Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Pomnik

Na jednej z grup facebookowych o Słubicach pojawiła się dyskusja na temat usunięcia radzieckiego żołnierza z pomnika na placu Bohaterów. Jej efektem było rozpoczęcie zbiórki podpisów pod petycją do władz Słubic. Równolegle w sprawie pomnika zareagował również Instytut Pamięci Narodowej, który chce jego całkowitego usunięcia. 

Inicjatorem sondy internetowej oraz petycji jest Mariusz Dubacki, były kandydat na burmistrza Słubic. To była jego reakcja na rosyjską agresję na Ukrainę i zbrodnie dokonywane przez żołnierzy rosyjskiej armii na okupowanych terenach.

Ankieta i petycja

- Kilka dni temu na Słubickim Portalu Dyskusyjnym zamieściłem ankietę dotyczącą usunięcia z pomnika przy pl. Bohaterów żołnierza sowieckiego. Głosy oddane za tym pomysłem skłoniły mnie do wystosowania petycji do Rady Miejskiej w Słubicach – przekazał w rozmowie z naszą redakcją.

W głosowaniu, które rozpoczęło się 4 kwietnia, wzięło udział 155 osób, z czego 121 poparło pomysł usunięcia żołnierza radzieckiego. W takim samym tonie była utrzymana większość komentarzy. 

Z kolei zbiórka podpisów pod petycją rozpoczęła się 11 kwietnia. Jak dołączyć do akcji? - Osoby chcące poprzeć tą inicjatywę proszę o kontakt - zachęca M. Dubacki. Wzór petycji znajduje się na prowadzonym przez niego blogu - KLIKNIJ.

Reakcja władz Słubic

A co o pomyśle sądzą władze Słubic? - Otrzymujemy sygnały od mieszkańców, którzy chcą, żeby z placu Bohaterów usunąć pomnik z żołnierzem Armii Czerwonej. Informujemy, że otrzymaliśmy z Instytutu Pamięci Narodowej pismo w tej sprawie i gmina zamierza podjąć  współpracę z IPN – czytamy w oświadczeniu na stronie gminy opublikowanym 11 kwietnia.

IPN za całkowitym usunięciem

IPN chce iść krok dalej i nie tylko usunąć samego żołnierza sowieckiego, ale i cały pomnik. - Niedopuszczalne jest tolerowanie w przestrzeni publicznej niepodległego państwa polskiego obiektu propagandy totalitarnej - czytamy w piśmie przesłanym 30 marca przez prezesa IPN dr Karola Nawrockiego do burmistrza Słubic. ZOBACZ PISMO

A co miałoby powstać w tym miejscu? IPN zapowiada, że jest za utworzeniem "upamiętnienia odpowiadającego potrzebom lokalnej społeczności, które uhonoruje pamięć o rzeczywistych bohaterach". Wybór wydarzenia ma być podjęty w porozumieniu z władzami Słubic. Wstępna propozycja mówi o miejscu pamięci ofiar dwóch systemów totalitarnych: komunizmu i nazizmu.

Ważne miejsce dla Słubic

Sam pomnik to stały element miejskiego krajobrazu. Powstał w 1949 roku. W 2011 roku dokonano jego modernizacji oraz przesunięto w głąb placu (ZOBACZ).

Od wielu lat odbywają się tu rozmaite uroczystości patriotyczne z udziałem lokalnych władz, m.in. kolejne rocznice wybuchu II wojny światowej (ZOBACZ). Delegacje instytucji i urzędów składają okolicznościowe wieńce i zapalają kwiaty, a harcerze pełnią honorową wartę.

Waszym zdaniem

A jakie jest wasze zdanie? Usunąć cały pomnik czy tylko radzieckiego żołnierza? A może zostawić całość w niezmienionej formie? Dajcie znać w komentarzach.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Henryk47 2022-04-12 15:56
Szkoda że jeszcze Pan Dubacki nie zaproponował oddanie ziem zachodnich na których mieszka Niemcom ponieważ ziemie te zabrali wstrętni żołnierze armii sowieckiej Niemcom i przekazali Polakom.Tacy znawcy Historii jak Pan Dubacki poprą wszystkie dziwne propozycje zmian. Szanowni Państwo tak chętnie popierający wszystkie zmiany HISTORII poczytajcie książki kto WAS wyzwolił spod jarzma hitlerowskiego. !!!!!
#2 Bogdano 2022-04-12 20:30
1) Zgadzam się z komentarzem kolegi Henryk47. Nie wiem, kto poparł pomysł usunięcia sylwetki żołnierza Armii Czerwonej z pomnika na placu Bohaterów. Zapewne były to osoby sympatyzujące z PiS, które wywarły nacisk na uległe władze Słubic i doprowadziły do powstania placu i pomnika tzw. żołnierzy wyklętych. Dla tej niewielkiej grupy ludzi, określenie - żołnierz Armii Czerwonej lub Rosjanin, działa, jak płachta na byka. Nie popieram napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę, ale II wojna światowa i obecne czasy, to już jest inna rzeczywistość. Poległym podczas II wojny światowej żołnierzom Armii Czerwonej i Wojska Polskiego należy się pamięć. Dlatego jestem za pozostawieniem pomnika na placu Bohaterów w niezmienionej formie.
Pisowski IPN, wykorzystując napaść zbrojną Rosji na Ukrainę, chce natomiast całkowitego usunięcia pomnika z placu Bohaterów i proponuje współpracę w likwidacji tego pomnika. Jednocześnie informuje, że usunie wymieniony obiekt i w jego miejsce utworzy upamiętnienie odpowiadające potrzebom lokalnej społeczności, które uhonoruje pamięć o rzeczywistych bohaterach. Należy sobie zadać pytanie, jakich bohaterach? Czy bohaterach narzuconych przez PiS i IPN? Prezes IPN pisze dalej, że w sprawie wyboru wydarzenia, postaci do upamiętnienia skontaktuje się z burmistrzem Słubic przedstawiciel Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa i proponuje jednocześnie rozważenie utworzenia miejsca pamięci poświęconego ofiarom zbrodniczych totalitaryzmów. Dla mnie taka wypowiedź prezesa IPN oznacza dyktat i narzucenie działań przez IPN.
#3 Bogdano 2022-04-12 20:31
dokończenie
2) Na koniec swojego pisma prezes IPN pisze, że pod nowym obiektem będą odbywały się patriotyczne uroczystości organizowane przez lokalną społeczność. Proszę wybaczyć, ale na te pseudo patriotyczne uroczystości, narzucane i organizowane prze PiS i IPN, to scyzoryk otwiera mi się w kieszeni. Niestety, obawiam się, że pomnik na placu Bohaterów dzięki IPN zostanie zlikwidowany w całości i władze Słubic nie będą miały nic do powiedzenia. Ciekawi mnie jeszcze, do ilu burmistrzów i prezydentów miast i miasteczek w całej Polsce zostały wysłane podobne pisma?
Na koniec mojego komentarza kilka słów do pana (specjalnie z małej litery) Mariusza Dubackiego. Kilkanaście lat temu były premier Leszek Miller powiedział do Zbigniewa Ziobry - jest pan zerem. Do takiego zera i pan powoli się zbliża. Przedstawiając taki pomysł na forum chciał pan pokazać, że istnieje, źe coś znaczy w słubickim środowisku? Proszę pamiętać, nie zostanie pan nigdy radnym i nie zostanie pan nigdy wybrany na burmistrza Słubic.
#4 nówka 2022-04-13 07:44
Najwyższa pora zacząć oczyszczać ziemię, z tego toksycznego, czerwonego odpadu. Kto to widział żeby w 21 wieku, w naszej ukochanej Polsce, w naszej wspaniałej ojczyźnie, broniącej się od wieków, przed bandytami ze wschodu ,w kraju wiecznie napadanym i zniewalanym przez ruską ,czerwoną łapę, pielęgnować pomniki okupantowi, bestialskiemu oprawcy polskiego narodu. Należy jak najszybciej pozbyć się tej hańby, nie zwracając uwagi, na wielbicieli postkomuny .
#5 Slub22 2022-04-13 11:10
Pomnik powinien pozostać w niezmienionym stanie. Usuwając go lub zmieniając to dajemy świadectwo co sądzimy o byłych mieszkańcach Słubic. To tak jak byśmy im napluli w twarz. Żle świadczy o społeczności, która wyrzeka się, niepodważalnych faktów historycznych. Dlaczego tak mocno, i dobrze staramy się pielęgnować to co było przed 1939 rokiem? Pismem skompromitowanej instytucji jaką jest IPN nie powinniśmy się kierować. Ta instytucja, podobnie jak instytut Gałka w Niemczech powinna być już dawno zreformowana.Byłaby oszczędność 300 milionów rocznie. Mam przekonanie, że nasi radni z Panem Burmistrzem nie dopuszczą do wymazywania niepodważalnych zdarzeń z historii.Weźmy przykład z zachowań mieszkańców Frankfurtu.
#6 Henryk47 2022-04-13 15:45
Nie dziwi mnie że każda propozycja taka jak pomnik ,,żołnierzy wyklętych" czy propozycja usunięcia pomnika na pl.Bohaterów jest popierana jeżeli mamy takich znawców historii jak Pan Dubacki czy ,,nówka" który ( która) nie ma zielonego pojęcia o historii a każdego kto ma inne zdanie uważa za wielbicieli postkomuny. Szanowni Państwo wystarcz chociaż trochę zainteresować się najnowszą historią Polski żeby wiedzieć że czy nam się to podoba czy nie Polskę wyzwoliła Armia Czerwona oraz Pierwsza Armia Wojska Polskiego i tym żołnierzom należy się szacunek, to dzięki nim jesteśmy na tych ziemiach. Chociaż nie wiem jak długo, boję się że jakiś znawca historii jak Pan Dubacki czy ,,nówka" nie zaproponuje ich zwrot Niemcom, jeszcze jedno jadąc przez miasteczka i wioski w Niemczech spotyka się pomniki żołnierzy Radzieckich i nikt ich nie usuwa. My Polacy nie potrafimy szanować naszej historii, ale niektórzy robią wszystko żeby na chwilę zabłysnąć potrafią nawet zmieniać historię Polki jeszcze trochę a dowiemy się że Polskę wyzwoliła z pod okupacji Niemieckiej armia USA wraz z ,, żołnierzami wyklętymi .
#7 nówka 2022-04-13 17:12
Henryk 47 -cytuję ,,My Polacy nie potrafimy szanować naszej historii, ale niektórzy robią wszystko żeby na chwilę zabłysnąć potrafią nawet zmieniać historię Polki'' - i tu się zgodzę ale w odniesieniu do ciebie.
#8 Lechita 2022-04-13 17:21
Pan Dubacki niech złoży petycję, ale pod utworzenie zieleni pod swoimi betonowymi "apartamentowcami".
#9 Tomuś 2022-04-13 17:34
nie ma juz panstwa rOSJA i co za tym idzie nie ma rOSJAN
#10 Henryk47 2022-04-13 18:23
Panie czy Pani ,,nówka" a po za tym stwierdzeniem co jeszcze Pan wie o historii Polski. Nie ma o czym dyskutować. POZDRAWIAM.
#11 nówka 2022-04-13 18:38
Henryk 47- na tyle dużo, żeby wiedzieć , że ruskiego okupanta nie należy nazywać wyzwolicielem Polski. Również uważam, że nie ma o czym dyskutować , ja także pozdrawiam.
#12 cinek88 2022-04-16 00:16
Do Henryk47, BRAWO!!! BRAWO!!! BRAWO!!!

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.