Słubiccy harcerze przygotowują się do największej akcji przedświątecznej odbywającej się na terenie całego kraju - Betlejemskiego Światła Pokoju. Młodzież weźmie udział w sztafecie przekazując płomień rozpalony w "Grocie Narodzenia" w Betlejem.
10 grudnia w Wiedniu odbyła się uroczystość przekazania światła przedstawicielom organizacji skautowych z różnych krajów Europy. Przedwczoraj "Betlejemski Płomień" dotarł do Polski - naszym harcerzom przekazali je słowaccy skauci.
Harcerze ze Słubic odbiorą Betlejemskie Światło Pokoju 16 grudnia w Zielonej Górze. W ciągu kolejnych dni będą je roznosić do najważniejszych jednostek i instytucji na terenie gminy, m.in. do szpitala powiatowego, burmistrza, starosty, czy komendy policji.
Oficjalne przekazanie mieszkańcom Słubic Betlejemskiego Światła Pokoju zaplanowano na niedzielę (18 grudnia) w kościele pw. Świętego Ducha (godz. 10:30) oraz w kościele p.w. NMP Królowej Polski (godz. 11:00). Następnie harcerze z hufca w Słubicach przekażą światło naszym zachodnim sąsiadom.
WIĘCEJ O AKCJI
Akcja "Betlejemskie Światło Pokoju" została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę "Światło w ciemności" i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji - szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło jest transportowane do Wiednia za pośrednictwem austriackich linii lotniczych. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła w samym Betlejem, wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia.
Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej odbierał Światło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach. Dziś przekazanie co roku odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Stąd Światło wędruje do harcerskiego ośrodka "Głodówka", gdzie po mszy świętej w kapliczce przekazane zostaje dalej - przez Kraków, Jasną Górę rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby trafić za pomocą rąk harcerek i harcerzy do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Świtała Pokoju.
W Warszawie delegacja harcerek i harcerzy dzieli się Betlejemskim Światłem Pokoju z Prezydentem RP, Premierem, Marszałkami Sejmu i Senatu. Światło jest zanoszone do kościołów, urzędów, organizacji, szpitali. Z Warszawy płomień wędruje na północ, a stamtąd na wschód - na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji. Światło z Betlejem dociera do całej Europy - nawet poza krąg polarny.
Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni. My, harcerze, roznosząc Betlejemski Ogień po całym kraju i przekazując go poza granice Polski, pełnimy służbę, ulepszamy świat. Działając w swoim mieście, regionie, najbliższej okolicy, niesiemy pokój oraz ideę braterstwa.