Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Mix mastering

Profesjonalny mix mastering to bardzo ważny etap tworzenia materiału dźwiękowego. Jest on niezbędny do stworzenia ścieżki, która na każdym sprzęcie audio będzie brzmiała równie dobrze. Ten etap jest równie istotny dla nagrań tworzonych w domu, jak i przygotowywanych w profesjonalnych studiach.

Profesjonalny mastering - na czym polega?

Profesjonalny mastering to działanie "kontrolujące" efekt miksu, a więc odpowiedniego połączenia ze sobą wszystkich ścieżek poszczególnego utworu. Mimo że wiele wiele kawałków muzycznych powstaje dzisiaj w domowych studiach nagrań, nie ma problemu z dostępem do oprogramowania, mix mastering stanowi nadal niezbędny element postprodukcji. Koniecznie jest tutaj zastosowanie odpowiedniego systemu odsłuchowego, analogowych przetworników dźwięku, które pozwolą na uzyskanie spójnego albumu lub idealne dopracowanie pojedynczego utworu. To na tym etapie uzyskuje się ostateczne brzmienie utworów, nadaje spójność albumowi. To profesjonalny mastering pozwala dobrać ostateczną głośność utworu, jak i ustalić przerwy między poszczególnymi utworami. Z pomocą zawsze przychodzi utwór referencyjny, który pozwala ustalić oczekiwania klienta i precyzyjnie zdefiniować o uzyskanie jakiego efektu wszystkim chodzi. Bardzo dużym plusem dzisiaj jest możliwość zlecenia masteringu online. W jakości pracy i jej efektach nic się nie zmienia, natomiast sposób komunikacji umożliwia pracę z każdego zakątka ziemi.

Jakie znaczenie ma profesjonalny mix mastering?

Specjalistów zajmujących się masteringiem musi wyróżniać pełen profesjonalizm, inaczej utworów będzie brzmiał płasko, będzie miał jednostajną dynamikę. Mastering utworu może taką ścieżkę zmienić w coś zupełnie innego. Aby efekt końcowy brzmiał satysfakcjonująco, między wszystkimi elementami utworu musi zostać zachowany pewien balans. Profesjonalne podejście specjalistów od akustyki gwarantuje nową jakość twojego utworu. Chodzi tutaj o przejrzystość, odpowiednią dynamikę na odmiennych systemach odsłuchowych. Mastering jest także niezbędny, gdy planujesz wytłoczyć utwór na płycie winylowej. Abyś był w pełni zadowolony z efektu, wykonujący mastering musi dobrać odpowiednie środki także z uwzględnieniem stylistyki utworu - nieco inaczej masteruje się hip-hop, new beats, techno czy jazz. Zawsze potrzebe jest indywidualne podejście do masteringu. Zasady inżynierii akustycznej są może i niezmienne, natomiast aby uzyskać naprawdę kreatywne efekty, potrzebne jest uwydatnienie konkretny aspektów danego utworu. Dzięki temu możesz osiągnąć utwór, którego muzyczna jakość jest naprawdę na najwyższym poziomie.

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.