Jak funkcjonuje kasa chorych BKK·VBU? W kolejnej publikacji na jej temat przedstawiamy bliżej najważniejsze szczegóły. Warto zapoznać się z nimi i przekonać się, że ubezpieczenie w BKK·VBU daje wiele korzyści – zarówno ubezpieczonemu, jak i jego rodzinie.
Rodzinne ubezpieczenie zdrowotne dla ciebie i twoich najbliższych
Dla członków rodziny osób ubezpieczonych w BKK·VBU ubezpieczenie rodzinne jest nieodpłatne.
Z takiego bezskładkowego ubezpieczenia mogą skorzystać następujący członkowie rodziny:
- małżonkowie lub partnerzy życiowi w myśl niemieckiej Ustawy o zarejestrowanych związkach partnerskich (Lebenspartnerschaftsgesetz) nie osiągający własnego dochodu,
- dzieci biologiczne lub adoptowane,
- pasierbowie lub wnukowie, pozostający na utrzymaniu głównego ubezpieczonego,
- dzieci w rodzinach zastępczych, o ile ubezpieczeni członkowie nie sprawują opieki nad nimi w ramach wykonywanego przez siebie zawodu.
Poświadczenie o uprawnieniu do świadczeń zdrowotnych – formularz E106
Będąc w posiadaniu poświadczenia na formularzu E106 zarówno ty jak i twoja rodzina możesz skorzystać z opieki lekarza w miejscu zamieszkania, pomimo iż jesteś ubezpieczony w innym kraju.
W celu skorzystania ze świadczeń zdrowotnych w Polsce potrzebujesz odpowiedni dokument dla właściwej polskiej instytucji (NFZ).
Chętnie wystawimy ci taki właśnie dokument (E106), umożliwiający zarejestrowanie w celu otrzymania świadczeń zdrowotnych w Polsce. Kasa chorych w państwie zatrudnienia pokrywa wówczas koszty uzyskanych świadczeń.
Zasiłek chorobowy
BKK·VBU wypłaca ci zasiłek chorobowy w sytuacjach, w których wskutek choroby jesteś niezdolny do podjęcia pracy przez okres dłuższy niż 6 tygodni i nie przysługuje ci prawo do kontynuacji wypłaty pensji przez pracodawcę.
Podstawowy zasiłek chorobowy stanowi 70% ostatniego wynagrodzenia za pracę brutto oraz maksymalnie 90% ostatniego wynagrodzenia za pracę netto. Jeśli otrzymujesz zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld), otrzymasz zasiłek chorobowy w wysokości tego zasiłku.
Prześlij nam zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy – w oryginale. Możesz wysłać je także wcześniej e-mailem lub faksem. Oddzielny wniosek nie jest konieczny.
Niezdolność do pracy wskutek choroby
Wystarczy przesłać do BKK·VBU zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy w ciągu 7 dni od daty stwierdzenia (dalszego trwania) niezdolności do pracy pocztą, e-mailem lub faksem.
Należy pamiętać, że jeśli tygodniowy termin nie zostanie dotrzymany, wówczas niemożliwa jest wypłata zasiłku chorobowego za okres do dnia przed wpływem zaświadczenia.
W polskim zaświadczeniu musi być podany okres trwania niezdolności do pracy oraz diagnoza.
Wypadek przy pracy
W razie wystąpienia wypadku przy pracy musisz niezwłocznie poinformować o nim pracodawcę.
Następnie musisz udać się do lekarza chirurga orzecznika. To on jest lekarzem specjalistą od wypadków przy pracy.
Poinformuje on także odpowiednią Branżową Kasę Ubezpieczeń Społecznych (Berufsgenossenschaft).
Chcesz wiedzieć więcej?
Na życzenie chętnie udzielimy ci dalszych informacji dotyczących kryteriów skorzystania z ubezpieczenia rodzinnego oraz wyślemy e-mailem lub pocztą formularz wniosku o przystąpienie do ubezpieczenia rodzinnego.
Dane kontaktowe w języku polskim
- BKK·VBU, Brunnenplatz 3, 15230 Frankfurt nad Odrą.
- Kontakt osobisty w każdy wtorek w godzinach od 9- 15.
- Infolinia: +49 3072612-2522, czynna od poniedziałku do czwartku w godz. 10-16 i w piątki 8-14.
- Strona w języku polskim: https://www.meine-krankenkasse.de.
- Maximilan Wróbel, tel. +49 162 2021 134, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Pozostałe dane do kontaktu
- BKK·VBU, Lindenstraße 67, 10969 Berlin.
- Infolinia: 0800 1656616 (połączenie bezpłatne na terenie Niemiec), czynna od poniedziałku do czwartku w godz. 10-16 i w piątki 8-14.
- Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
BKK·VBU w internecie
[reklama]