nie było. Chcemy zachęcić młodzież do innego podejścia do historii - żywego, poprzez kontakt z jej świadkami – zachęcają organizatorzy. Proponujemy, aby uczniowie przeprowadzili wywiad z osobą, która była zesłana na Sybir lub która brała udział w walce o wolność Polski. W ten sposób zgromadzone zostaną wyjątkowe i cenne materiały wspomnieniowe – dodają.

Zwycięskie prace trafią do kapsuły czasu, która zostanie umieszczona pod przyszłym pomnikiem, który ma stanąć na palcu Sybiraków. Organizatorzy od lutego zbierają środki na jego budowę. Pisalismy o tym w naszej wcześniejszej publikacji. Ostatnio, w Mikołajki, po wsparcie udali się do kupców bazaru przy ulicy Sportowej i Kupieckiej.

W konkursie może wziąć dowolna liczba osób, indywidualnie lub zbiorowo. Każdy uczestnik może przedstawić nawet kilka prac. Pobierz szczegółowy regulamin konkursu.

Oprócz szansy na przekazanie swego dzieła potomnym, uczestnicy powalczą o cenne nagrody rzeczowe.

- Nagrody są ważne, to oczywiste. Ale bezcenne może okazać się doświadczenie, jakiego doznają uczestnicy konkursu podczas kontaktu z Sybirakami, czy bohaterami II wojny światowej, opozycjonistami z czasów komunizmu, wreszcie twórcami Solidarności i ruchów niepodległościowych lat 80 – wyliczają organizatorzy. – Takiej lekcji patriotyzmu i historii nie da się przecenić.

Termin nadsyłania prac upływa 5 lutego 2016. Należy je wysłać lub dostarczyć osobiście do Urzędu Miejskiego (ul. Akademicka 1). Wręczenie nagród nastąpi 1 marca 2016 w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.