22. Nagroda Viadriny trafi do prof. Krzysztofa Ruchniewicza, historyka i publicysty, który od wielu lat zajmuje się stosunkami polsko-niemieckimi. Nagrodę Towarzyszącą otrzyma projekt „Tłumaczenie literackie w polsko-niemieckim dialogu kulturowym”.
K. Ruchniewicz to dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego. Nagrodę Viadriny otrzyma za „wybitne zasługi dla porozumienia polsko-niemieckiego i idei europejskiej”.
Kuratorium Fundacji Nagrody Viadriny tak uzasadnia swoją decyzję: „Nagroda Viadriny ma na celu uhonorowanie Krzysztofa Ruchniewicza jako wybitnego badacza, zaangażowanego pedagoga, krytycznego publicysty i odważnego intelektualisty, który łączy doświadczenie historyczne z aktualną perspektywą.” Nagroda ma także wymiar finansowy – laureat otrzyma 5 tys. euro.
Co roku oprócz Nagrody Viadriny przyznawana jest Nagroda Towarzysząca. Otrzyma ją projekt „Tłumaczenie literackie w polsko-niemieckim dialogu kulturowym”. Od 2016 roku w ramach projektu, na zaproszenie Archiwum Karla Dedeciusa, co dwa lata spotykają się nad Odrą niemieccy studenci polonistyki i polscy studenci germanistyki.
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w 1 czerwca o godz. 16:00 w sali Logensaal Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie. Po uroczystości laureat i zaproszeni goście wezmą udział w dyskusji na temat stosunków polsko-niemieckich przed wyborami parlamentarnymi w Polsce. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo w internecie.
Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu moga się rejestrować na stronie: www.europa-uni.de/nagrodaViadriny
Biografia laureata
Prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz zajmuje się stosunkami polsko-niemieckimi od lat studenckich, które spędził we Wrocławiu, Saarbrücken i Marburgu. Pracę magisterską napisał na temat Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej, następnie obronił pracę doktorską na temat stosunków politycznych między Berlinem, Bonn i Warszawą w latach 1949-1958 oraz rozprawę habilitacyjną na temat polskich zabiegów o odszkodowania niemieckie. W 2002 roku K. Ruchniewicz współtworzył Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego i od tego czasu niemal nieprzerwanie pełni funkcję jego dyrektora. Jest również kierownikiem Katedry Historii Najnowszej w tym centrum. Poza tym jest pracownikiem naukowym Instytutu Historycznego UW. K. Ruchniewicz został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Krzyżem Zasługi na Wstędze Republiki Federalnej Niemiec.
O Nagrodzie Viadriny
Od 1999 roku Uniwersytet Europejski Viadrina przyznaje Nagrodę Viadriny wybitnym osobowościom i znaczącym inicjatywom ze wszystkich dziedzin życia społecznego za ich zaangażowanie na rzecz porozumienia, współpracy i pojednania między Polską i Niemcami. Nagroda symbolizuje porozumienie między narodami, pokój i wolność we wspólnym europejskim domu – wartości, które stanowią fundament założonej w 1991 roku Viadriny. Nagroda przyznawana jest corocznie.