11 listopada przypada 93 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w Słubicach zaplanowano szereg uroczystości upamiętniających to wydarzenie - będą miały charakter głównie patriotyczny, choć nie zabraknie także akcentu sportowego.
TRADYCYJNIE
Obchody rozpoczną się w kościele p.w. Ducha Świętego w Słubicach. O godz. 10:00 odbędzie się koncert patriotyczny Orkiestry Koncertowej „Victoria” z Warszawy-Rembertowa, pod dyrekcją płk Juliana Kwiatkowskiego. Wystąpią także soliści Teatru Wielkiego Opery Narodowej i Estrady. O godz. 12:00 zaplanowano mszę świętą, koncelebrowaną przez kardynała Henryka Gulbinowicza z Wrocławia, który wygłosi homilię.
Z KIBICAMI FALUBAZU
W obchody Święta Niepodległości włączyło się także Stowarzyszenie Kibiców „Tylko Falubaz” FC Słubice. Członkowie stowarzyszenia organizują o godz. 17:00 „Marsz Niepodległościowy”, który rozpocznie się złożeniem wieńca pod pomnikiem na pl. Bohaterów i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie pochód wyruszy pod pomnik Sybiraków, gdzie również zostanie złożony wieniec i odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego.
NA SPORTOWO
Tradycyjnie, jak co roku, zaplanowano również szereg imprez sportowych. Pierwsza z nich już się odbyła - 5 listopada zorganizowano wojewódzkie zawody strzeleckie z broni pneumatycznej. Z kolei 10 listopada odbędą się XXII Narodowe Uliczne Biegi Niepodległości, które co roku skupiają liczne grono zarówno młodszych jak i starszych amatorów biegania. Biegaczom towarzyszyć będą piechurzy w ramach akcji „Słubiczanie w marszu po zdrowie”. Początek imprezy o godz. 10:00 na placu Bohaterów (więcej o tej imprezie w osobnej publikacji już jutro).
Dzień później, 11 listopada, wędkarze zapraszają na zawody spinningowe. Początek jak zwykle o poranku (godz. 7:00) na kanale Odry. Całość sportowych obchodów Święta Niepodległości zakończy się siatkarskimi Mistrzostwami Powiatu. Na hali sportowej przy Gimnazjum nr 1 wystąpi 8 drużyn, które rywalizować będą o Puchar Starosty Słubickiego. Początek turnieju 12 listopada o godz. 10:00.
TROCHĘ HISTORII
Warto przypomnieć, że mimo odzyskania niepodległości w 1918 roku (po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję), 11 listopada ustanowiono świętem państwowym dopiero 20 lat później, na mocy uchwały z 23 kwietnia 1937 roku. Podczas okupacji hitlerowskiej w latach 1939–1944 jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe.
W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. W czasach PRL wielokrotnie organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były tego dnia brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa.
Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL-u IX kadencji ustawą z 15 lutego 1989, pod nieco zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.
Za przygotowaniu rysu historycznego dziękujemy Michałowi Wewiórskiemu.
Komentarze
Jeszce raz gratuluję samej inicjatywy im więcej form świętowania tym lepiej ale pamiętajmy by to robić godnie!
Jeżeli chodzi o mnie każda inicjatywa godnego świętowania Święta Niepodległości jest okey a tym bardziej ta organizowana przez kibiców i młodych.
Dzięki organizatorom i sponsorom oby takich inicjatyw więcej.
Jeżeli chodzi o obecność młodych to zadajmy sobie sami pytanie kogo osobiście zachęcaliśmy do udziału w tych uroczystościach z iloma młodymi ludźmi rozmawialiśmy na ten temat i to nie na zasadzie dobrowolnego przymusu spędzając klasy ubrane w gajerki (jak to niedawno było), robiąc tzw frekwencję i pokazując jak młodzież żyje i jest zainteresowana.
Dziękuję za bardzo godne i miłe świętowanie Święta Niepodległości!
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.