Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Park Narodowy „Ujście Warty” zaprasza na bezpłatne zimowe wydarzenia, które będą miały miejsce w Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym w Słońsku i okolicach. Wśród przygotowanych atrakcji będzie wykład o grzybie większym od wieloryba, wspólne liczenie ptaków, spacery po mokradłach i zajęcia terenowe.

Harmonogram wydarzeń:

  • 18 stycznia 2025 r. – „Mordercy i wybawcy, czyli niedyskrecje ze świata roślin i grzybów” Spotkanie z prof. Wiesławem Fałtynowiczem – godzina 16:00, Ośrodek Muzealno-Edukacyjny w Słońsku

Prelekcja skierowana jest zarówno do osób dorosłych, jak i rodzin z dziećmi. Sam prof. Wiesław Fałtynowicz tak mówi o tym, co będzie przedstawiał:

– Jeśli myślicie, że znamy przyrodę, to błąd – my o niej prawie nic nie wiemy. Naukowe fakty wskazują na głębię naszej niewiedzy i to  o tym to będzie! A także o schizofrenicznych właściwościach roślin i grzybów, o ich dwoistej naturze, o zjawiskach, których wyjaśnienie może odmienić nasz świat, o tym co na nas czyha i co nas ratuje i dlaczego pietruszka została najbardziej trującą rośliną świata. Również o olbrzymce, o grzybie większym od największego wieloryba, o dzikich bananach i o najdziwniejszych kwiatach świata. A przede wszystkim o pięknie i niezwykłości przyrody!

  • 21 stycznia 2025 r. – Ferie na bagnach: Gęsia Odyseja – w godzinach 10:00 - 15:00, Ośrodek Muzealno-Edukacyjny w Słońsku.

Rodzinne spotkanie z grą edukacyjną o wędrówce gęsi tundrowych, zorganizowana na wystawie stałej ośrodka. Gra trwa około 1,5 godziny. Obowiązują zapisy.

  • 23 stycznia 2025 r. – Ferie na bagnach: Stary niedźwiedź mocno śpi – od godziny 10:00,  Ośrodek Muzealno-Edukacyjny w Słońsku.

Zajęcia terenowe w okolicy ośrodka o strategiach przetrwania zwierząt na zimę. Zajęcia będą trwać około 1,5 godziny. Obowiązują zapisy.

  • 26 stycznia 2025 r. – Zimowe Ptakoliczenie – od godziny 9:00, start spod pałacu w Dąbroszynie

W ramach corocznej akcji odbędzie się wycieczka, podczas której uczestnicy będą wspólnie liczyć ptaki, które pozostały na zimę na terenie Parku Narodowego. Trasa wycieczki to około 3 km, zakończone wspólnym ogniskiem (powrót do samochodów to kolejne 3km). Obowiązują zapisy.

  • 29 stycznia 2025 r. – Ferie na bagnach: Przyrodnicze perspektywy – od godziny 10:00,  Ośrodek Muzealno-Edukacyjny w Słońsku.

Zajęcia terenowe w okolicy ośrodka, które pozwolą spojrzeć na przyrodę z nowej perspektywy. Zajęcia będą trwać około 1,5 godziny. Obowiązują zapisy.

  • 30 stycznia 2025 r. – Ferie na bagnach: Kolory zimy – od godziny 10:00,  Ośrodek Muzealno-Edukacyjny w Słońsku.

Warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy zajmą się tworzeniem zimowych wyklejanek. Zajęcia będą trwać około 1,5 godziny. Obowiązują zapisy.

  • 2 lutego 2025 r. – Światowy Dzień Mokradeł –  godzina 10:00, Ośrodek Muzealno-Edukacyjny w Słońsku

To jedno z najważniejszych wydarzeń dla Parku Narodowego „Ujście Warty”. W programie znajdzie się m.in. przedstawienie o mokradłach czy rozstrzygnięcie konkursów literackiego i plastycznego. Poza tym będzie można obejrzeć fotografie przyrodnicze autorstwa Andrzeja Dubiela pt. „Zwolnij i rozglądaj się dookoła”, wysłuchać prelekcji Adama Zbyryta pt. „Nieznane fakty z życia ptaków wodno-błotnych” oraz pod przewodnictwem tego ostatniego udać się na spacer przyrodniczy.

  • 15 lutego 2025 r. – „Miłość na bagnach” Prelekcja dr. Pawła Owsianny – godzina 16:00, Ośrodek Muzealno-Edukacyjny w Słońsku

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale na niektóre z nich obowiązują zapisy:

  • Na spotkania z cyklu Ferie na Bagnach można się zgłaszać mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 95 757 21 10.

  • Na Zimowe Ptakoliczenie można się zapisać  mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 95 752 40 26.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie Parku Narodowego „Ujście Warty” pnuw.gov.pl

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Garbicz 2025-01-20 17:24
Informacja w dniu 20 stycznia o ciekawej prelekcji prof. Wiesława Fałtynowicza w dniu 18 stycznia jest trochę spóźniona, a szkoda, bo temat ciekawy i bardzo potrzebny. Być może dzięki takim prelekcjom mieszkańcy okolic bardziej zrozumieją i polubią okoliczną przyrodę. Jest ona naprawdę niepowtarzalna i niezwykle cenna.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.