Burmistrz T. Ciszewicz jest zadowolony z wysokiej lokaty w rankingu (fot. archiwum)
- Jesteśmy na pierwszym miejscu w województwie lubuskim i na siedemnastym w Polsce, wśród miast powiatowych, pod względem wskaźnika zdolności kredytowej, który pokazuje potencjał inwestycyjny gminy – wyjaśnia skarbnik gminy Rafał Dydak.
Skąd awans na tak wysokie miejsce, gdy jeszcze kilka lat temu gmina w rankingach "Wspólnoty" plasowała się nisko? W 2014 roku zniknęła w przepisach granica 60 procent, do których zadłużać się mogły samorządy. Od znowelizowania ustawy o finansach publicznych kondycję finansową gminy określa wskaźnik zdolności kredytowej, który dla każdej gminy ustalany jest indywidualnie.
Jak wyjaśnia Rafał Dydak, ten wskaźnik na koniec 2014 roku był w gminie Słubice rekordowo wysoki, stąd dobra lokata samorządu w rankingu. Z raportu "Wspólnoty" wynika, że pod względem tego wskaźnika, w latach 2006-2008 Słubice były na 254 miejscu w Polsce wśród miast powiatowych, w latach 2010-2012 było to już 62 miejsce, natomiast w latach 2012-2014 wylądowaliśmy na 17 miejscu w Polsce i pierwszym w woj. lubuskim.
Polepszyło się również jeśli chodzi o miejsce gminy Słubice w rankingu dotyczącym zadłużenia (wyliczanego na podstawie kwoty zadłużenia w stosunku dochodów budżetu). W stawce miast powiatowych z największymi długami gmina plasuje się obecnie na 58 miejscu, choć w 2010 roku było to jeszcze 2 miejsce w kraju. Kolejne lata to coraz niższa pozycja naszej gminy (w tym wypadku im niżej, tym lepiej), co - jak podkreśla skarbnik gminy- wynika ze stale zmniejszającego się zadłużenia Słubic.
Szczegółowe informacje o wszystkich rankingach i pełen raport dwutygodnika "Wspólnota" w wersji elektronicznej znajduje się poniżej.
Pobierz raport "Zadłużenie samorządów 2014"
[info: UM Słubice]
Komentarze
Sukces będzie nie wtedy, jak jakaś gazeta tak wyliczy, tylko jak będą widoczne efekty, np. na strefie ekonomicznej w Słubicach powstanie 100 nowych miejsc pracy.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.