Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Sprzedaż przez internet

Internetowa sprzedaż rozwija się niezwykle dynamicznie. Z roku na rok przybywa chętnych na zakupy online ze względu na wygodę i oszczędzanie czasu. Z tego też powodu jeżeli rozważasz rozpoczęcie biznesu online ze sprzedażą własnych produktów, może być to dobry pomysł, jednak warto dowiedzieć się więcej w tym temacie. Jak zacząć, co sprzedawać i gdzie?

Popularność rynku e-commerce

Ze względu na panującą światową pandemię, coraz więcej osób kupuje w internecie. Z roku na rok jest to coraz popularniejsze, ale w 2020 zdecydowanie pobito dotychczasowe rekordy. Obroty z handlu wyniosły aż 15mld euro! To wzrost o ponad 30% w porównaniu do wcześniejszych lat. Obecnie możemy zakupić dosłownie wszystko online. Jest to zdecydowanie dobre rozwiązanie ze względu na wygodę i zaoszczędzony czas. Nie musimy stać w kolejkach w galerii czy poszukiwać swojego rozmiaru. Na stronach wszelkie informacje są widoczne i mamy dłuższy czas na zastanowienie się, co ograniczy nieprzemyślane zakupy. Kolejnym plusem jest dostawa przy pomocy kuriera, który przywiezie paczkę pod nasz dom w ciągu kilku dni roboczych. Jest to zdecydowanie przyszłość, więc coraz więcej osób myśli o założeniu własnego sklepu internetowego. Ogranicza to wydatki związane z własną działalnością - nie musimy płacić za pomieszczenie oraz sprzedającym w sklepie osobom. Wystarczy odpowiednio duży magazyn i sprawna logistyka. 

Znajdź swoją branżę

Możliwości w biznesie internetowym są naprawdę duże. Ważne jest, aby poznać potrzeby rynku i to, czego klienci potrzebują obecnie. Należy rozważyć również inne kwestie takie jak konkurencja czy możliwości zdobycia towaru. Aby założyć własną działalność jako sklep internetowy, należy przemyśleć, skąd będziemy brać nasze towary, ustalić wszelkie kwestie transportu oraz magazynowe. Popularne jest obecnie pośredniczenie w sprzedaży produktów zagranicznych - sprzedawcy pozyskują towary niedostępne w naszym kraju i sprzedają je z pewną marżą, zapewniając szybką wysyłkę z Polski i brak ewentualnych dopłat w postaci cła czy droższej wysyłki. Istotne jest zadbanie o przejrzystość swojej oferty i dokładne opisanie produktów. Klient nie ma możliwości zobaczenia ich z bliska, więc należy jak najbardziej oddać autentyczny wygląd i właściwości. Zdjęcia powinny być dobrej jakości, ukazujące produkty z każdej strony, z opisem materiałów, z którego zostały wyprodukowane. Warto dbać również o stały kontakt z klientem - sprawne odpisywanie na pytania, rozpatrywanie reklamacji oraz zwrotów czy szybka dostawa wpływają na pozytywne postrzeganie naszej marki. Powinniśmy zastanowić się nad komunikatem, jaki chcemy wysyłać naszemu klientowi - czy są to konkurencyjnie niskie ceny, wysoka jakość, oryginalność czy produkt na czasie. Powinniśmy kreować jak najlepszy wizerunek marki i poznać naszą grupę docelową. Aby dotrzeć do jak największej liczby osób, warto pomyśleć również o reklamie - prowadzenie mediów społecznościowych pozwoli zwiększyć zasięgi i zwrócić uwagę na naszą markę. 

Gdzie warto sprzedawać?

Kiedy przemyślimy już naszą strategię marketingową i wybierzemy produkty, które chcemy zaoferować klientowi, warto zastanowić się nad platformą, na której będziemy to sprzedawać. Możemy założyć własną stronę internetową, ale również skorzystać z renomowanego portalu Allegro. Nie musimy wówczas płacić za domenę, w dodatku oferowane jest opcja Allegro Gadane, w której może porozumiewać się społeczność skupiona wokół kupujących i sprzedających na Allegro. Jest to miejsce, które pozwala na zadawanie pytań, wymianę wiedzy, wspólne szukanie odpowiedzi wokół tematu robienia zakupów lub prowadzenie sprzedaży. Możemy więc tam udzielać się zarówno jako klient, jak i sprzedawca w celu zwiększenia swojej wiedzy na temat sklepów internetowych. Mamy możliwość rozpoczęcia nowego tematu dotyczącego elementów naszej sprzedaży czy też aspektów technicznych. 

Prowadzenie sprzedaży internetowej to z pewnością odpowiedzialne zadanie, ale jednocześnie niezwykle nowoczesny pomysł dopasowany do ciągle rozwijających się technologii. Warto rozważyć taką kwestię i odwiedzić Społeczność kupujących na Allegro, aby dowiedzieć się więcej w temacie sklepów internetowych. 

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.