11 lutego 2025 roku w siedzibie oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze podpisano umowę na sporządzenie dokumentacji pod budowę obwodnicy Słubic! Jednym z najważniejszych zadań studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, czyli tzw. STEŚ-a, ma być przygotowanie szczegółowych wariantów przebiegu nowej drogi.

Gmina finansuje, GDDKiA nadzoruje

Podpisanie umowy stanowi zwieńczenie postępowania przetargowego, które GDDKiA ogłosiła jeszcze w ubiegłym roku. Wykonawcą prac, które wyceniono na kwotę 4.902.411,00 zł, będzie Biuro Projektów TRASA z Poznania.

Na podpisaniu umowy Słubice reprezentowała burmistrzyni Marzena Słodownik, a oddział GDDKiA w Zielonej Górze dyrektor Henryk Janowicz. Na uroczystości pojawili się także marszałek woj. lubuskiego Marcin Jabłoński oraz starosta słubicki Leszek Bajon.

Zgodnie z wcześniej zawartym porozumieniem, władze Słubic zadeklarowały poniesienie kosztów związanych z przygotowaniem dokumentacji, a wybór wykonawcy, zawarcie umowy oraz nadzór nad jej realizacją leżą po stronie GDDKiA. 

- Obwodnica polepszy warunki życia naszych mieszkańców i wyznaczy nowe kierunki rozwoju gospodarczego, dlatego intensywnie włączyliśmy się w proces przygotowania tego dokumentu. Chcemy mieć realny wpływ na przebieg tej inwestycji – podkreśla burmistrzyni.

STEŚ podstawą do rozpoczęcia inwestycji

Przygotowanie dokumentacji technicznej to pierwszy krok w stronę budowy obwodnicy Słubic. STEŚ jest niezbędny, aby uzyskać decyzję środowiskową, która jest podstawą każdej inwestycji drogowej.

- W trakcie prac projektanci kreślą bardziej szczegółowe warianty przebiegu przyszłej obwodnicy, a następnie prezentują mieszkańcom. Składane przez nich uwagi służą następnie opracowaniu jak najlepszego wariantu przebiegu trasy – zapewnia GDDKiA.

Pierwszy etap prac, którego zwieńczeniem będzie złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej, ma zostać zrealizowany w ciągu 26 miesięcy od podpisania umowy. 

Warto wspomnieć, że budowa obwodnicy Słubic była planowana już wiele lat wcześniej i wówczas powstało podobne studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe. Nie doszło jednak do realizacji tej inwestycji. Dlaczego? - Zabrakło determinacji, nie zapadły odpowiednie decyzje – przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w relacji z dzisiejszej uroczystości.

Lista podstawowa czy rezerwowa?

Na chwilę obecną wiadomo, że obwodnica Słubic znajduje się liście rezerwowej rządowego „Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030”. To oznacza, że jest możliwa jej realizacja, ale nie ma na nią zapewnionych środków finansowych. W kwietniu ubiegłego roku, podczas konferencji prasowej w Słubicach, ówczesna szefowa GDDKiA Irena Lutowska mówiła, że realny termin rozpoczęcia budowy obwodnicy to najwcześniej 2031 rok (ZOBACZ).

Czy jest szansa na przyspieszenie tego terminu? - Staramy się przekonać wszystkich interesariuszy, żeby podjęli decyzje, które doprowadzą do tego, by obwodnica znalazła się na podstawowej liście inwestycji o znaczeniu ogólnokrajowym. W tym celu odwiedziliśmy Ministerstwo Infrastruktury i będziemy próbowali ponawiać te wizyty – twierdzi marszałek M. Jabłoński.

Planowane założenia

Jak podaje GDDKiA, obwodnica będzie stanowić nowy przebieg drogi krajowej nr 31 i ma za zadanie wyprowadzić ruch tranzytowy poza Słubice. W założeniach ma również omijać dwie sąsiednie miejscowości: Drzecin i Kunowice.  

Obwodnica ma powstać w standardzie drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego), jako droga jednojezdniowa o dwóch pasach ruchu. Szacowana długość, zależnie od zaproponowanych wariantów, ma wynieść około 10 km.