Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Gniewosz

Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych poszukuje w południowej części miasta rzadkiego i chronionego węża - gniewosza plamistego. Bywa on mylony ze żmiją zygzakowatą (w Słubicach do tej pory nie spotykaną), dlatego warto sprawdzić, jak je od siebie odróżnić. I uważnie się rozglądać!

Słubice ostoją gniewosza

Czy wiedzieliście, że okolice Słubic są jedną z najważniejszych ostoi gniewosza plamistego w kraju? Wąż ten jest rzadko spotykanym i ściśle chronionym gatunkiem. Poszukiwania gniewosza są częścią projektu “Obce Słubice", dofinansowanego przez Gminę Słubice.

Wąż ten preferuje obszary półotwarte i otwarte, porośnięte niezbyt wysoką roślinnością. Prowadzi bardzo skryty tryb życia i trudno go znaleźć, nawet jeśli jego obecność na danym -terenie jest pewna - wyjaśnia Natalia Duer z Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych.

Gdzie go spotkać?

Gdzie można go szukać? - Miejsca występowania charakteryzują się urozmaiconą strukturą (np. skraj lasu, miedze, brzegi wód z miejscami kamienistymi). Przez większą część życia przebywa pod kamieniami lub w innych zakamarkach, a na powierzchni pokazuje się okazyjnie - wyjaśnia N. Duer. Dodaje, że gniewosza można też spotkać w rejonach zabudowanych, szczególnie w okolicy sprzyjających siedlisk, oraz w okresie poszukiwania partnera do rozrodu.

Co bardzo ważne, węża tego nie należy się bać. - Ze względu na ochronę gatunkową, gniewosza nie można łapać, zabijać ani niszczyć jego siedliska. Złapany lub niepokojony często kąsa, co nie jest jednak groźne dla człowieka - tłumaczy N. Duer.

Tylko udaje żmiję

Gniewosz dla własnej ochrony “udaje” żmiję zygzakowatą i bywa z nią mylony. Jednak znając różnice między tymi gatunkami, można je od siebie odróżnić. Pomogą w tym na pewno grafiki od Dziupli.

N. Duer wyjaśnia, że jak dotąd nie odnotowano na terenie Słubic obecności żmii zygzakowatej. Może ona być groźna dla człowieka, jednak również jest pod ochroną - nie wolno jej krzywdzić.

Daj znać przyrodnikom

Przyjrzyjcie się grafikom i zdjęciom od Dziupli. Jeśli komuś uda się zobaczyć gniewosza albo podobnego węża, na przykład martwego lub jego część, albo wylinkę, Dziupla prosi o kontakt: tel. 796131490 lub mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Gniewosz

Gniewosz

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.