Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Jak pozbyć się łupieżu?

Łupież to uciążliwa, dość ciężka do wyleczenia przypadłość. Badania wykazały, że może borykać się z nią nawet 50% społeczeństwa. Nie istnieje jeden sprawdzony sposób na to, by zapobiec łuszczeniu się skóry i złagodzić dolegliwości w postaci świądu oraz zaczerwienień, jednak dzięki dobraniu odpowiednich preparatów jest to możliwe do osiągnięcia. Dziś przedstawimy, jakie są podstawowe przyczyny powstawania łupieżu, a ponadto opowiemy o właściwościach szamponów przeciwłupieżowych oraz peelingów do skóry głowy.

Przyczyny powstawania łupieżu

Istnieje szereg elementów, które mogą realnie wpływać na pojawienie się łupieżu na skórze głowy. Na niektóre z nich, między innymi na uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne czy też silnie zanieczyszczenie powietrza, nie mamy wpływu. Jednak warto wiedzieć, że niestety, ale w dużej mierze sami przyczyniamy się do nadmiernego łuszczenia się naskórka w tym obszarze. W jaki sposób?

Przede wszystkim poprzez dobieranie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów, które nadmiernie obciążają skalp, jednocześnie zapychając pory znajdujące się na jego powierzchni. Ponadto niezbyt dokładne spłukiwanie pozostałości szamponów, odżywek i masek sprawia, że takie preparaty oblepiają pasma i skórę głowy, przez co tworzy się idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu. Oprócz tego stres, niezbilansowana dieta oraz częsta ekspozycja skalpu na słońce może dodatkowo osłabiać kondycję naskórka, przez co jest o wiele bardziej narażony na nadmierne łuszczenie się. Na szczęście na rynku kosmetycznym jest mnóstwo preparatów, które pomogą w złagodzeniu tego typu dolegliwości.

Jak dobrać odpowiedni szampon przeciwłupieżowy?

Od razu warto zaznaczyć, że nie wszystkie tego typu kosmetyki będą sprawdzać się u każdej z osób borykających się z łupieżem. Należy więc przygotować się na metodę prób i błędów oraz ostrożne testowanie różnych produktów.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje łupieżu: tłusty (charakteryzujący się tłustymi płatami skóry o żółtym zabarwieniu) i suchy (białe płaty). W tym pierwszym przypadku najlepiej sprawdzi się szampon ze składnikami takimi jak pirokton olaminy lub pirytionian cynku. Te substancje aktywne skutecznie hamują rozwój grzyba odpowiedzialnego za powstawanie tego typu łupieżu, a ponadto zapobiegają jego nawracaniu. Dobrze, by taki preparat był także wzbogacony o ziołowe ekstrakty (na przykład z szałwii, skrzypu polnego lub też chmielu).

Łupież suchy, jak na pewno się domyślasz, zwykle powstaje z powodu nadmiernego przesuszenia skóry głowy. To bardzo ważne, by szampon miał w swoim składzie mnóstwo nawilżających komponentów (betaina, gliceryna, sok z liści aloesu). Doskonale sprawdzą się delikatne, ziołowe specyfiki wzbogacone o składniki przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.

Na szczęście nie musisz spędzać wielu godzin na poszukiwaniu najlepszego szamponu przeciwłupieżowego – wszystkie znajdziesz w jednym miejscu: makeup.pl/categorys/720639/.

Peeling do skóry głowy – wprowadź go do swojego rytuału pielęgnacyjnego!

Doskonale wiesz, że regularne złuszczanie martwego naskórka nie tylko wygładza powierzchnię skóry, lecz także tworzy miejsce na nowo powstałe, zdrowe komórki. Tyczy się to zarówno twarzy oraz ciała, jak i skóry głowy.

Taki peeling doskonale usuwa nadmiar naskórka i świetnie oczyszcza skalp z pozostałości uprzednio nałożonych kosmetyków do pielęgnacji, dzięki czemu zmniejsza ryzyko powstawania środowiska do namnażania się drobnoustrojów chorobotwórczych. Ponadto tego typu zabieg potrafi być naprawdę relaksujący – delikatny masaż pobudza krążenie, odpręża a dodatkowo… stymuluje wzrost włosów!

Nie ma jednej recepty na zdrową skórę głowy bez łupieżu. Jednak gdy znasz już przyczyny powstawania tej dolegliwości oraz wiesz, po które kosmetyki sięgnąć, by się z nim uporać, to jesteś coraz bliżej pozbycia się tego krępującego problemu. Odpowiednio dobrana pielęgnacja i wyeliminowanie szkodliwych czynników to w tym wypadku klucz do sukcesu!

Anna Chrząstek

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.