Trudno znaleźć osobę, która nie posiada konta bankowego – dysponuje nim już około 96% Polaków. Jego najpopularniejszym rodzajem jest konto osobiste, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Do czego wykorzystują go klienci banków?
Do czego służy konto osobiste?
Konto osobiste (rachunek ROR) to prawdziwy niezbędnik każdej dorosłej osoby. Służy do obsługi transakcji wychodzących i przychodzących, wobec czego przy jego pomocy klienci banków wykonują przelewy, płacą za zakupy online lub stacjonarnie (przy użyciu przypisanej do rachunku karty), pobierają wypłaty czy też opłacają czynsz.
Rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy jest więc produktem bankowym, który służy do gromadzenia środków oraz dysponowania pieniędzmi. Powstaje on na skutek podpisania umowy z bankiem.
Konto osobiste – wybór oferty i proces zakładania rachunku
Praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie konta osobiste. Mimo że ich przeznaczenie i podstawowe zasady działania są takie same, poszczególne opcje mogą różnić się od siebie zasadami korzystania z konta oraz cennikiem opłat.
Właśnie dlatego, zamiast decydować się na pierwszą ofertę, jaką klient znajdzie w zasięgu wzroku lepiej nieco dokładniej przyjrzeć się jej warunkom, a następnie porównać je z innymi propozycjami banków.
Na co zwrócić szczególną uwagę? Bez wątpienia na wcześniej wspomnianą tabelę opłat. Mogą one dotyczyć m.in. otwarcia rachunku, prowadzenia konta, płatności kartą, wypłat z bankomatów oraz wykonywania przelewów z rozróżnieniem na ich poszczególne rodzaje.
Niektóre usługi mogą być bezpłatne po spełnieniu określonych warunków, np. brak opłat za użytkowanie karty przy wykonaniu płatności bezgotówkowych w ciągu miesiąca na ustaloną minimalną kwotę.
Najważniejsze, aby warunki prowadzenia konta oraz wszelkie ewentualne ulgi i bonusy były dostosowane do właściciela rachunku, tj. odpowiadały temu, z czego najczęściej korzysta. Podczas szukania najlepszej oferty warto wspomóc się narzędziami dostępnymi online, np. porównywarkami i rankingami rachunków ROR.
Samo zakładanie konta w banku nie jest skomplikowanym ani czasochłonnym procesem. Nie jest konieczne przygotowywanie szeregu dokumentów tak, jak ma to miejsce np. w przypadku wnioskowania o kredyt.
W zasadzie wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek, podać podstawowe dane (w tym imię i nazwisko, PESEL, serię i numer dowodu osobistego, nr telefonu, adres e-mail) oraz okazać aktualny dokument tożsamości. Na końcu klient podpisuje umowę i może korzystać ze swojego rachunku.
Oczywiście w dobie cyfryzacji problemu nie stanowi także założenie konta przez internet. Można zrobić to przy pomocy aplikacji mobilnej lub strony internetowej. Wykorzystuje się do tego takie narzędzia jak przelew weryfikacyjny (jeśli dana osoba ma już rachunek w innym banku) czy weryfikacja tożsamości przy pomocy zdjęć i nagrań (tzw. konto na zdjęcie). W większości banków możliwa jest również wysyłka umowy rachunku ROR za pośrednictwem kuriera.
Efektywne zarządzanie finansami przy pomocy konta osobistego
Dostęp do aplikacji mobilnych, który daje swoim klientom już praktycznie każdy bank, stwarza wiele możliwości z zakresu zarządzania finansami. Analiza i planowanie budżetu są możliwe m.in. dzięki przemyślanej klasyfikacji wydatków, jakich dokonał klient w danym odstępie czasu.
Zazwyczaj taka funkcja przyjmuje postać czytelnych wykresów. Zaznaczone są na nich kwoty, jakie klient przeznaczył na poszczególne kategorie, np. rachunki, podstawowe zakupy, transport, wypłaty gotówki czy odzież.
Wiedza o tym, na które aspekty życia przeznacza się najwięcej środków, może pomóc oszacować, jakie wydatki czekają w przyszłym miesiącu oraz jak wygospodarować oszczędności.
Do efektywnego zarządzania finansami przyda się również funkcja automatycznego odkładania oszczędności, np. przy każdorazowej płatności kartą. Taki sposób pozwala odłożyć pieniądze w stopniowy sposób, który nie ma większego wpływu na budżet klienta w danym okresie.
Ponadto w aplikacjach niektórych banków można znaleźć możliwość ustalenia limitu maksymalnych miesięcznych wydatków albo wyznaczenia swoich celów oszczędnościowych, na rzecz których klient dokonuje samodzielnych wpłat lub fundusze są przekazywane automatycznie z jego rachunku.
Inne rodzaje kont bankowych
Dla niektórych klientów korzystną opcją będzie posiadanie więcej większej ilości rachunków bankowych. Informacje na temat rodzajów kont można znaleźć pod adresem www.autobaza.pl/page/porady/jakie-sa-rodzaje-kont-bankowych/.
Przykładowo osoby, które przyjmują przelewy przychodzące w obcej walucie (np. swoją pensję), często wyjeżdżają za granicę lub regularnie wykonują transakcje zagraniczne, powinny zastanowić się nad założeniem konta walutowego.
Każdy klient może także otworzyć swoje konto oszczędnościowe. Gromadzone na nim środki są objęte oprocentowaniem. Dzięki naliczanym na jego podstawie odsetkom można pomnożyć swoje oszczędności, a w razie potrzeby w każdej chwili przelać je na swój rachunek ROR.
Oprócz tego wyróżnia się konto firmowe. Sprawdzi się nie tylko dla przedsiębiorców, którzy są zobligowani do jego posiadania, ale i osób prowadzących małe biznesy. Taki rachunek jest sposobem na oddzielenie prywatnego kapitału od funduszy firmowych.
Konto osobiste dla osób niepełnoletnich
Standardowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy jest dedykowany osobom pełnoletnim. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć konto nastolatkowi. Jeśli ukończył 13. rok życia, będzie mógł swobodnie zarządzać swoimi oszczędnościami i dokonywać płatności kartą. Oczywiście wówczas podczas zawierania umowy z instytucją niezbędny jest podpis rodzica.
Z kolei w przypadku młodszych dzieci zazwyczaj banki proponują konta z kartami płatniczymi, na które ograniczenia mogą nakładać rodzice lub z kartami przedpłaconymi, nieprzypisanymi do rachunku ROR (osoba dorosła zasila je na konkretną kwotę).
Czasami dziecko może posługiwać się również aplikacją mobilną i za jej pośrednictwem uczyć zarządzania finansami, jednak funkcje narzędzia są ograniczone lub wykonanie jakiejkolwiek operacji wymaga potwierdzenia ze strony opiekuna.
[artykuł partnerski]