Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Miniony weekend przyniósł nam kolejną kwestę na rzecz budowy Pomnika Pamięci Zesłańców Sybiru i Niepodległości. Tym razem datki zbierano na słubickim cmentarzu. Mieszkańcy naszego miasta byli wyjątkowo hojni.

Jak przekazał naszej redakcji Krzysztof Nowikiewicz ze społecznego komitetu, który stoi za budową pomnika, tym razem do puszek trafiło aż 5425, 25 złotych i 30 euro. To rekord jeśli chodzi o dotychczasowe kwesty (ta na cmentarzu była szóstą z kolei), bo do tej pory uzbierano około 2 tysiące złotych. Członkowie komitetu ze swoimi puszkami pojawiali się m.in. podczas tegorocznych dożynek, dni strażaka czy balu nauczyciela.

Plac Sybiraków Słubice

O co chodzi w akcji?

Od lutego w Słubicach działa społeczny komitet, który chce uhonorować Polaków zsyłanych na Sybir. Jego członkowie planują na placu Sybiraków w Słubicach budowę nowego pomnika. Na ten cel prowadzą publiczną zbiórkę.

W skład komitetu weszły osoby reprezentujące wiele organizacji i środowisk patriotycznych, m.in. Związek Sybiraków Koło w Słubicach, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Słubickiej, Komisję Zakładową NSZZ "Solidarność" przy PEKAES S.A. w Słubicach, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Słubicach, Stowarzyszenie "Nasza Mała Ojczyzna", Związek Nauczycielstwa Polskiego w Słubicach, Towarzystwo Przyjaciół Paradyża.

stupienko kwesta

Szefem komitetu jest Józef Stupienko, który podkreśla, że oprócz nadrzędnego celu jakim jest budowa pomnika, członkowie komitetu chcą zwrócić uwagę ludzi młodych na pamięć o przeszłych pokoleniach i polską historię.

Stad m.in. pomysł na organizację konkursu plastycznego wśród dzieci i młodzieży ze Słubic, który niedawno został rozstrzygnięty. Młodzi słubiczanie mogli przedstawić swoją wizję pomnika, poznając przy tym historyczne tło całej akcji. Nagrodzone prace można jeszcze podziwiać na wystawie zaprezentowanej w holu Urzędu Miejskiego w Słubicach.

Część z nich posłużyła jako inspiracja do wstępnego projektu pomnika, który został przygotowany przez rzeźbiarza Roberta Sobocińskiego. Pomnik przedstawia kompozycję trzech pokoleń Polaków tworzących solidarnie historię Słubic: zesłańców z Syberii, ich dzieci i wnuki. Jego ostateczną wersję poznamy w 2016 roku.

Pomnik ma mieć wysokość około 3.5 metra. Figury będą odlane z brązu, a monolity kamienne wykonane z granitu. Wstępny termin odsłonięcia pomnika to 17 września 2018 roku - w rocznicę agresji zbrojnej ZSRR na Polskę. Organizatorzy chcą nadać wydarzeniu jak największą rangę, planują nawet zaprosić na uroczystość odsłonięcia prezydenta RP Andrzeja Dudę.

pomnik sybirakow projekt

Jak można pomóc?

Na realizację tych ambitnych planów potrzebne są środki finansowe, dlatego jednym z najważniejszym zadań komitetu jest zbiórka pieniędzy. Łącznie z ostatnią cmentarną kwestą odbyło się już sześć takich akcji podczas których członkowie komitetu zebrali blisko 8 tys. złotych.

Kolejna zbiórka odbędzie się już za tydzień, podczas wydarzeń związanych z obchodami Narodowego Dnia Niepodległości. Członkowie komitetu będą czekać z puszkami przed i po koncercie patriotycznym, który odbędzie się 10 listopada o godz. 19 w kościele św. Ducha w Słubicach. W tym samym miejscu pojawią się także dzień później przed i po mszy św. o godz. 10.30.
 
Każdy kto chciałby wesprzeć ideę budowy pomnika, może także wpłacać środki bezpośrednio na specjalne konto bankowe. Poniżej podajemy numer:

SGB Bank Spółdzielczy w Ośnie Lubuskim
: 27 8369 0008 0071 5353 2000 0010
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Graendail 2015-11-03 15:25
Mam wrażenie, że pomnik mógłby być dużo lepszy, gdyby nie było na szczycie orła. Akurat w całej Polsce pełno jest podobnych szpetnych wron, które nieudolnie udają orły, przez co pod znakiem zapytania staje prawdziwość hasła, że "Orła WRON-a nie pokona"... Byłby wtedy też chyba bardziej uniwersalny i w pewnym sensie przyjazny, bo niósłby szersze, bardziej otwarte przesłanie, pozostawiając przy tym pole do interpretacji. Tak bym powiedział, gdyby dano mi się wypowiedzieć w tej sprawie wcześniej. Ale takiej możliwości nie było, więc jestem raczej "na nie".
#2 Graendail 2015-11-03 15:28
Zobaczymy jak wyjdzie z wykonaniem, choć inne rzeźby pana Roberta Sobocińskiego, które widziałem w internecie, nie podobają mi się i oceniam je najczęściej jako pseudopatriotyczny kicz, co raczej nie wróży zbyt dobrze. Mamy już jeden szpetny twór tego typu - dumę i chlubę Słubic - nasz bilet do 5-minutowej, wątpliwej, światowej sławy - pomnik Wikipedii. Dlatego szkoda, że środowiska organizatorskie wcześniej nie otworzyły się szerzej na mieszkańców, bo ktoś mógłby coś doradzić. Np. dużo lepszy efekt dałoby rozpisanie za pomocą urzędu miasta ogólnopolskiego konkursu na projekt rzeźby, gdzie startowaliby też inni rzeźbiarze niż pan Sobociński. Tak to się zazwyczaj robi, gdy chce się wyłonić najlepszą propozycję. Natomiast to w jaki sposób jest teraz, niestety narzuca nam gust i interpretację tylko jednego "segmentu" mieszkańców i jest przez to niereprezentatywne, czyli zamiast bardziej łączyć - znów raczej dzieli.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.