Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
W słubickim Urzędzie Miejskim odbyła się debata na temat wpisania stadionu przy ul. Sportowej do rejestru zabytków. Oprócz zwolenników i przeciwników tego pomysłu, na spotkanie przybyła dr Barbara Bielinis-Kopeć, lubuska konserwator zabytków.

stadion Słubice

Przypomnijmy, cała sprawa zaczęła się w marcu 2013 roku, gdy o wpisanie obiektu na listę zabytków wystąpili do Lubuskiego Konserwatora Zabytków student architektury Adrian Mermer oraz regionalista Roland Semik. Ich pomysł poparli m.in. przedstawiciele Fundacji Dobro Kultury (która złożyła oficjalny wniosek i jest stroną w postępowaniu), Koło Regionalistów z Rzepina, Towarzystwo Historyczne we Frankfurcie nad Odrą, Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody z Poznania, czy bazarowicze zrzeszeni w stowarzyszeniu „Odra”.

Przeciwni wpisowi w pełnym zakresie są m.in. burmistrz Słubic, Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Słubickiej, Nasze Słubice PL, FSL Aktywni dla Powiatu oraz słubickie kluby sportowe. Chcą, aby ewentualna ochrona dotyczyła nie całego stadionu i przylegających terenów, ale tylko zabytkowych arkad położonych na koronie stadionu.

Po złożeniu wniosku w gorzowskiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze rozpoczęło się postępowanie, w trakcie którego dokonywana była analiza zgromadzonej dokumentacji i pozyskiwanie opinii ekspertów. Przychylnie do pomysłu wpisania całego obiektu do rejestru wypowiedział się m.in. prof. Jakub Lewicki.

stadion Słubice

Na środowym spotkaniu, o które długo zabiegał burmistrz Tomasz Ciszewicz (na sali reprezentował go zastępca Piotr Łuczyński), nie brakowało emocji. Padały argumenty o poszanowaniu przeszłości i narodowego dziedzictwa, szef bazarowiczów Paweł Sławiak cytował marszałka Piłsudskiego, a Robert Tomczak z FSL Aktywnych dla Powiatu pytał go pracę w państwowe święta.

Lubuska konserwator starała się wyjaśniać, że opinie poszczególnych stron oraz wyniki akcji społecznego poparcia (zebrano 200 podpisów przeciw wpisowi) i tak nie będą brane pod uwagę, lecz jedynie względy merytoryczne. Przekonywała, że taki wpis nie zahamuje rozwoju sportu i rekreacji w Słubicach.  Nie zgodziła się także, ze stwierdzeniem, że obiektów objętych ochroną nie można skutecznie modernizować.

Prezes SOSiR-u Zbigniew Sawicki wyraził obawy, że przez wpis będą znaczne problemy z inwestowaniem na terenach należących do spółki, głównie przez dodatkowe koszty wynikające z konieczności przeprowadzenie ekspertyz. Podkreślał, że wpis do rejestru zabytków powinien dotyczyć tylko arkad na koronie stadionu.

Opinie podzielone są także wśród samych radnych. Z jednej strony widzą potrzebę ratowania unikalnego w skali kraju obiektu, z drugiej nie chcą hamować rozwoju tego miejsca.

Ostateczną decyzję w sprawie wpisu do rejestru podejmie lubuska konserwator zabytków po zakończeniu postępowania administracyjnego. Jej postanowienie poznamy prawdopodobnie na początku przyszłego roku.

Stadion w Słubicach został wybudowany pod okiem Otto Morgenschweisa w latach 1914-1927. To jeden z najstarszych stadionów w tej części Europy, posiadający unikatową architekturę i położenie. Obecnie znajduje się pod nadzorem Lubuskiego Konserwatora Zabytków, choć nie  jest wpisany do rejestru zabytków. W skład całego obiektu wchodzą m.in. stadion piłkarsko-lekkoatletyczny z nowoczesną bieżnią tartanową, cztery boiska boczne (w tym jedno ze sztuczną nawierzchnią), otwarty basen pływacki. Na terenach przyległych do stadionu znajdują się m.in. hotel, pole golfowe, strzelnica sportowa, boiska do siatkówki plażowej i park rekreacyjny (z torem saneczkowym, ścieżkami spacerowymi oraz malowniczo położonym stawem z drewnianymi kładkami).
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Twoja trauma 2013-12-13 10:56
Pan Sławiak nagle wielki miłośnik historii, a przeciez wiadomo że bazarowiczom chodzi o handel, żeby osir im sie nie wcisnał z nowymi stoiskami.
#2 jurek 2013-12-13 12:48
co wy sie tak emocjonujecie?!? 8) przyjdzie walec wyborczy i wyrówna, moja prognoza to za rok nie będzie panów Ciszewicza, Sawickiego, Stupienko, Tomczaka, nawet szafiarza z Rzepina, a na cokole stadionu otworzy sie Cepelie i po temacie
WSPOMNICIE MOJE SŁOWA :lol:
#3 olabo 2013-12-13 13:36
Bez modernizacji ten stadion długo nie pociągnie,basen to ruina,wątpię aby miasteczku jak Słubice potrzebne beda 4 boiska boczne.Tor saneczkowy jest saneczkowy tylko z nazwy,basen wioślarski zarośnięty od niepamiętnego czasu.Ów malowniczy staw z kładkami to bagno.Bez inwestycji nic z tego nie będzie a na inwestycje trzeba kasy.Kasy nie da stowarzyszenie z Frankfurtu/Poznania czy Rzepina.Może to dobry pomysł aby wydzierżawić teren pod stację paliw lub inna działalność.co do robienia konkurencji bazarowiczom to ich rozumiem-nie mozna bazaru rozciągac bez końca.Kiedyś przestanie sie to im opłacać i OSiR straci dojną krowę.
Pod ochroną powinny byc arkady,ewentualnie trybuny.Resztę trzeba przemyśleć co i gdzie zrobić aby zarobić na sporcie.Można zrobic tysiac rzeczy,strzelnicę,tor crossowy dla motorów/quadów,staw wyczyścić zarybic i udostępnić wędkarzom.
#4 Całyczas Miłomi 2013-12-13 15:56
olabo- tylko dlaczego akcja modernizacja zaczyna się dopiero w obliczu wpisania obiektu do rejestru? stadion mamy od 86 lat, od ilu administruje nim gmina czy osir? gdzie te inwestycje? nowy poliuretan na bieżni, nowe nawierzchnie czy odmalowanie basenu to żadne pieniądze w stosunku do nakładów potrzebnych na opisywane w ostatnich tygodniach inwestycje. skoro nie było tych pieniędzy kiedy osir administrował bazarem czy gmina osirem to skąd nagle się znajdzie te paręnaście milionów? osiemnasta stacja benzynowa w mieście na to nagle zarobi? kwestia zabytku nie ma tu nic do rzeczy.
#5 z.woleja 2013-12-13 16:24
W rejestrze zabytków jest 2/3 powierzchni Kalisza czy cała starówka Zielonej Góry (w porównaniu z którymi kompleks stadionowy to malutki teren), co nie uczyniło z tych miast skansenów ani nie wstrzymało modernizacji, tylko zapobiegło samowolce w zabytkowej przestrzeni publicznej. A prace modernizacyjne lepiej wykonywać po wpisie z pieniędzy zewnętrznych (gmina, starostwo, województwo, ministerstwo, euroregion) niż za dzierżawę gruntów z pierwotnego założenia sportowo-rekreacyjnych pod tabac-shopy i stację benzynową.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.