Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Smartfon

Bez smartfona trudno już dziś wyobrazić sobie nasze życie. Telefon pomaga nam w wykonywaniu codziennych obowiązków i zapewnia rozrywkę. Może też jednak stanowić zagrożenie dla naszych danych osobowych. Problemem są też niebezpieczne aplikacje czy niestrzeżone sieci, przez które może dojść do ataku hackerskiego. Jak chronić telefon?

Bezpieczne aplikacje

Instaluj tylko aplikacje z wiarygodnego źródła, jak oficjalne sklepy mobilne lub strony sprawdzonych operatorów. Niesprawdzone aplikacje mogą mieć przyklejonego wirusa, jak np. wszędobylskie trojany. Takie wirusy mogą przejąć kontrolę nad aplikacjami systemowymi smartfona i spowodować kompletne zawieszenie się telefonu. Dochodzi też do prób wyłudzenia wrażliwych danych osobowych czy nawet finansowych, a także instalacji oprogramowania szpiegującego urządzenie. Dlatego zawsze instaluj aplikacje bezpieczne i sprawdzone. Dobrymi przykładami są aplikacje bankowe z szeregiem zabezpieczeń czy do rozrywki, jak aplikacje mobilne serwisów streamingowych czy kasyn online np. Bet-at-home, które oferuje mobilny bonus w kasynie Bet-at-home.

Uprawnienia aplikacji

Aplikacje wymagają często dostępu do lokalizacji, mikrofonów, głośnika, kontaktów w telefonie. To normalna rzecz, o ile nie ma za dużo tych próśb o uzyskanie uprawnień, czy nie są one zbyt dziwne, niezwiązane kompletnie z funkcjonalnością aplikacji. Sprawdzaj w ustawieniach, jakie uprawnienia dostępu mają dane aplikacji. Jeśli coś wyda ci się podejrzane, odmów dostępu.

Bezpieczna sieć internetowa

Z Internetem łącz się jedynie przez wiarygodne sieci, jak domowa sieć Wi-Fi. Uważaj na sieci publiczne, a jeśli już z nich korzystasz, np. w restauracjach, to nie wykonuj jakichś wrażliwych operacji, typu przelewy bankowe. Aby zabezpieczyć smartfona, zainstaluj program typu firewall. Regularnie czyść historie przeglądarek i pliki cookies. Zawierają one informacje o tym, jak zachowujesz się w sieci. Zachowuj też czujność przy łączeniu się z Bluetoothem.

Ochrona dostępu i danych

Obecnie smartfony oferują wiele opcji zabezpieczenia przed odblokowaniem ich przez osoby niepożądane i warto z nich skorzystać. Nawet jeśli zginie telefon czy ktoś go ukradnie, to osoby trzecie nie będą mogły uzyskać dostępu do jego zawartości, jak pliki, multimedia, aplikacje. Jak chronić dostęp do telefonu? Do wyboru masz:

  • kod PIN,
  • wzór do odblokowywania,
  • hasło literowe,
  • odcisk palca,
  • rozpoznanie twarzy,
  • skan 3D twarzy.

Metody biometryczne są dostępne w nowszych modelach smartfonów. Możesz korzystać z kilku metod jednocześnie np. kod PIN i biometria.

Dwustopniowa weryfikacja

Dwustopniowa weryfikacja działa na smartfony z iOS-em i Androidem. Polega na konieczności wpisania dodatkowego kodu wyświetlanego na innym urządzeniu należącym do użytkownika. Przykładowo aplikacja Google Authenticator generuje takie kody. Z tego typu zabezpieczenia należy korzystać przy logowaniu do aplikacji, które zawierają wiele danych wrażliwych. Warto włączyć je przy logowaniu do bankowości, poczty e-mail czy kanałów social media, które często padają atakami hakerów.

Kopia bezpieczeństwa

Jeśli nie chcesz utracić swoich plików i danych, włącz opcję wykonywania regularnie kopii bezpieczeństwa telefonu. Na systemach z Androidem jest ona zapisana w OneDrive, zaś w iPhone’ach w iCloud. To rozwiązania w chmurze, do których ma się dostęp z poziomu komputera i telefonu. Jeśli dojdzie do awarii lub utraty czy kradzieży telefonu, to odzyskasz swoje pliki, dane, multimedia etc.

Program antywirusowy

Obowiązkową aplikacją na smartfon powinien być program antywirusowy. Ochroni on twój telefon i dane przed atakami hackerskimi. Polecamy zwłaszcza produkty firm Kaspersky, Eset czy Norton. Takie aplikacje zapewniają też firewall, szyfrowanie danych, ochronę podczas korzystania z przeglądarek, a nawet mają funkcję anty-theft, która włączy alarm, zablokuje telefon czy wymaże dane, jeśli dojdzie do wystąpienia zagrożenia.

Aplikacje chroniące telefon: Android

Z innych aplikacji chroniących telefon polecamy zainstalować na smartfony z Androidem Google Play Protect, które skanuje codziennie urządzenie w poszukiwaniu szkodliwego kodu. Przydatny może też być LastPass Password Manager, który pozwolą tworzyć bezpieczne hasła. Z kolei AppLock szyfruje dostęp do danych, plików, ustawień, SMS-ów, Google Play czy poszczególnych aplikacji.

Aplikacje chroniące telefon: iOS

Na telefony z iOS-em polecamy zainstalować aplikację Znajdź mój iPhone, która pozwoli odnaleźć zagubiony lub skradziony telefon, a także 1Password do szyfrowania danych. iPhone są według producenta świetnie chronione przed atakami hackerskimi, więc te aplikacje powinny wystarczyć. Można ewentualnie dodać dobry program antywirusowy.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.