Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Wojewoda Lubuski

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak zwołał dzisiaj wideokonferencję z przedstawicielami samorządów woj. lubuskiego, które są położone nad rzeką Odrą. Publikujemy komunikat, który został podany przez Lubuski Urząd Wojewódzki po zakończeniu spotkania.

Poniżej treść komunikatu.

---

Spotkanie miało na celu koordynację działań podejmowanych w wyniku wystąpienia śniętych ryb na Odrze, przedstawienie celów i zadań na najbliższe dni oraz odpowiedź na pytania samorządowców.

Wojewoda poprosił by współpraca w tej kryzysowej sytuacji była jak najlepsza, a informacje udostępniane mieszkańcom przez samorządy były sprawdzone i potwierdzone przez odpowiednie służby, w tym m.in. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Samorządowcy mogą w każdej chwili zwrócić się bezpośrednio do Centrum Zarządzania Kryzysowego LUW lub dyrektora BZK LUW z informacjami, prośbami o wsparcie i zabezpieczenie sprzętu.

Po spotkaniu odbył się briefing prasowy dla mediów w czasie którego wojewoda przekazał najważniejsze informacje.

  • Rozpoczynają się intensywne działania z udziałem żołnierzy wojsk operacyjnych i WOT, którzy będą zbierali śnięte ryby. Koordynacją działań zajmują się komendanci powiatowi PSP.
  • Państwowa Straż Pożarna z terenu województwa lubuskiego skierowała do działań na rzece Odrze:13 łodzi ze sternikami, 10 mikrobusów, 4 quady z przyczepami i 35 strażaków.
  • Państwowa Straż Pożarna postawi zaporę na Odrze by przed jej wpłynięciem do Warty wyłapać śnięte ryby płynące z nurtem. Druga zapora ma powstać na terenie województwa zachodniopomorskiego.
  • Śnięte ryby będą odbierane i utylizowane przez zakład utylizacji.
  • WIOŚ codziennie bada wodę, a wyniki wykazują w Odrze podwyższony poziom tlenu. To właśnie utlenienie wody jest powodem śnięcia ryb oraz zgłaszanych podrażnień skóry.
  • WIOŚ wraz z Inspekcją Sanitarną przeprowadzą badania ujęć wody pitnej zlokalizowanych w sąsiedztwie Odry, by potwierdzić jej zdatność do picia i bezpieczeństwo mieszkańców w tym zakresie.
  • Codziennemu monitorowaniu podlega również Warta. Służby wojewody są w stałym kontakcie z dyrektorem Parku Narodowego Ujście Warty.
  • Na wniosek Wojewody Lubuskiego do mieszkańców pięciu nadodrzańskich województw (zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie, opolskie i śląskie) zostanie wysłany komunikat RCB zalecający unikanie kontaktu z rzeką Odrą.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 kreplas 2022-08-13 20:07
Wojewoda, jako nadzorujący WIOŚ powinien pisać dymisję, a nie pogaduchy sobie urządzać i udawać, że łapie złodzieja.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.