Działalność fundacji ma charakter ogólnopolski, ale niedzielna akcja będzie mieć dodatkowo wymiar lokalny. Organizatorzy chcą pomóc mieszkance Rzepina, Irenie Walków, która jest sekretarzem w Szkole Podstawowej nr 1 w Rzepinie. - Jest to osoba miła, wszechstronna, zawsze służąca pomocą i dobrym słowem. Nie poddająca się w różnych ekstremalnych sytuacjach, silna ale do czasu gdy złamała ją choroba. Teraz sama potrzebuje pomocy od innych ludzi. Wsparcia i bezinteresownego podania ręki w tej trudnej chorobie. Dalsze leczenie trwa, ogólny stan stabilny ale najważniejszy jest przeszczep, o którym marzy - informuje Fundacja DKMS.
W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory, zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego, tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców, tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego.
Od początku działalności, czyli przez blisko 20 lat, udało się przebadać i zarejestrować w bazie fundacji ponad 151 000 potencjalnych dawców szpiku, a już 77 osób dało szansę na nowe życie chorym pacjentom. Podczas akcji w Rzepinie organizatorzy mają nadzieję zarejestrować 300 potencjalnych dawców szpiku (w zeszłym roku było ich 126). Takie przedsiewzięcie jest jednak kosztowne - potrzeba blisko 75 tyś złotych. Fundacja finansuje je ze środków własnych, gdyż tego typu badania nie są pokrywane przez Ministerstwo Zdrowia.
Fundacja utrzymuje się dzięki darowiznom od firm i osób fizycznych, także wpłaty z 1% podatku. Każdy, kto chciałby pomóc, może wpłacać darowizy na specjalne konto bankowe - PEKAO SA 78 124059 181111 001022 253391.
Rejestracja potencjalnych dawców
- Data: niedziela, 25 września.
- Godzina: 10.00-16.00.
- Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 1 w Rzepinie (ul. Wojska Polskiego 28).
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Kontakt
- Renata Rafa - Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska
- email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- internet: www.dkms.pl
- tel. 22 572 30 11
Zobacz ulotkę informacyjną - pytania i odpowiedzi
Komentarze
Pozdrawiam i zapraszam w niedzielę na spacer i zarejstrowanie sie jako dobrowolny dawca szpiku.
W niedzielę ma być sonecznie
I również zachęcam innych do wzięcia udziału. To naprawdę nie boli i trwa tylko kilka chwil. Krótki wywiad, pobranie próbki i już :)
A Panie Irenie życzę wszelkiej pomyślności! By wszystko się poukładało i znalazł się dawca. Powrotu do zdrowia !
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.