Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Kolejka

To potwierdzone. Rząd Brandenburgii poinformował, że obcokrajowcy, którzy są zatrudnieni w Brandenburgii i podlegają ubezpieczeniu społecznemu, mają prawo do bezpłatnego testu na koronawirusa jeden raz w tygodniu. Z darmowych badań można korzystać także w punktach obsługiwanych przez Brandmed.

Informację o tym przekazało wczoraj Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Brandenburgii (MIK) w komunikacie poświęconym pracownikom transgranicznym i dotyczących ich obostrzeniom.

Poniżej najważniejsze z nich (podane za Słubicko-Frankfurckim Centrum Kooperacji).

  • Od osób dojeżdżających do pracy na terenie Brandenburgii wymagane są tylko dwa negatywne wyniki testu na tydzień (a nie co każde 48 h).
  • Osoby dojeżdżające do pracy muszą jednak posiadać aktualne potwierdzenie zatrudnienia od pracodawcy lub zleceniodawcy, aby móc wjechać na teren Brandenburgii.
  • Takie zaświadczenie uprawnia daną osobę do wjazdu na teren Brandenburgii bez wcześniejszego testu. Test powinien zostać przeprowadzony w miejscu pracy lub w drodze do pracy.
  • Dla obcokrajowców, którzy są zatrudnieni w Brandenburgii i podlegają ubezpieczeniu społecznemu oraz mogą to udowodnić aktualnym pisemnym zaświadczeniem od pracodawcy, Brandenburgia przejmie koszty przynajmniej jednego szybkiego testu w tygodniu w publicznych centrach testowania.
  • Osoby dojeżdżające do pracy, które są zatrudnione w innym kraju związkowym (np. w Berlinie) są w Brandenburgii traktowane jako osoby jadące tranzytem. Przy wjeździe do Brandenburgii osoby te nie potrzebują negatywnego wyniku testu, ale muszą opuścić Brandenburgię najszybszą drogą. Należy jednak pamiętać, że w pozostałych landach, np. w Berlinie obowiązuje wymóg posiadania negatywnego wyniku testu.

 ZOBACZ ŹRÓDŁO

Jak skorzystać z darmowego badania?

Jak w praktyce wygląda korzystanie z darmowego badania? Zapytaliśmy o szczegóły Wiesława Pucka, dyrektora zarządzającego spółki Brandmed. – Wybierając się do punktu testowego należy posiadać ze sobą: zaświadczenie od pracodawcy z adresem firmy, imię i nazwisko ubezpieczonego oraz numer ubezpieczenia.  – wyjaśnia.

Ważne jest, aby zaświadczenie było nie starsze niż z 18 marca 2021 roku, należy je przedłożyć wraz z dokumentem zawierającym zdjęcie ubezpieczonego. Należy również pamiętać, że darmowe badanie raz w tygodniu dotyczy tylko osób płacących składki w Brandenburgii. Osoby z innych landów muszą uiszczać pełną opłatę (100 zł lub 23 euro).

Możliwość darmowego badania dotyczy wszystkich trzech punktów obsługiwanych przez Brandmed, ale taka sama zasada ma oczywiście zastosowanie także w innych punktach wykonywania testów na terenie Brandenburgii (i Frankfurtu).

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 christofm1953 2021-03-23 13:45
To bedzie Brandmed za wczoraj Kase oddawal , bo bylo ich Tysiace, co skasowali!!!
Jeszcze afera bedzie!!!
A pozatym mial sie Brandmed wypowiedziec,
ile bylo od godziny 7:00 do 12:00 bo przerwa
do 14:00 i od 14:00-20:00 pozytywnych wynikow?
Nie jestescie ciekawi?
#2 Dekameron 2021-03-23 13:48
Ze wzgledow statystycznych byloby to interesujace. Ale chyba szybki test musi byc pozniej potwierdzony testem PCR?

Pieniedzy raczej nie beda oddawac. W momencie robienia testu nalezy przedstawic zaswiadczenie. Swoja droga ciekawe jest jak beda sprawdzac fakt, ze ktos robi wlasnie pierwszy darmowy test w tygodniu, a nie np. drugi.
#3 Daro33 2021-03-23 15:36
Ciekaw jestem jakie są ceny w "innych" punktach na terenie FFO
#4 Dekameron 2021-03-23 15:42
ceny wykonania testu w Aptekach w Niemczech wahaja sie od od 25-29 euro, tyle, ze masz wczesniej umowiony Termin i nie stoisz w dlugiej kolejce.
#5 christofm1953 2021-03-23 17:07
Dekameron
A na Halach na Messegelände darmowe !!!
Zrobilem Test , i byl NEGATYWNY .
Kto to mowi zeby test byl PCR. Nikt.
PCR tylko wtedy, jezeli POZTYWNY zeby wykluczyc pomylke pierwszego testu, tak mi Pani powiedziala przy tescie, i musialem czekac na wynik 15 Minut.
A dlaczego Brandmed nie musi oddac za testy, jezeli zarzadzenie Landu Brandenburgi, Ministra bylo, tylko nie dotarlo, w odpowiednim czasie!!!
A ciekawe , wlasnie jak chca sprawdzac czy juz test byl robiony, to zajmuje czas, hy ba ze wszystko juz w Komuterze, podaje nazwisko i wychodzi ze Kowlask juz Test mial. Co mi se wierzyc nie chce, bo to z robota zwiazane.
Pozatym po co te durne Testy? To tylko skupisko ludzi, zeby sie Corona rozszerzala, nic wiecej.
Test powinni robic ci co maja jakies oznaki, ze sa zakazone. Sa tacy co maja Korone nie maja zadnych oznak ze sa zakazeni, mieszkaja dniami, tygodniai z cala rodzina razem , dziecm i,nikt nic nie ma , a przy okazji zrobil Test i co Pozytywny??? I co wy na to????
Umieraja na Covid , zgadzam sie, ale pisze ze sa Choroby wspolistniejace!!!
Panie i Panowie Bogowie w bialych fartuchah sami nie wiedza!!!!

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.