Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
10 czerwca w Collegium Polonicum zostanie zaprezentowana kolejna makieta bitwy Kunowicami. Jej autorami są uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Słubicach, którzy szykowali swoje dzieło pod kierunkiem ekspertów z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego i Fundacji Dobro Kultury.

Jutrzejsza prezentacja to kulminacja szerszego projektu pt. " Budujemy makietę bitwy pod Kunowicami – żywa lekcja historii i nie tylko", w trakcie którego młodzież ze słubickiego LO pod okiem opiekunki Doroty Rutki poznawała lokalną historię oraz brała udział w licznych spotkaniach i warsztatach.

lo makieta
Uczestnicy projektu z dr Grzegorzem Podrucznym na polu bitwy

Pierwsze spotkanie w ramach projektu odbyło się 13 marca. Dwa tygodnie później licealiści odwiedzili pole bitwy - wszystko po to, aby ich makieta jak najwierniej oddawała to historyczne miejsce. Budowę rozpoczęli w połowie kwietnia. O szczegółach walk opowiadał im dr Grzegorz Podruczny z Collegium Polonicum, od lat badający przebieg i okoliczności bitwy.

- Przybliżył nam genezę oraz przebieg wydarzeń, zaprezentował zabytki archeologiczne znalezione na polu walki oraz makietę przedstawiającą atak na Młyńskie Wzgórza znajdującą się już w Bibliotece Miejskiej w Słubicach - podkreślają uczestnicy projektu.

Za całym przedsięwzięciem stoi Fundacja Dobro Kultury. Pomysłodawcy zaznaczają, że celem projektu było przede wszystkim rozbudzenie patriotyzmu lokalnego, a także zainteresowanie młodzieży historią regionu, której szczegóły zna tak naprawdę niewiele osób. Na finansowanie pozyskano środki z Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Równać Szanse.

Prezentacja makiety odbędzie się 10 czerwca o godz. 17:00 w Collegium Polonicum (sala nr 13). Podczas spotkania uczestnicy projektu opowiedzą także o swoich wrażeniach z realizacji całego przedsięwzięcia i poznawania lokalnej historii.

-----
Bitwa pod Kunowicami to jedna z największych i najkrwawszych bitew wojny siedmioletniej. 12 sierpnia 1759 roku spotkały się sprzymierzone armie Rosji i Austrii przeciw siłom pruskim. Szacuje się, że w trakcie walk i na skutek odniesionych ran i chorób, swoje życie straciło ponad 35 tys. ludzi.

POLECAMY TAKŻE
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Olala 2015-06-12 13:58
Prezentacja odbyła się.
Nie przyszli: rodzice, nauczyciele, dygnitarze, miejscowi działacze dla powiatu, znamienici historycy, mieszkańcy, mimo zaproszeń i ogłoszeń.
Ot, młodzież sobie popracowała, ale żeby tak zaraz przychodzić i oglądać, a już nie daj Boże pochwalić.
Tym bardziej, że niczego nie rozdawali, nie było medali ani chleba ze smalcem za darmo.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.