W ostatnich dniach na naszej stronie internetowej oraz profilu facebookowym przekazywaliśmy wiele bieżących informacji dotyczących przekraczania granicy po zaklasyfikowaniu Polski jako kraju o wysokiej zachorowalności. Zebraliśmy je wszystkie w jednym miejscu.
Zmiany obowiązują od 21 marca od godz. 00:00 (w nocy z soboty na niedzielę).
- Dwa testy tygodniowo (a nie co 48 h) PRZED wjazdem do Brandenburgii wykonują:
- pracownicy przygraniczni świadczący pracę na podstawie umowy o pracę w Brandenburgii lub mieszkający w Brandenburgii i pracujący w Polsce,
- uczniowie i studenci szkół w Brandeburgii,
- osoby odwiedzające członków rodziny pierwszego stopnia, małżonków lub partnerów w Brandenburgii lub wyjeżdżające w tym celu z Brandenburgii do Polski.
- Osoby przyjeżdżające raz na tydzień do Brandenburgii na maksymalnie 48 h wykonują jeden test PRZED wjazdem.
- Jeżeli nie jest możliwe wykonanie testu PRZED wjazdem do Brandenburgii wyjątkowo można wykonać test PO wjeździe, ale PRZED podjęciem pracy lub nauki albo PRZED odwiedzinami u rodziny. Do czasu uzyskania negatywnego wyniku, nie wolno świadczyć pracy ani pobierać nauki ani spotykać się z rodziną.
- Wszystkie w/w osoby muszą posiadać dowód na zatrudnienie lub pobieranie nauki w Brandenburgii lub w Polsce. Ze sobą należy również nosić dowód negatywnego wyniku testu.
- Pozostałe osoby (nie wymienione powyżej) są zobowiązane posiadać negatywny wynik testu PRZED wjazdem do Brandenburgii, nie starszy niż 48 h albo poddać się kwarantannie stosownie do regulacji obowiązujących dla przyjeżdżających z krajów o wysokiej zachorowalności.
- W przypadku konieczności odbycia kwarantanny trwa ona 10 dni, może jednak zostać zakończona najwcześniej piątego dnia z kolejnym negatywnym wynikiem testu.
- Obowiązek rejestracji, badania i kwarantanny nie dotyczy osób przejeżdżających tranzytem przez. Osoby te są zobowiązane do jak najszybszego opuszczenia kraju.
- Z posiadania negatywnego wyniku testu zwolnione są wyłącznie (na podstawie federalnego rozporządzenia):
- dzieci do szóstego roku życia,
- osoby, które ze względów zawodowych transportują przez granicę osoby, rzeczy, towary lub pocztę, o ile przebywają w Niemczech nie więcej niż 72 h,
- osoby przejeżdżające tranzytem przez Brandenburgię lub które jechały przez Polskę jedynie tranzytem.
Pytania? Wątpliwości?
W razie wątpliwości lub dodatkowych pytań prosimy o kontakt z odpowiednimi instytucjami. Dane kontaktowe zebraliśmy w jednym miejscu TUTAJ.
Ważne dokumenty
- zarządzenie nadburmistrza Frankfurtu nad Odrą z 19 marca 2021 roku
- aktualizacja rozporządzenia o kwarantannie rządu Brandenburgii z 11 marca 2021 roku (po polsku)
- pytania i odpowiedzi - Federalne Ministerstwo Zdrowia (po polsku)
- komunikat Instytutu Roberta Kocha z 19 marca 2021 roku
Infografiki
Poniżej plansze graficzne ilustrujące wprowadzone zmiany (źródło: Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji).
Komentarze
Czy wyjątki od obowiązku wykonywania testu dotyczące obszarów ryzyka i
obszarów o wysokiej zachorowalności mają również zastosowanie do
pracowników branży transportowej?
Do grupy osób, które zawodowo zajmują się przewozem innych osób, towarów lub
dóbr zaliczani są również wszyscy członkowie obsługi i załóg.
Tekst z: www.bundesgesundheitsministerium.de/fileadmin/Dateien/3_Downloads/C/Coronavirus/FAQs_Reise/Polnisch_FAQ_Test-Quarantaene.pdf
Corona-serwis dla osób przyjeżdżających do Berlina.
www.berlin.de/corona/massnahmen/einreisen/
Nie my powinniśmy być adresatem Twoich pretensji, ale rozumiemy je, bo wiele rzeczy jest niejasnych, także dla osób i instytucji, które pytamy o szczegóły.
W razie kluczowych dla twojej sprawy wątpliwości spróbuj ewentualnie skontaktować z odpowiednim urzędem lub zajrzyj na odpowiednią stronę. Zebraliśmy te dane kontaktowe w jednym miejscu. Link poniżej.
www.slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/17187-zmiany-na-granicy-gdzie-szukac-sprawdzonych-informacji
NIE MA ZA CO;)
Czekam mailową odpowiedź z hotline. Ponad to Czekam na odpowiedź z Deutsche Post DHL (ich pracownicy też próbują to ustalić)
Jak możesz to napisz coś więcej co odpisali
Pozdrawiam
Zgodnie z uzasadnieniem do rozp. w sprawie kwarantanny, zwolnienie obejmuje osoby, które są konieczne do utrzymania infrastruktury o znaczeniu systemowym dla danej społeczności, np. zapewnienia dostaw dla ludności, ale także do utrzymania gospodarki. Chodzi więc o zachowanie łańcucha dostaw (produktów spożywczych, części zamiennych itp.).
Zwolnienie to jest oparte na założeniu, że osoby te można porównać do innych osób, które przemieszczają się w obrębie Niemiec lub przebywają na krótkich pobytach za granicą, a związane z nimi ewentualne kontakty międzyludzkie mają miejsce jedynie w bardzo ograniczonym zakresie.
1) przestrzeganie odpowiednich koncepcji sanitarnych oraz
2) pobyt w Niemczech przez okres do 72 godzin albo wyjazd z Niemiec do Polski na 72 h (w zależności, w którą stronę odbywa się transport),
3) wjazd do Niemiec albo wyjazd z Niemiec następuje w związku z transportem (a zatem dojazdy do pracy na bazy transportowe czy z bazy do domu, nie są objęte tym zwolnieniem).
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.