21 listopada 2011 w Collegium Polonicum w Słubicach odbyła się trzecia edycja seminarium pod hasłem „Co dalej planisto przestrzenny?”, którego organizatorem było Studenckie Koło Naukowe Rewitalizacji.
Spotkanie przyszłych planistów przestrzennych z absolwentami tego kierunku pozwoliło przybliżyć perspektywy pracy w zawodzie, a także pokazać możliwości i wymagania dotyczące wykonywania zawodu planisty przestrzennego. Uczestnicy trzeciej edycji seminarium wysłuchali wystąpień mgr Łukasza Grzesiaka – członka Izby Urbanistów, oraz mgr Dariusza Śmielewicza - pracownika Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Słubicach.
Jako pierwszy wystąpił Łukasz Grzesiak, który przygotował prezentację pod tytułem „Gospodarka Przestrzenna i… kilka kroków dalej”. Absolwent kierunku gospodarka przestrzenna rozwój i rewitalizacja miast oraz obszarów wiejskich Collegium Polonicum przedstawił pojęcie urbanisty i wyjaśnił w jaki sposób można starać się o uprawnienia urbanistyczne. Opowiedział również o możliwych miejscach pracy dla planistów przestrzennych oraz podzielił je na trzy grupy – jednostki administracji samorządowej, biura projektowe i możliwość kariery naukowej.
Kolejnym punktem przemówienia mgr Grzesiaka była droga do zdobycia pracy, a więc przedstawienie postępowania kwalifikacyjnego. Ta część wystąpienia miała na celu zobrazowanie wymagań, jakim musi sprostać kandydat oraz przybliżyć zakres wiedzy, jaka będzie od niego wymagana. Łukasz Grzesiak zwrócił szczególną uwagę na konieczność znajomości prawa związanego z planowaniem, na zdolności manualno-projektowe oraz warsztat własny, który charakteryzuje się obroną indywidualnych przekonań dotyczących planowania przestrzennego. Kolejno studenci zaczerpnęli wiedzy na temat programów komputerowych stanowiących podstawę procesów projektowania przestrzennego, oraz o tendencjach w polityce przestrzennej zarówno tej krajowej jak i międzynarodowej.
Studenci gospodarki przestrzennej Collegium Polonicum w Słubicach z dużym zdziwieniem przyjęli tezę, że ich nauka rozpocznie się tak naprawdę po zakończeniu studiów. Praca w branży gospodarzy przestrzennych obejmuje różnego rodzaju sfery począwszy od kształtowania terenów zieleni, przechodząc przez czynności rewitalizacji, przystosowanie do profilu architektonicznego, kończąc na wiedzy z zakresu zamówień publicznych. Na koniec swojego wystąpienia, mgr Łukasz Grzesiak opowiedział o dużym znaczeniu praktyk zawodowych oraz zwrócił uwagę na elementy, jakie jego zdaniem powinny znaleźć się dodatkowo w programie nauczania. Podczas poniedziałkowego spotkania nie zabrakło również przedstawienia kilku dokumentów planistycznych, które w pewnym stopniu zobrazowały pracę planisty przestrzennego.
Prezentacja Łukasza Grzesiaka była niezwykle interesująca, absolwent Collegium Polonicum zachwycił dużą wiedzą z zakresu urbanistyki, a także swobodą wypowiedzi, można śmiało stwierdzić, że swoim wystąpieniem trafił do zgromadzonych studentów.
Drugim gościem seminarium był mgr Dariusza Śmielewicz, który skupił się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z prawem budowlanym a jego prezentacja nosiła tytuł „Prawo budowlane w teorii i praktyce”. Wysłuchanie tego wystąpienia przybliżyło studentom tak ciężko rozumianą sferę prawa budowlanego, które jest przecież nierozłączną częścią planowania przestrzennego.
Z uwagi na to, że Dariusz Śmielewicz pracuje w urzędzie powiatowym, studenci gospodarki przestrzennej wysłuchali wystąpienia poruszającego problematykę związaną z planowaniem właśnie na szczeblu powiatowym. Poruszona została kwestia zadań i procesów kształtowania ładu przestrzennego, nie zabrakło oczywiście tematu stricte związanego z prawem budowlanym zastosowanym w praktyce. Absolwent kierunku gospodarka przestrzenna podzielił się ze studentami swoim doświadczeniem zdobytym w trakcie pracy w Starostwie Powiatowym. Dodatkowo przedstawił dane statystyczne Wydziału Architektury i Budownictwa. Studenci na własne oczy mogli się przekonać ile rocznie wydaje się pozwoleń na budowę, a także ich charakter.
Na koniec wystąpienia nie obyło się również bez tematu postępowania kwalifikacyjnego, które w przypadku Dariusza Śmielewicza trwało znacznie krócej niż w przypadku przedmówcy. Po zakończeniu prezentacji nadszedł oczywiście czas na zadawanie pytań przez studentów. Wart podkreślenia jest z pewnością fakt, że seminarium swoją obecnością zaszczyciła dr Anna Tobolska, która pełni funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu ds. dydaktycznych na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych w Poznaniu. Zaproponowała ona współpracę Dariuszowi Śmielewiczowi polegającą na prowadzeniu przez niego wykładów monograficznych związanych z prawem budowlanym. Propozycja tego typu jednoznacznie świadczy, o jakości jego wystąpienia.
Na zakończenie seminarium, przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego Rewitalizacji podziękowali gościom za przybycie i poświęcenie czasu studentom. Nie obyło się bez indywidualnych rozmów z gośćmi na temat systemu planowania przestrzennego w Polsce i Europie. Dwugodzinne spotkanie z pewnością okaże się cennym doświadczeniem oraz ułatwi wybór przyszłej ścieżki zawodowej studentom kierunku gospodarka przestrzenna w Collegium Polonicum w Słubicach.
[info/foto: Adam Popkowski, Maciej Sadłowski]
Komentarze
Może i się czepiam ale fotografie na pewno nie należą do autorów tekstu więc
proponowałbym zmianę lub uzupełnienie danych ;)
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.