22. Nagroda Viadriny trafiła już w ręce laureata. 1 czerwca odbyła się uroczystość, na której prof. Krzysztof Ruchniewicz odebrał przyznane mu wcześniej wyróżnienie. Otrzymał je za „za wybitne zasługi dla polsko-niemieckiego porozumienia i idei europejskiej”.
O tym, że prof. Krzysztof Ruchniewicz został laureatem 22. Nagrody Viadriny pisaliśmy na początku kwietnia (ZOBACZ). 1 czerwca Uniwersytet Europejski Viadrina zorganizował uroczyste wręczenie nagrody.
Laudację na cześć laureata wygłosił Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku i redaktor naczelny polsko-niemieckiego magazynu DIALOG.
- Poznałem profesora Krzysztofa Ruchniewicza jako naukowca, który charakteryzuje się odwagą cywilną. Jako historyk nie odwraca się od teraźniejszości. Dzięki imponującej produktywności jako publicysta, wykładowca, bloger, inicjator debat, konferencji i publikacji, wykorzystuje swoje kompetencje naukowe do publicznego zajmowania stanowiska – wbrew nacjonalistycznym nastrojom – w ważnych kwestiach rozwoju demokracji i stosunków polsko-niemieckich – powiedział B. Kerski.
Po odebraniu nagrody głos zabrał również sam laureat. - Nagroda Viadriny jest wyrazem docenienia moich wieloletnich starań na rzecz dialogu między Polakami a Niemcami. Jest potwierdzeniem trafnego wyboru drogi życiowej, którego dokonałem nie tylko z pożytkiem dla siebie, ale przede wszystkim dla innych – powiedział K. Ruchniewicz
Podczas uroczystości ogłoszono także tegoroczną Nagrodę Towarzyszącą. Otrzymał ją projekt „Tłumaczenie literackie w polsko-niemieckim dialogu kulturowym”. Od 2016 roku w ramach projektu, na zaproszenie Fundacji Karla Dedeciusa, co dwa lata spotykają się niemieccy studenci polonistyki i polscy studenci germanistyki.
Biografia laureata
Prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz zajmuje się stosunkami polsko-niemieckimi od lat studenckich, które spędził we Wrocławiu, Saarbrücken i Marburgu. Pracę magisterską napisał na temat Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej, następnie obronił pracę doktorską na temat stosunków politycznych między Berlinem, Bonn i Warszawą w latach 1949-1958 oraz rozprawę habilitacyjną na temat polskich zabiegów o odszkodowania niemieckie. W 2002 roku K. Ruchniewicz współtworzył Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego i od tego czasu niemal nieprzerwanie pełni funkcję jego dyrektora. Jest również kierownikiem Katedry Historii Najnowszej w tym centrum. Poza tym jest pracownikiem naukowym Instytutu Historycznego UW. K. Ruchniewicz został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Krzyżem Zasługi na Wstędze Republiki Federalnej Niemiec.
O Nagrodzie Viadriny
Od 1999 roku Uniwersytet Europejski Viadrina przyznaje Nagrodę Viadriny wybitnym osobowościom i znaczącym inicjatywom ze wszystkich dziedzin życia społecznego za ich zaangażowanie na rzecz porozumienia, współpracy i pojednania między Polską i Niemcami. Nagroda symbolizuje porozumienie między narodami, pokój i wolność we wspólnym europejskim domu – wartości, które stanowią fundament założonej w 1991 roku Viadriny. Nagroda w wysokości 5 tys. euro przyznawana jest corocznie. Do grona laureatek i laureatów należą m.in. Karl Dedecius, Günter Grass, Adam Michnik, Tadeusz Mazowiecki, Krzysztof Penderecki, Hans-Dietrich Genscher, Agnieszka Holland i Róża Thun.