Na jednej z grup facebookowych o Słubicach pojawiła się dyskusja na temat usunięcia radzieckiego żołnierza z pomnika na placu Bohaterów. Jej efektem było rozpoczęcie zbiórki podpisów pod petycją do władz Słubic. Równolegle w sprawie pomnika zareagował również Instytut Pamięci Narodowej, który chce jego całkowitego usunięcia.
Inicjatorem sondy internetowej oraz petycji jest Mariusz Dubacki, były kandydat na burmistrza Słubic. To była jego reakcja na rosyjską agresję na Ukrainę i zbrodnie dokonywane przez żołnierzy rosyjskiej armii na okupowanych terenach.
Ankieta i petycja
- Kilka dni temu na Słubickim Portalu Dyskusyjnym zamieściłem ankietę dotyczącą usunięcia z pomnika przy pl. Bohaterów żołnierza sowieckiego. Głosy oddane za tym pomysłem skłoniły mnie do wystosowania petycji do Rady Miejskiej w Słubicach – przekazał w rozmowie z naszą redakcją.
W głosowaniu, które rozpoczęło się 4 kwietnia, wzięło udział 155 osób, z czego 121 poparło pomysł usunięcia żołnierza radzieckiego. W takim samym tonie była utrzymana większość komentarzy.
Z kolei zbiórka podpisów pod petycją rozpoczęła się 11 kwietnia. Jak dołączyć do akcji? - Osoby chcące poprzeć tą inicjatywę proszę o kontakt - zachęca M. Dubacki. Wzór petycji znajduje się na prowadzonym przez niego blogu - KLIKNIJ.
Reakcja władz Słubic
A co o pomyśle sądzą władze Słubic? - Otrzymujemy sygnały od mieszkańców, którzy chcą, żeby z placu Bohaterów usunąć pomnik z żołnierzem Armii Czerwonej. Informujemy, że otrzymaliśmy z Instytutu Pamięci Narodowej pismo w tej sprawie i gmina zamierza podjąć współpracę z IPN – czytamy w oświadczeniu na stronie gminy opublikowanym 11 kwietnia.
IPN za całkowitym usunięciem
IPN chce iść krok dalej i nie tylko usunąć samego żołnierza sowieckiego, ale i cały pomnik. - Niedopuszczalne jest tolerowanie w przestrzeni publicznej niepodległego państwa polskiego obiektu propagandy totalitarnej - czytamy w piśmie przesłanym 30 marca przez prezesa IPN dr Karola Nawrockiego do burmistrza Słubic. ZOBACZ PISMO
A co miałoby powstać w tym miejscu? IPN zapowiada, że jest za utworzeniem "upamiętnienia odpowiadającego potrzebom lokalnej społeczności, które uhonoruje pamięć o rzeczywistych bohaterach". Wybór wydarzenia ma być podjęty w porozumieniu z władzami Słubic. Wstępna propozycja mówi o miejscu pamięci ofiar dwóch systemów totalitarnych: komunizmu i nazizmu.
Ważne miejsce dla Słubic
Sam pomnik to stały element miejskiego krajobrazu. Powstał w 1949 roku. W 2011 roku dokonano jego modernizacji oraz przesunięto w głąb placu (ZOBACZ).
Od wielu lat odbywają się tu rozmaite uroczystości patriotyczne z udziałem lokalnych władz, m.in. kolejne rocznice wybuchu II wojny światowej (ZOBACZ). Delegacje instytucji i urzędów składają okolicznościowe wieńce i zapalają kwiaty, a harcerze pełnią honorową wartę.
Waszym zdaniem
A jakie jest wasze zdanie? Usunąć cały pomnik czy tylko radzieckiego żołnierza? A może zostawić całość w niezmienionej formie? Dajcie znać w komentarzach.
Komentarze
Pisowski IPN, wykorzystując napaść zbrojną Rosji na Ukrainę, chce natomiast całkowitego usunięcia pomnika z placu Bohaterów i proponuje współpracę w likwidacji tego pomnika. Jednocześnie informuje, że usunie wymieniony obiekt i w jego miejsce utworzy upamiętnienie odpowiadające potrzebom lokalnej społeczności, które uhonoruje pamięć o rzeczywistych bohaterach. Należy sobie zadać pytanie, jakich bohaterach? Czy bohaterach narzuconych przez PiS i IPN? Prezes IPN pisze dalej, że w sprawie wyboru wydarzenia, postaci do upamiętnienia skontaktuje się z burmistrzem Słubic przedstawiciel Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa i proponuje jednocześnie rozważenie utworzenia miejsca pamięci poświęconego ofiarom zbrodniczych totalitaryzmów. Dla mnie taka wypowiedź prezesa IPN oznacza dyktat i narzucenie działań przez IPN.
2) Na koniec swojego pisma prezes IPN pisze, że pod nowym obiektem będą odbywały się patriotyczne uroczystości organizowane przez lokalną społeczność. Proszę wybaczyć, ale na te pseudo patriotyczne uroczystości, narzucane i organizowane prze PiS i IPN, to scyzoryk otwiera mi się w kieszeni. Niestety, obawiam się, że pomnik na placu Bohaterów dzięki IPN zostanie zlikwidowany w całości i władze Słubic nie będą miały nic do powiedzenia. Ciekawi mnie jeszcze, do ilu burmistrzów i prezydentów miast i miasteczek w całej Polsce zostały wysłane podobne pisma?
Na koniec mojego komentarza kilka słów do pana (specjalnie z małej litery) Mariusza Dubackiego. Kilkanaście lat temu były premier Leszek Miller powiedział do Zbigniewa Ziobry - jest pan zerem. Do takiego zera i pan powoli się zbliża. Przedstawiając taki pomysł na forum chciał pan pokazać, że istnieje, źe coś znaczy w słubickim środowisku? Proszę pamiętać, nie zostanie pan nigdy radnym i nie zostanie pan nigdy wybrany na burmistrza Słubic.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.