Mocne, gęste i lśniące włosy są marzeniem każdej kobiety. Jednak na co dzień wiele pań boryka się z ich nadmiernym wypadaniem. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy i jak im zaradzić? Podpowiadamy!
Nadmierne wypadanie włosów to dolegliwość, na którą skarży się znaczny odsetek społeczeństwa. Zarówno panie, jak i panowie miewają z tym problem. W wielu przypadkach problemy są przejściowe, ponieważ wynikają na przykład ze wzmożonego stresu, niewłaściwej pielęgnacji czy złego sposobu odżywiania. W innych wymagają wizyty u specjalisty i wykonania kompletu badań, m.in. z krwi. Najpierw przyjrzyjmy się przyczynom wypadania włosów.
Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny
Wiele osób zauważa, że traci więcej włosów, gdy na ich akcesoriach do czesania pojawia się ich po prostu więcej niż zwykle. Zwykle oznacza to, że nie są dostatecznie odżywione. Jeśli taki stan rzeczy będzie utrzymywał się jednak dłużej, a nasze kosmyki we wzmożonych ilościach zauważymy też pod prysznicem czy na wannie po kąpieli, to powinna zapalić nam się przysłowiowa czerwona lampka. Objawem utraty włosów jest nie tylko ich zmniejszona objętość, ale także znaczne przerzedzenie fryzury miejscowo czy to na powierzchni całej skóry głowy.
Warto zacząć od zmiany diety, to, co jemy, odzwierciedla się w naszym wyglądzie. Być może jesteśmy na coś uczuleni, co osłabia nasz organizm, a ten, broniąc się, „wyrzuca” na zewnątrz różne objawy, jednym z nich może być nadmierne wypadanie włosów. Tracić spore ilości kosmyków możemy również w wyniku nadmiernego stresu albo zaburzeń gospodarki hormonalnej. Winić za słaby stan swoich włosów możemy także nieodpowiedni dobór kosmetyków oraz farby do włosów. Włosy farbowane są często znacznie bardziej osłabione i podatne na wypadanie. Przyczyną stopniowego łysienia mogą być również niektóre choroby i zażywanie leków. Najważniejsze jest zdiagnozowanie przyczyny wypadania włosów i dobranie odpowiedniej kuracji, która przede wszystkim je wzmocni, doda sił do wzrostu osłabionym mieszkom włosowym.
Jak zadbać o włosy farbowane?
W XXI wieku wiele kobiet i mężczyzn decyduje się na koloryzację włosów. By efekt trwałego koloru się utrzymywał, należy co pewien czas powtarzać farbowanie. A wiadomo, że proces malowania osłabia włosy, nawet gdy farba będzie dokładnie przetestowana dermatologicznie. Po pierwsze włosy farbowane należy myć odpowiednim szamponem, przeznaczonym właśnie do tego rodzaju włosów. Po drugie, by wzmacniać kosmyki, warto stosować odżywki i maski. Poddając włosy prostowaniu lub kręceniu, należy stosować kosmetyki termoochronne, ponieważ wysoka temperatura niszczy włosy.
Dbać o włosy powinniśmy codziennie i mieć na względzie zmieniające się warunki atmosferyczne oraz uwzględniać fakt, że wszelkie uszkodzenia mechaniczne dodatkowo osłabiają nasze włosy.
[artykuł partnerski]