Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Konfederacja Słubice

Pomysł nazwania placu przy ul. Konopnickiej imieniem żołnierzy wyklętych podzielił lokalną społeczność. W internecie trwa gorąca dyskusja, a Klub Konfederacji Słubice zorganizował zbiórkę podpisów w sprawie poparcia. Oficjalny protest do władz gminy złożył wicestarosta Robert Włodek, szef słubickiego SLD. Co zdecydują burmistrz i radni?

Najpierw tablica, potem plac

Wszystko zaczęło się od pomysłu powstania na pl. Sybiraków tablicy upamiętniającej żołnierzy wyklętych, który na naszym forum przedstawił jeden z internautów (ZOBACZ). Burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak, którego zapytaliśmy o zdanie, nie wsparł tego rozwiązania, ale w międzyczasie nieco inną propozycję przedstawiła grupa radnych powiatowych. Zasugerowali, aby żołnierzom wyklętym poświęcić skwer przy ul. Konopnickiej.

Zdania podzielone

Przewodnicząca grupie radnych Krystyna Skubisz złożyła w tej sprawie pismo (wpłynęło do urzędu 9 marca), a burmistrz zapewnił, że pochyli się nad propozycją (ZOBACZ). Ta jednak wywołała spore kontrowersje, w internecie, także na naszej stronie, rozgorzała gorąca dyskusja.

- A pomyśleliście o ofiarach cywilnych tzw. żołnierzy wyklętych? Myślę, że nie. To im należy się taki skwer – pisał jeden z krytyków powstania placu. - Prawdziwi żołnierze szli na Berlin a nie chowali się po lasach – wtórował mu inny. Nie brakowało jednak odmiennych głosów. - Pomysł bardzo dobry nie poddawać! Nie patrzeć na lewactwo – komentował jeden z popierających.

Konfederacja zbiera podpisy

Swojego wsparcia inicjatywie udzielił słubicki klub Konfederacji, który 20 marca rozpoczął zbiórkę podpisów. W ciągu trzech pierwszych dni zebrano ich ponad 140. - Akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i pozytywnymi reakcjami mieszkańców. Zmotywowani działamy dalej, aby uczcić pamięć o niezłomnych herosach, którzy w walce z okupantem oddali za nas życie – powiedział Marcin Miś z Konfederacji.

Listy poparcia trafiły także do części słubickich stowarzyszeń, we własnym zakresie podpisy zbierają również radni, którzy złożyli wniosek. Zbiórka ma potrwać do końca bieżącego tygodnia, a potem listy poparcia trafią na biurko burmistrza.

Wicestarosta protestuje

Pomysł nazwania placu imieniem żołnierzy wyklętych zbulwersował wicestarostę Roberta Włodka, szefa słubickiego SLD. Wystosował w sprawie pismo do burmistrza (zaadresowane także do radnych gminy), w którym argumentuje, dlaczego uważa to za złe rozwiązanie.

- Przedstawiciele tej formacji są odpowiedzialni za śmierć ludności cywilnej, głównie pochodzenia żydowskiego i białoruskiego, w tym kobiet i bezbronnych dzieci. Wielu badaczy szacuje, że z rąk części „wyklętych” zginęło 5.000 cywilów, w tym 200 ocalałych Żydów i prawie 200 dzieci – czytamy w piśmie. R. Włodek przekonuje, że dla ulic i skwerów należy szukać patronów, którzy łączą wszystkich mieszkańców i nie wzbudzają kontrowersji.

ZOBACZ PISMO

A może premier Mazowiecki?

Alternatywną propozycję w dyskusji pod naszym postem wysunął Tomasz Pilarski, były dyrektor SMOK-a, a obecnie zajmujący się marketingiem miejskim we Frankfurcie.

- Proponuje raczej poświęcić jakąś część miasta (park, ulicę) Tadeuszowi Mazowieckiemu - honorowemu obywatelowi i przyjacielowi naszego miasta, pierwszemu niekomunistycznemu premierowi – napisał w komentarzu.

Jakie podaje argumenty? – To człowiek dialogu, kompromisu i pokoju, a nie wojny. Człowiek, bez którego nie powstałoby Collegium Polonicum – przekonuje.

Decyzja należy do rady

Decyzja o nazwaniu placu należy ostatecznie do władz gminy. Jeśli podpisów będzie co najmniej 200, sprawa trafi na obrady Rady Miejskiej w Słubicach, która następnie może (ale nie musi) podjąć stosowną uchwałę.

Do tematu będziemy wracać.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 marek67slubice 2021-03-24 13:21
Wielkie słowa szacunku dla młodych ludzi że im się chce cokolwiek robić bezinteresownie i to w tak szczytnym celu....
Nie jest tak fatalnie z tą młodzieżą jak niektórzy mówią..
#2 annam 2021-03-24 13:55
Witam, gdzie mogę złożyć podpis w celu poparcia inicjatywy?
#3 damcio 2021-03-24 15:51
na kartce?
#4 Redakcja Słubice24.pl 2021-03-24 15:58
@annam

Pytaliśmy przedstawicieli Konfederacji. Można zgłosić się przez ich profil na Facebooku. Link poniżej.

www.facebook.com/Klub-Konfederacji-S%C5%82ubice-116295480205898
#5 Slub22 2021-03-24 16:18
W Słubicach i w naszym województwie mieszka bardzo dużo ludzi, których rodziny doznały wielu tragedii od tzw. żołnierzy wyklętych, potracili bliskich i znaleźli oni względny spokój na ziemiach zachodnich. Po co im przypominać o tej traumie. Może poświęcić plac Niemcom( dlaczego nie Żydom) którzy w imię poprawności politycznej, za wolą (USA, Rosji i Anglii) zostali często w brutalny sposób wypędzeni z terenu Słubic.Sądzę i wierzę w mądrość radnych, że mają ważniejsze sprawy na głowie i wniosek odrzucą.
#6 annam 2021-03-24 16:19
do Redakcja Słubice24.pl-dziękuję za odpowiedź do srańcio-nie pytałem na czym tylko gdzie
#7 damcio 2021-03-24 19:41
do anal
można w Lidlu,ale dalej na kartce :D
#8 Bogdano 2021-03-24 20:16
Zwracam się z prośbą do tych bardzo młodych sympatyków Konfederacji o wyrażenie swojego zdania na temat ofiar ludności cywilnej tzw. żołnierzy wyklętych na spotkaniach klubowych. Jeżeli chcecie nazwy takiego placu i pomnika, to czy jesteście również za nazwą placu ofiar tzw. żołnierzy wyklętych? Tzw. żołnierze wyklęci, według PiS i IPN to bohaterowie, żołnierze niezłomni, żołnierze bez skazy itp.. Jest to półprawda. Polecam tym młodym sympatykom Konfederacji oraz tym ponad 140 osobom, które złożyły podpisy popierające daną inicjatywę, książkę Piotra Zychowicza "Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych".
Opozycyjni radni i sympatycy PiS mimo mniejszości w słubickich radach, próbują narzucić swoją wolę mieszkańcom Słubic. Często nazywają ludzi myślących inaczej niż oni, tzw. lewakami i potomkami komunistów. Czy naprawdę ktoś, kto ma swoje zdanie, jest tzw. lewakiem lub potomkiem komunistów? Jeżeli tak, to osoba, która tak myśli, ma niewielki iloraz inteligencji. W jednym z moich komentarzy napisałem, że za dwa lata są wybory. Dlatego dobra rada dla przyszłych radnych - zamiast dzielić, należy łączyć dla przyszłości Słubic.
#9 annam 2021-03-24 20:36
do srańcio- już ci raz odpowiedziałem, że pytałem gdzie a nie na czym ,czego jeszcze nie rozumiesz ?
#10 marek67slubice 2021-03-24 21:10
Znowu Czerwony wieprz kwiczy...oj Włoku Iliczu, obiecujemy że w ramach kompromisu w dalszym terminie będzie opcja na plac Jaruzelskiego.
#11 damcio 2021-03-25 06:39
"do srańcio- już ci raz odpowiedziałem, że pytałem gdzie a nie na czym ,czego jeszcze nie rozumiesz ?"
ciebie,ale chyba ty też siebie nie rozumiesz --bo ja ciebie o nic nie pytałem to po co mi odpowiadasz :-?
pamiętaj w Lidlu :lol:
#12 annam 2021-03-25 07:34
do srańcio-zachowałeś się niepoważnie i nadal starasz się być niemądry, naprawdę zależy ci na takim wizerunku? Gratuluję, osiągnąłeś najwyższy poziom. Ja dostałem sensowną odp. na moje pytanie od redakcji ,temat uważam za wyczerpany i zamknięty. Żegnam
#13 Henryk47 2021-03-25 17:30
Ciekawy jestem czy te wszystkie osoby łącznie z tymi radnymi ( bezradnymi ) które chcą żeby w Słubicach powstał plac tak zwanych ,, żołnierzy wyklętych " przeczytały chociaż jedną książkę opisującą tych niby ,,bohaterów '' Wydaje mi się że nie mają zielonego pojęcia jacy to byli ,, bohaterowie"
#14 Bogdano 2021-03-25 18:23
do marek67slubice
Wiedziałem, że odpowiesz na mój komentarz. Nie wiedziałem tylko, że w taki sposób. Ludzie twojego pokroju nie potrafią znieść tego, że ktoś ma odmienne zdanie w danej kwestii niż ty i tobie podobni. Dlatego z braku argumentów, nie potrafią odpowiedzieć na dany komentarz w sposób kulturalny, tylko używają nieprzyzwoitych epitetów (Czerwony wieprz). Używając nieprzyzwoitych epitetów nie zyskałeś nic w oczach tych osób, które czytają te komentarze. Potwierdziło się tylko to, co napisałem w poprzednim komentarzu.
#15 damcio 2021-03-25 21:08
"do srańcio-zachowałeś się niepoważnie i nadal starasz się być niemądry, naprawdę zależy ci na takim wizerunku? Gratuluję, osiągnąłeś najwyższy poziom. Ja dostałem sensowną odp. na moje pytanie od redakcji ,temat uważam za wyczerpany i zamknięty. Żegnam"
odpowiedz może i sensowna, ale temat bezsensowny
tak samo jak i ci "żołnierze"
również żegnam
#16 yon 2021-03-26 07:54
Są ludzie , dla których historia to ta wersja, którą wchłonęli przypadkiem w czasie szkoleń w czasie PRL-u lub w czasie rządówfrakcji niemieckiej w Polsce okresu przejściowego. Zwykła żydokomuna... I tutaj mamy takiego żywego przedstawiciela tzw Polaka.
#17 damcio 2021-03-27 06:39
poprosimy jeszcze o wybudowanie ronda (mogą być dwa) imienia Królewny Śnieżki a drugie może być np. imienia Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, placu Śpiącej Królewny a na placu przeklętych żołnierzyków postawić pomniki Wojów Mirmiła- Kajko i Kokosza
:lol:

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.